Reit im Winkl - lyžování - SNOW.cz

Reit im Winkl

Německo Německo - Bavorsko - Steinplatte, Winklmoosalm

Foto

Malá horská vesnička s kostelíkem, starými domy a úzkými uličkami, umístěná na náhorní plošině s dalekým rozhledem, je velmi všestrannou zimní destinací, kde je příjemné pobývat, a to nejen pro rodiny s dětmi. Reit im Winkl, situovaný mezi Kufsteinem a Salcburkem, je z velké části Česka pohodlně dostupný i na prodloužený víkend a víc než dostatečně rozmanitý – můžete se věnovat sjezdovému lyžování pro začátečníky i středně pokročilé přes běžkování v údolí i na náhorních plošinách až po sáňkování nebo vycházky na sněžnicích, a to v malebné a proměnlivé horské krajině. Letovisko má velkou ubytovací kapacitu v penzionech a apartmánech, klidný turistický tep a nechybí mu ani bazén.

Reit im Winkl - sjezdovky

45%50%5%
44 celkem sjezdovek (km)
40 zasněžování (km)

Reit im Winkl - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
2
sedačka expres
3
sedačka krytá
4
kabinka
2
31200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

740-1860 m n.m.1120 m

Mapa sjezdovek

Reit im Winkl - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Reit im Winkl - lyžování

Typicky rodinný lyžařský areál Steinplatte se rozpíná na prostorných loukách s přehlednými a širokými sjezdovkami, z větší části v Rakousku, odkud je zpřístupněn z městečka Waidring. Modře značené tratě jsou velmi lehké a i ty červeně značené klesají až na výjimky velmi pozvolně. Nejmírnější terény se rozléhají právě na německé straně areálu na horské louce Winklmoosalm, kam ústí přibližovací kabinka z Reit im Winklu. Sjezdovky se rozbíhají po poměrně velmi rozsáhlé ploše a díky postranním a členitějším zákoutím si tu užije i náročnější lyžař, zvlášť nechá-li se zlákat obvykle velmi dobře vysněženým a bezpečným volným terénem.

Středobodem areálu je mírná a rozlehlá pláň na rakouské straně, z níž se o něco strměji vypíná vrchol Steinplatte. Přímo z vrcholu se spouštějí zdejší nejnáročnější tratě – bezproblémové červené a jedna krátká boulová černá. V nižších partiích a dále od vrcholu se rozlévají nenáročné a přímé dálnice. Z plání pod Steinplatte přetékají méně frekventované a členitější sjezdovky po strmějších svazích do postranního údolíčka, kde je na mýtinách nebo v řídkém lese dostatek prostoru i pro nenáročný freeride. Masy se soustředí kolem pohodlných sedaček na přehledných pláních pod Steinplatte, fajnšmekři zamíří spíš do dlouhého a strměji zařezaného postranního údolíčka, zpřístupněného dvěma sedačkami. Mírná louka Winklmoosalm je pak klidným útočištěm mírně pokročilých lyžařů, přechodně se zaplní jen lyžaři projíždějícími z Reit im Winklu na Steinplatte. Cvičná louka a dětský park se nacházejí přímo v centru Reitu, ale v plánu je vybudování cvičného zázemí i na Winklmoosalmu.

Tratě jsou obsloužené moderními, pohodlnými sedačkami, dvě z nich mají i vyhřívané sedačky. Pohodlný výjezd a pohodlný sjezd jsou nejvděčnějším lákadlem průměrných lyžařů, a tak právě na hlavní pláni je vždy nejrušněji. Steinplatte přitahuje spíše méně náročné lyžaře, a tak ruch nebývá ani při větší návštěvnosti tak hektický jako ve sportovnějších střediscích. Steinplatte je součástí lyžařské oblasti Schneewinkel se společným skipasem a bezplatným skibusem mezi jednotlivými areály. Má chladnější mikroklima, díky níž mívá celá oblast Schneewinkelu navzdory nízké nadmořské výšce (Reit leží v 700 m n. m.) výrazně více sněhu než třeba nedaleká střediska Zell am See či Saalbach.

Velmi oblíbenou horskou chatou je masivní starobyle vyhlížející dřevěnice Stallen Alm, uvnitř členěná do mnoha útulných „cimřiček“.

Horská louka Winklmoosalm s lyžařským areálem se rozkládá poněkud výše nad Reitem – dříve bylo nutné vystoupat po vysokohorské mýtné silnici, od r. 2009 je ale Winklmoosalm spojen s údolím kabinkovou lanovkou, která startuje z osady Seegatterl 5 km od Reitu. Skibus z Reitu na Seegatterl jezdí v půlhodinových intervalech a je pro lyžaře, běžkaře i pěší zdarma. Upravované běžecké stopy na klasiku i na bruslení v celkové délce 150 km vybíhají přímo z vesnice nebo z jejího okolí. Běžkaři mohou vybírat ze 17 nově značených tras všech obtížností.

Reit im Winkl - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

710

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • poměrně lehké a velmi přehledné dálnice
  • moderní pohodlné sedačkové lanovky
  • vyšší sněhová jistota, než by se zdálo podle nadmořské výšky
  • jedno z nejbližších alpských středisek

Minus:

  • minimum náročnějších sjezdovek
  • dojíždění ze střediska k lanovce

Odkazy

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

SNOW tipy

Výška sněhu 160 cm
Otevřené lanovky a vleky 19 z 25
Otevřené sjezdovky 84 z 112 km