Val Cenis - lyžování - SNOW.cz
Foto

Malé a klidné ubytovací vesničky s typicky francouzsky „malým“, tedy středně velkým areálem s nadstandardním 1 400m převýšením, rozporcovaným do bezlesých i zalesněných partií a převážně středně strmých sjezdovek. Mezi plusy se počítá severní orientace svahů a obvykle nízká návštěvnost.

Val Cenis - sjezdovky

23%42%14%21%
125 celkem sjezdovek (km)
20 zasněžování (km)

Val Cenis - lanovky a vleky

vlek
12
sedačka
8
sedačka expres
6
kabinka
2
38800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1400-2800 m n.m.1400 m

Mapa sjezdovek

Val Cenis - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Val Cenis - lyžování

Na úpatí svahů se 125 km propojených sjezdovek leží rezidenční, ale obydlené vsi Termignon, Lanslebourg a Lanslevillard. Zdejší přirozeně solidně červené svahy svádějí k rychlé jízdě – sjezdovky jsou dlouhé, často přímé nebo s poměrně širokými zatáčkami, a jsou tak hotové terno pro ty, kdo milují non-stop sjezdy z vrcholu do údolí bez jalových přejezdů.

Celý areál je po modernizaci páteřních tahů velmi efektivně obsloužen expresními, nejčastěji 6sedačkovými lanovkami. Nad Lanslevillard dominuje spleť středně širokých, přímých, točivých a poměrně strmých tratí i mírných užších traverzových cest v lesních partiích. Velmi přitažlivé jsou tratě pod 6sedačkou Solert – ultraširoká červená dálnice (M. Jacot solert) a široká přehledná a poctivě červená (Solert) přecházející ve slalomák (Fema). V Lanslebourgu je nejvděčnější 6sedačka Ramasee s dlouhou, rychlou, přímou a dostatečně širokou červenou s jemnými změnami sklonu. Kuriozitou zdejšího areálu je mírný, zelený sjezd Escargotes vedoucí po (zasněžené) letní vysokohorské silnici do sedla Col du Mont Cenis, na níž míjíte dopravní značky i patníky. Údajně je to s 10 km délky nejdelší začátečnická trať v Evropě. Expresně se lze z Lanslebourgu přesunout i do okrajové a poněkud odlehlé části areálu nad Termignonem. Výhodou Termignonu jsou liduprázdné svahy, na něž ovšem vyrážejí poněkud starší lanovky a ve vyšších partiích jen vleky. V horním patře jeho areálu převažují středně široké červené – nejprve mírnější, poté strmější a s hravě členitým terénem. Dlouhá, dostatečně široká rychlá červená se níže mění v přehlednou pohodovou modrou a sjíždí až na úroveň městečka.

Hlavní obědový chod v horské chatě přijde od 8 EUR (párek s hranolkami) do 15 EUR (řízek s hranolkami), za litr vody dáte okolo 3 EUR, stejně jako za třetinku coly.

Lanslebourg má tradiční vesnický charakter a je to místo vhodné zejména pro ty, kdo dávají přednost autentické atmosféře před civilizačním vyžitím. Hlavní kabinková lanovka má nástupní stanici na kraji Lanslevillard, přirozeném společenském centru oblasti. Třetím nástupním bodem je Val Cenis Le Haut, což je vlastně jen shluk moderních rezidencí. Tato část střediska patří k nejvyhledávanějším, protože v těsné blízkosti je také příjemný vyhřívaný bazén a otevřené kluziště. Co se týče dalších možností vyžití po lyžování, nabízí vesnice Lanslebourg prohlídku výrobny sýra. Družstevní podnik je vcelku moderní, a pokud se návštěvníci dokáží oprostit od komerčního charakteru návštěvy, návštěva stojí za to. Vyrábí se zde totiž sýr Beaufort, který zraje v padesátikilových kolech, která se musejí každý den omývat a obracet.

Val Cenis - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

310

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a záživné červené sjezdovky s převýšením až 1 500 m
  • převážně expresní lanovky
  • severní svah s kvalitním sněhem i na jaře
  • klidná ubytovací střediska s historickým jádrem na slepém konci údolí
  • levnější středisko

Minus:

  • stinné a vzájemně si podobné svahy
  • sedačkové lanovky bez bublin

Odkazy

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 23
Otevřené sjezdovky 0 z 94 km