Tignes / Espace Killy - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Savojsko Tignes / Espace Killy

Tignes / Espace Killy

Foto

Jedno z největších a sněhově nejspolehlivějších lyžařských území na světě s perfektně propojenými sjezdovkami a velkolepými volnými terény jsou hlavními magnety Tignes, typického francouzského resortu postaveného přímo pod sjezdovkami.

Tignes / Espace Killy - sjezdovky

46%27%12%15%
300 celkem sjezdovek (km)
150 zasněžování (km)
5000 rozloha sjezdovek (ha)
44 běžecké tratě (km)

Tignes / Espace Killy - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
29
sedačka
15
sedačka expres
23
sedačka krytá
2
kabinka
6
funitel a 3-S
1
visutá kabina
2
zubačka / metro
2
147000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1550-3450 m n.m.1900 m

Mapa sjezdovek

Tignes / Espace Killy - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Tignes / Espace Killy - lyžování

Lyžařské terény spojené značkou Espace Killy, které Tignes sdílí spolu se sousedním Val d´Isere, se rozléhají v širokých vysokohorských kotlinách a na hřebenech téměř čtyřtisícového masivu Vanoise, přímo pod jeho nejvyšším vrcholem Grande Casse a známějším Grande Motte. Vrcholové partie hřebenů jsou sice skalnaté, ale jejich strmá i mírnější úbočí jsou lyžařsky dokonale využitá, ať už pro trasy sjezdovek nebo itineráře volného terénu. Terény mají ohromně pestrý rozsah od školních louček přes carvingové ranveje až po skalní žleby, přitom jsou prakticky „vedle sebe“. Každý z vrcholů či sektorů oblasti Espace Killy je tak trochu „vlastním“ areálem s rozmanitými terény a odlišným charakterem, všechny jsou ale zcela harmonicky propojené, bez uměle vybudovaných propojovacích cest nebo pochodů skrz horské vesničky.

Úplně nejvýše pod vrcholem Grande Motte se rozléhá velmi panoramatická a dosti strmá ledovcová pláň. Ledovcové sjezdovky ústí na dlouhou mírnou planinu, odkud vtečou jako přehledně zplanýrovaná červená dálnice do široké kotliny klesající do Val Claret, nejvýše položené ubytovací čtvrti Tignes. Z ledovce do široké kotliny mezi Tignes a Val d´Isere odtékají mimořádně panoramatické a výletní modré tratě.
Jemně členitá pahorkatina na jihovýchodně orientovaných svazích mezi Tignes Le Lac a Val Claret skýtá přehlednější i proměnlivější sjezdovky celého „červeného spektra“ s vysokohorským panoramatem a přehledným prostorem pro odskoky do volného terénu. Široké modro-červené pláně rolují podél expresních sedaček Tichot a Grattalu, klidnější lokalita kolem skalního okna Aiguille Percee zase poskytne členitější tratě s pomaloučkými starými sedačkami.
Z protilehlého výrazného vrcholu Toviere se po strmém svahu vracejí do Tignes Le Lac zprvu prostorné červeno-černé sjezdovky, postupně se ale slévající do užšího černě značeného „zářezu“, završeného širokým strmým „schodem“ a mírným dojezdem.
Velice přehledná a mírná kotlina s modrými a zelenými dálnicemi se rozléhá mezi vrcholy Toviere a Bellevarde, přičemž ten druhý jmenovaný se tyčí jako dominanta již nad sousedním střediskem Val d´Isere.
Přímo z Bellevardu se řítí vyčerpávající dlouhé a strmé tratě se závodní homologací do Val d´Isere, do sousedního „sídliště“ La Daille pak míří červené dálnice lesními průseky.
Na opačné straně Val d´Isere se zdvihá vrchol Solaise, který nese atraktivní červenou hřebenovku, postupně čím dál strmější, již je možné objet „roklí“ na odvrácené straně svahu po velmi strmé, kdo ví proč modře značené sjezdovce.
Za Solaise se rozléhají ještě dvě kotliny s plochým dnem a strmými úbočími, kterými se dostanete až do sedla Col d´Iseran pod valdiserský „ledovec“.

Ve všech ubytovacích resortech se nacházejí také cvičné terény – výukové parky lyžařských škol, kratičké vleky a lanovky, navíc vybrané cvičné vleky bývají přístupné zdarma.

Díky poloze většiny sjezdovek nad 2 000 m n. m. a jejich převážně severní orientaci se tu dá spolehnout na kvalitní sněhové podmínky po celou sezónu, která trvá až do začátku května. Na jaře mohou být sněhově problemtičtější „přehradní“ tratě pod Tignes nebo dojezdy prudkých sjezdovek do La Daille a Val d´Isere.
Úprava sjezdovek má typicky francouzský „rytmus“ – zelené a modré se žehlí denně, a to vždy tak, aby byly bez problémů sjízdné i po nočním sněžení, naopak vybrané červené a černé tratě se někdy upravují jen obden nebo příležitostně, zvlášť tam, kde je více variant tratí a slabší provoz.

Freeride tu lze provozovat na prostorných pláních, ve strmých žlebech i zdánlivě nepřístupných kuloárech, přičemž nezměrné plochy volného terénu jsou snadno dostupné z lanovek. Obliba a světoznámost zdejšího freeridu však přesto způsobuje, že za nedotčenými svahy je již velmi brzy po sněžení nutné si vyšlápnout. S volným terénem se lze bezpečně seznamovat i na lavinově střežených černých sjezdovkách „naturide“, které se neupravují.
Freestylisté tu najdou dobře udržované snowparky všech obtížností, děti se zase vyřádí na překážkových drahách typu funline.
Neobvyklou tréninkovou atrakcí freestylistů je Bun J Ride, obdoba bungee jumpingu, ovšem na lyžích s možností ve vzduchu trénovat freestylové triky.

Celá oblast Espace Killy je dnes propojena výkonnými lanovkami, přinejmenším ty páteřní jsou rychlé a pohodlné, i když vyhřívané polstrování nebo bubliny na sedačkách jsou spíš výjimkou. A tu a tam se ještě svezete i starobylým zařízením, jakým je třeba nekonečná dvousedačka Col de Ves, využívaná ale v podstatě jen freeridery.
Výborné je orientační značení v terénu, samozřejmostí jsou i přehledné interaktivní mapy s aktuálním provozem, který se v důsledku sněžení či větrného počasí může často měnit. Mobilní aplikace navíc informuje i o předpokládaném otevření lanovek, jejichž provoz je třeba v důsledku sněžení opožděn.

Ubytovacím standardem v Tignes je apartmán, ve kterém typický návštěvník (lyžařský „fanatik“) příliš času netráví. Původní „sídliště“ ve čtvrtích Val Claret i Le Lac jsou přitom obestavěné novými rezidencemi a hotely téměř k nepoznání. Kromě tradičních francouzských restaurací si můžete dopřát i špičkovou gastronomii – třeba v restauraci Kaya v Tignes Le Lac, kde se servírují neuvěřitelné kreace moderní francouzské kuchyně.

Většina turnusových návštěvníků stále přijíždí a odjíždí v sobotu, kdy je nutné na příjezdové horské silnici počítat s hustou dopravou.

Tignes / Espace Killy - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

490

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 4 - 8 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • jedna z nejrozsáhlejších oblastí na světě s terény všech obtížností
  • velkolepé volné terény dostupné z lanovkek
  • výkonné a rychlé lanovky
  • výjimečná sněhová jistota po celou sezónu

Minus:

  • zcela bezlesé terény, ohrožené nepříznivým počasím
  • sídlištní charakter ubytovacích středisek
  • vysoké ceny
  • dlouhá příjezdová cesta z Česka

Tignes / Espace Killy - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

SNOW tipy

Výška sněhu 160 cm
Otevřené lanovky a vleky 19 z 25
Otevřené sjezdovky 84 z 112 km