Risoul Vars - lyžování - SNOW.cz
Foto

Risoul je ubytovací resort z moderního plánovacího prkna, tedy pohodlný, obložený dřevem a obklopený modřínovými lesy sdílí největší areál francouzského „jihu“ se sousedním Varsem. Skladba tratí vyplňuje především méně náročnou polovinu obtížnostního spektra, takže nejlépe vyhoví méně a středně pokročilým nebo rodinám. V přepravním parku stále převažují vleky. V sezóně 2022/23 je uzavřeno propojení mezi Risoulem a Varsem, obě střediska tak nabízejí vlastní skipas platný jen na jejich území.

Risoul Vars - sjezdovky

38%36%10%16%
185 celkem sjezdovek (km)
130 zasněžování (km)
0.5 noční lyžování (km)
30 běžecké tratě (km)

Risoul Vars - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
25
sedačka
9
sedačka expres
7
telemix
1
kabinka
1
48500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1650-2750 m n.m.1100 m

Mapa sjezdovek

Risoul Vars - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Risoul Vars - lyžování

Risoul a Vars jsou jihoalpská střediska vzájemně propojená přes hřeben s vrcholem Pic de Chabrières (2 750 m n. m.). Celý areál nese označení Forêt Blanche (Bílý les) a svým návštěvníkům nabízí 55 lanovek a vleků, obsluhujících 180 km značených tratí, často vedených právě řídkým smrkovo-modřínovým lesem. Členitý areál je jedním z nejrozsáhlejších v Jižních Alpách a má několik unikátních „kousků“.

Největšího převýšení 920 m a zároveň nejvyšší sjezdařské atraktivity, a tedy i obliby návštěvníků, dosahuje trať vedoucí z vrcholu Le Mayt (2 580 m n. m.) do vesnice Sainte Marie. Červená sjezdovka s názvem Olympique bývá spolehlivě sjízdná po většinu sezóny díky podkladu z technického sněhu. Přímo nad střediskem Risoul je skvělý slalomový svah, který je označen jako červená sjezdovka, ovšem má spíš parametry černé. Pochoutkou náročnějších jsou tratě, vedené z vrcholu Pic Chabrières a z hřebene Col de Crevoux (2 530 m n. m.). Černá sjezdovka Coni vede velmi úzkým žlebem a není nepodobná letmému kilometru, který najdeme kousek dál a jenž je teoreticky přístupný i pro nejširší veřejnost.

Vars nabízí i zajímavou možnost běžeckého lyžování. Leží totiž na silnici, která vede do sedla Col de Vars – jednoho z emblematických míst Tour de France. Podél zmíněné silnice je 25 km upravovaných běžeckých stop, které mimo jiné vedou k horské chatce Refuge Napoleon.

Dobře se tu vyžijí i milovníci freestylu. Snowpark je přímo v srdci střediska, další prostor věnovaný těmto disciplínám se jmenuje Espace Nouvelle Glisse. Vedle nejrůznějších vymožeností pro zpříjemnění pobytu snowboardistů na sněhu je zde také zvláštní prostor vyhrazený mladším bratříčkům snowboardů – snowskatům.

Společenský život i après-ski se soustředí do Risoulu, ve Varsu je naopak skromnější. Tam je třeba si užívat především přes den na terasách vysokohorských restaurací, které bohatě zalévá jižní slunce.

Risoul Vars - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

260

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi příjemné rodinné terény
  • vyhlídkové lyžařské safari
  • pohledný a pohodlný ubytovací resort
  • překvapivě příznivé ceny

Minus:

  • méně náročnějších terénů
  • mnoho vleků nebo pomalých sedaček
  • velká vzdálenost z Česka

Risoul Vars - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

SNOW tipy

Výška sněhu 30 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 3
Otevřené sjezdovky 1 z 2