Mariazell - lyžování - SNOW.cz
Foto

Starobylé idylické poutní městečko Mariazell pojí visutá kabinová lanovka s vrcholem Bürgeralpe, odkud se hvězdicovitě spouštějí lesními průseky tratě s plnou škálou obtížností - jak zpět do Mariazellu, tak do obce St. Sebastian v sousedství. Kromě visuté lanovky po svazích šplhají i dvě 4sedačky. Nižší nadmořskou výšku vyvažuje srážkové návětří Alp, které za dobrých zim Mariazell zasypává překvapivě tučnou vrstvou sněhu. V předvánoční době žije Mariazell tradičními adventními trhy, proslulé jsou i zdejší perníčky, jichž se tu peče až deset tisíc denně, nebo likér z 33 druhů bylinek. Bazilika Narozenní Panny Marie je jednou z nejvýznamnějších a nejstarších svatyní ve střední Evropě.

Mariazell - sjezdovky

50%32%18%
11 celkem sjezdovek (km)
9 zasněžování (km)

Mariazell - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
1
sedačka expres
1
visutá kabina
1
4600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

864-1257 m n.m.393 m

Mapa sjezdovek

Mariazell - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Mariazell - lyžování

Mariazell je význačným střediskem křesťanského života – bazilika z roku 1157 je nejznámějším poutním místem dunajského prostoru a lákadlem turistů z celé Evropy –, ale nechybí ani na lyžařské mapě. Nad městem (868 m) se vypíná vrcholek Bürgeralpe (1 267 m), kam z Mariazellu putuje kyvadlová lanovka s panoramatickými kabinami. Z pahorku spadají středně obtížné tratě podél lanovky a souběžné 4sedačky zpět k městu anebo po sousedním úbočí – a to ve sportovnějším sklonu, černá trať je prověřena Evropským pohárem – do vesničky St. Sebastian, které je s expresní 4sedačkou druhým nástupním místem areálu. Nelyžařským hitem Bürgeralpe je 1,7 km dlouhá osvětlená sáňkařská dráha pod trasou kabiny. Nižší nadmořská výška je pojištěna zasněžováním tratí, jejichž sezóna trvá obvykle od prosince do března.

V rámci regionálního skipasu Voralpen lze lyžovat ještě v Mitterbergu, jehož vrchol Gemeindealpe přírodními parametry dokonce převyšuje Mariazell – lanovky vedou až do bezlesé výšky 1 626 m n. m. Z vrcholu je kruhový rozhled na Předalpy, kterému vévodí Ötscher.

V okolí Mariazellu se upravuje přes 70 km stop, křižujících malebnou krajinu štýrských Předalp.

Kouzelným obdobím k návštěvě Mariazellu je advent – zvlášť pro ty, kteří si rádi odpočinou od velkoměstského předvánočního běsu. Zdejší atrakce zahrnují největší adventní věnec na světě, pět metrů vysokou perníkovou „chaloupku“ z tuny pravého perníku nebo adventní kalendář vysoký jako dům. K tomu koncerty, prohlídky voskových výtvorů nebo likérky...

Mariazell - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

418

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

Odkazy

Arosa Lenzerheide