Serre Chevalier - lyžování - SNOW.cz

Serre Chevalier

Foto

Serre Chevalier je největším lyžařským komplexem francouzských Jižních Alp, zároveň je ale opravdu obří i v alpských poměrech. Sjezdovky jsou záživné, perfektně propojené a navíc rovnocenně rozprostřené na pláně i do pásma lesa, což je jeho velkou výhodou při špatném počasí. Navzdory dvěma panelovým ubytovacím stanicím drží převahu tradiční osídlení – a přestože šedé kamenné stavby s plechovou střechou nejsou kýčovitě pohledné, má to tu šarm.

Serre Chevalier - sjezdovky

16%52%20%12%
250 celkem sjezdovek (km)
40 zasněžování (km)

Serre Chevalier - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
25
sedačka
8
sedačka expres
12
kabinka
6
visutá kabina
1
74000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1200-2735 m n.m.1535 m

Mapa sjezdovek

Serre Chevalier - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Serre Chevalier - lyžování

Protáhlý, více než dvouapůltisícový hřeben Serre Chevalier s několika dvouapůltisícovými vrcholy nese 250 km sjezdovek – vyplňují jak horské kotle, tak po spádnici protínají lesní porost, a vytvářejí tak neobvykle rozsáhlý dvoupatrový areál do každého počasí. Terén je jako vytvarován pro kvalitní sjezdovky bez hluchých míst, bezlesé pasáže vedle nich nabízí i snadno dostupný off-piste. Páteřní lanovky jsou v posledních pár letech modernizované v expresní sedačky, i když nástupy z údolí zajišťují poněkud zánovní kabinky a do leckterého zákoutí horního patra se stále šplhají letité sedačky.

Na dně údolí pod severovýchodním úpatím hřebene se táhne třináct obcí alias ubytovacích základen s přibližovacími lanovkami. Nejvýše leží Monetier („Serre Che 1 500“) – kamenná vesnička, kde se druhý den zdravíte i s místním bezdomovcem, centrální část údolí zabírají střediska Villeneuve („1 400“) a Chantemerle („1 300“), v nichž původní jádro obrostly (až skoro brutální) velkoubytovny a apartmánové komplexy všeho druhu. Ještě níže pak leží starobylé opevněné město Briancon („1 200“) s křivolakými uličkami s malými bary a cukrárničkami, ale i to má samozřejmě svou „bezduchou“ lyžařskou čtvrť v blízkosti kabinkové lanovky.

Sněhově platí v Serre Che jiné vzorce než u sousedů o pár kilometrů severněji – průsmyk Lautaret je klimatickou hranicí Středozemí. Slunečné počasí je tu normou, oproti (nedaleké) Itálii však srážkově více těží ze západního návětří alpského oblouku. Zasněžování jistí celé spodní patro a pomalu se šíří i do vyšších partií.

Serre Chevalier nemá žádné lyžařské nej, je trochu neforemné a málo útulné, ale působivé a zároveň přátelské – a právě proto se do něj můžete i zamilovat.

Serre Chevalier - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

300

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozsáhlý a členitý hřeben s 250 km sjezdovek
  • kvalitní a početné sjezdovky chráněné lesem
  • genius loci Brianconu i původních kamenných vesniček v údolí

Minus:

  • některé starší a pomalé lanovky
  • nevzhledná rezidenční zástavba u nástupních lanovek

Serre Chevalier - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Orlické Záhoří - Jadrná

Val d´Isere / Espace Killy

Tignes / Espace Killy

Hintertuxer Gletscher

Sölden

Mölltaler Gletscher

SNOW tipy