Val d´Isere / Espace Killy - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Savojsko Val d´Isere / Espace Killy

Val d´Isere / Espace Killy

Foto

Šarmantní horské městečko Val d´Isere je obklopeno sněhově spolehlivým terénem s velmi atraktivní paletou sjezdovek i off-piste, obslouženého výkonným a v posledních letech modernizovaným systémem lanovek. Přímo nad městem se koncentrují náročnější tratě, pohodové pláně se rozkládají směrem k Tignes anebo v kotlině za vrcholem Solaise. Většina svahů, kromě dojezdů do města, leží nad hranicí lesa a je tedy ohrožena uzavřením v případě extrémního počasí – spolu s vyšší cenou je to zřejmě jediná skutečná nevýhoda.

Val d´Isere / Espace Killy - sjezdovky

46%27%12%15%
300 celkem sjezdovek (km)
150 zasněžování (km)
5000 rozloha sjezdovek (ha)
44 běžecké tratě (km)

Val d´Isere / Espace Killy - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
29
sedačka
16
sedačka expres
23
sedačka krytá
2
kabinka
6
funitel a 3-S
1
visutá kabina
2
zubačka / metro
2
147000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1550-3450 m n.m.1900 m

Mapa sjezdovek

Val d´Isere / Espace Killy - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Val d´Isere / Espace Killy - lyžování

Celá lyžařská aréna, pokřtěná po legendárním sjezdaři J. C. Killym, je obří pavučinou prostorných, dobře upravených a chytře pospojovaných sjezdovek, a zároveň ještě větším freeridovým hřištěm. Podle všech parametrů je jedním z nejlepších v Evropě, ať pro začátečníky či fajnšmekry.

Z okraje letoviska Val d´Isere vyrážejí výkonné lanovky na dva domovské vrcholy, za nimiž se lyžařský areál dále košatí. Mohutná oběžná kabinka zvaná funival a souběžná 4sedačka zdolávají ostrý břit Bellevarde (2 705 m n. m.), které dominuje impozantní černá trať Face, hostitelka sjezdu mužů při olympiádě v roce 1992. Ve vrchní pasáži je příjemná, točivá a lehce proměnlivá, ale poté se láme a po strmé spádnici roluje až do střediska - bývá upravována, ale přesto ji mohou zdobit pořádné boule nebo ledové plotny. Na protilehlý Solaise (2 560 m n. m.) stoupá visutá kabina a sedačka. I odtud spadají dolů do Val tratě z náročnější poloviny barevného spektra. Nad Solaise a pod Bellevarde pak následují shodně útulné horské kotle s vějířem lanovek a pohodových více méně modrých sjezdovek. Přes Col d´Iseran lze dosáhnout na mírný ledovec Pissaillas (3 300 m n. m.). Na opačné straně areálu, přístupné kabinkou z La Daille nebo sjezdem z Bellevarde, pokračují sjezdovky přes vrchol Toviere (2 705 m n. m.) do Tignes, neméně štědrého bratříka Val d´Isère.

Sněhové trable se komplexu Espace Killy díky nadmořské výšce většiny tratí (nad 2 300 m n. m.) a jejich hojné severní orientaci obvykle vyhýbají. I na jaře postihuje úbytek sněhu snad jen „přehradní“ tratě pod Tignes a co do kvality sněhu i dojezdy prudkých sjezdovek do La Daille a Val.

Inovační vlna posledních let zrenovovala hlavní dopravní tahy Espace Killy pohodlnými expresními sedačkami a dříve tak typické dámy kontrolující očima skipas byly nahrazeny bezkontaktními turnikety.

Kvalitní a rozsáhlý snowpark (u-rampa, dvě quarter-pipe, crossová dráha, skoky, raily, ...) s liniemi pro začátečníky i experty je postaven nad kabinkou z La Daille.

Navečer se život ve Val d´Isere točí kolem restaurací a pestré palety barů s hudbou i tancem, zrelaxovat lze ve sportovním centru se zrekonstruovaným bazénem.

Val d´Isere / Espace Killy - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

490

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 4 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • obří a velmi dobře propojený areál
  • výborně přístupný a ohromný volný terén
  • velmi dlouhá sezóna a jistota kvalitního sněhu
  • tradiční a pohledné turistické letovisko

Minus:

  • mnoho sjezdovek je obtížnějších než podle značení
  • vysokohorský terén náchylný na nepříznivé počasí
  • z ubytování na sjezdovky skibusem
  • vysoké ceny

Val d´Isere / Espace Killy - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Saas-Fee

Saas-Fee

Saas-Fee

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 23
Otevřené sjezdovky 0 z 100 km