Risoul Vars - lyžování - SNOW.cz
Foto

Risoul je ubytovací resort z moderního plánovacího prkna, tedy pohodlný, obložený dřevem a obklopený modřínovými lesy sdílí největší areál francouzského „jihu“ se sousedním Varsem. Skladba tratí vyplňuje především méně náročnou polovinu obtížnostního spektra, takže nejlépe vyhoví méně a středně pokročilým nebo rodinám. V přepravním parku stále převažují vleky. V sezóně 2022/23 je uzavřeno propojení mezi Risoulem a Varsem, obě střediska tak nabízejí vlastní skipas platný jen na jejich území.

Risoul Vars - sjezdovky

38%36%10%16%
185 celkem sjezdovek (km)
130 zasněžování (km)
0.5 noční lyžování (km)
30 běžecké tratě (km)

Risoul Vars - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
25
sedačka
9
sedačka expres
7
telemix
1
kabinka
1
48500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1650-2750 m n.m.1100 m

Mapa sjezdovek

Risoul Vars - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Risoul Vars - lyžování

Risoul a Vars jsou jihoalpská střediska vzájemně propojená přes hřeben s vrcholem Pic de Chabrières (2 750 m n. m.). Celý areál nese označení Forêt Blanche (Bílý les) a svým návštěvníkům nabízí 55 lanovek a vleků, obsluhujících 180 km značených tratí, často vedených právě řídkým smrkovo-modřínovým lesem. Členitý areál je jedním z nejrozsáhlejších v Jižních Alpách a má několik unikátních „kousků“.

Největšího převýšení 920 m a zároveň nejvyšší sjezdařské atraktivity, a tedy i obliby návštěvníků, dosahuje trať vedoucí z vrcholu Le Mayt (2 580 m n. m.) do vesnice Sainte Marie. Červená sjezdovka s názvem Olympique bývá spolehlivě sjízdná po většinu sezóny díky podkladu z technického sněhu. Přímo nad střediskem Risoul je skvělý slalomový svah, který je označen jako červená sjezdovka, ovšem má spíš parametry černé. Pochoutkou náročnějších jsou tratě, vedené z vrcholu Pic Chabrières a z hřebene Col de Crevoux (2 530 m n. m.). Černá sjezdovka Coni vede velmi úzkým žlebem a není nepodobná letmému kilometru, který najdeme kousek dál a jenž je teoreticky přístupný i pro nejširší veřejnost.

Vars nabízí i zajímavou možnost běžeckého lyžování. Leží totiž na silnici, která vede do sedla Col de Vars – jednoho z emblematických míst Tour de France. Podél zmíněné silnice je 25 km upravovaných běžeckých stop, které mimo jiné vedou k horské chatce Refuge Napoleon.

Dobře se tu vyžijí i milovníci freestylu. Snowpark je přímo v srdci střediska, další prostor věnovaný těmto disciplínám se jmenuje Espace Nouvelle Glisse. Vedle nejrůznějších vymožeností pro zpříjemnění pobytu snowboardistů na sněhu je zde také zvláštní prostor vyhrazený mladším bratříčkům snowboardů – snowskatům.

Společenský život i après-ski se soustředí do Risoulu, ve Varsu je naopak skromnější. Tam je třeba si užívat především přes den na terasách vysokohorských restaurací, které bohatě zalévá jižní slunce.

Risoul Vars - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

260

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi příjemné rodinné terény
  • vyhlídkové lyžařské safari
  • pohledný a pohodlný ubytovací resort
  • překvapivě příznivé ceny

Minus:

  • méně náročnějších terénů
  • mnoho vleků nebo pomalých sedaček
  • velká vzdálenost z Česka

Risoul Vars - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 23
Otevřené sjezdovky 0 z 94 km