Val d´Isere / Espace Killy - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Savojsko Val d´Isere / Espace Killy

Val d´Isere / Espace Killy

Foto

Šarmantní horské městečko Val d´Isere je obklopeno sněhově spolehlivým terénem s velmi rozmanitou paletou sjezdovek i volného terénu, obslouženou výkonnými lanovkami. Přímo nad městem se koncentrují náročnější tratě, pohodové pláně se rozkládají směrem k Tignes anebo v kotlině za vrcholem Solaise.

Val d´Isere / Espace Killy - sjezdovky

46%27%12%15%
300 celkem sjezdovek (km)
150 zasněžování (km)
5000 rozloha sjezdovek (ha)
44 běžecké tratě (km)

Val d´Isere / Espace Killy - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
29
sedačka
15
sedačka expres
23
sedačka krytá
2
kabinka
6
funitel a 3-S
1
visutá kabina
2
zubačka / metro
2
147000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1550-3450 m n.m.1900 m

Mapa sjezdovek

Val d´Isere / Espace Killy - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Val d´Isere / Espace Killy - lyžování

Lyžařské terény spojené značkou Espace Killy, které Val d´Isere sdílí spolu se sousedním Tignes, se rozléhají v širokých vysokohorských kotlinách a na hřebenech téměř čtyřtisícového masivu Vanoise. Vrcholové partie hřebenů jsou sice skalnaté, ale jejich strmá i mírnější úbočí jsou lyžařsky dokonale využitá, ať už pro trasy sjezdovek nebo itineráře volného terénu. Terény mají ohromně pestrý rozsah od školních louček přes carvingové ranveje až po skalní žleby, přitom jsou prakticky „vedle sebe“. Každý z vrcholů či sektorů oblasti Espace Killy je tak trochu „vlastním“ areálem s rozmanitými terény a odlišným charakterem, všechny jsou ale zcela harmonicky propojené, bez uměle vybudovaných propojovacích cest nebo pochodů skrz horské vesničky.

Z okraje letoviska Val d´Isere vyrážejí lanovky na dva domovské vrcholy - ostrému břitu Bellevarde (2 827 m) i protilehlému Solaise (2 560 m) dominují náročnější tratě. Z Bellevardu se řítí impozantní černá trať Face, hostitelka sjezdu mužů při olympiádě v roce 1992, která je ve vrchní pasáži krotká, točivá a lehce proměnlivá, ale poté se láme a po strmé spádnici roluje až do města. Nad Solaise a za Bellevardem pak následují útulné horské kotle s pohodovými, převážně modrými sjezdovkami, zpestřenými občasnou náročnější variantou. Přes další kotlinu a průsmyk Col d´Iseran (2 762 m) lze dosáhnout na mírný ledovec Pisaillas (3 300 m).
Na opačné straně areálu, přístupné kabinkou z La Daille nebo sjezdem z Bellevarde, pokračují sjezdovky přes vrchol Toviere (2 704 m) do Tignes. Červené tratě spadající z Bellevarde do La Daille mají velmi sportovní charakter, zároveň jsou jedny z mála chráněné řídkým lesním porostem.

Díky poloze většiny sjezdovek nad 2 000 m n. m. a jejich převážně severní orientaci se tu dá spolehnout na kvalitní sněhové podmínky po celou sezónu, která trvá až do začátku května. Na jaře mohou být sněhově problemtičtější „přehradní“ tratě pod Tignes nebo dojezdy prudkých sjezdovek do La Daille a Val d´Isere.
Úprava sjezdovek má typicky francouzský „rytmus“ – zelené a modré se žehlí denně, a to vždy tak, aby byly bez problémů sjízdné i po nočním sněžení, naopak vybrané červené a černé tratě se někdy upravují jen obden nebo příležitostně, zvlášť tam, kde je více variant tratí a slabší provoz.

Celá oblast Espace Killy je dnes propojena výkonnými lanovkami, přinejmenším ty páteřní jsou rychlé a pohodlné, i když vyhřívané polstrování nebo bubliny na sedačkách jsou spíš výjimkou.
Výborné je orientační značení v terénu, samozřejmostí jsou i přehledné interaktivní mapy s aktuálním provozem, který se v důsledku sněžení či větrného počasí může často měnit. Mobilní aplikace navíc informuje i o předpokládaném otevření lanovek, jejichž provoz je třeba v důsledku sněžení opožděn.

Večerní život ve Val d´Isere probíhá v restauracích a barech, zrelaxovat lze ve sportovním centru s bazénem.

Většina turnusových návštěvníků stále přijíždí a odjíždí v sobotu, kdy je nutné na příjezdové horské silnici počítat s hustou dopravou.

Val d´Isere / Espace Killy - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

490

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 4 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • jedna z nejrozsáhlejších oblastí na světě s terény všech obtížností
  • velkolepé volné terény dostupné z lanovkek
  • výkonné a rychlé lanovky
  • výjimečná sněhová jistota po celou sezónu
  • tradiční a pohledné turistické letovisko

Minus:

  • zcela bezlesé terény, ohrožené nepříznivým počasím
  • vysoké ceny
  • ubytování není vždy přímo u sjezdovek
  • dlouhá příjezdová cesta z Česka

Val d´Isere / Espace Killy - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 12
Otevřené sjezdovky 0 z 18