Za roky studia lyží máme pocit, že pomalu dospíváme k promoci a studium – alespoň takové to intenzivní, jaké jsme znali z ranných dob carvingových – je u konce. Stav v lyžařském průmyslu, co se sjezdovkových lyží týče, se neustále stabilizuje. Je to jako když se postupně blížíme ke vzdálenému obrazu – krok od kroku je čitelnější a jasnější, z abstraktní malby se stává realistická, ubývá nečekaných prvků a nedefinovatelných ploch. Pohyb se uklidňuje, vše nachází své místo a překvapení se koná jen výjimečně. Konzervativec se může uklidnit, že se očekávané splní, objevitel novinek asi bude muset opustit upravené sjezdovky a vydat se jinam… Pakliže jej nenasytí občasné technologické výstřelky, které čas od času naznačí, jaké technologie lyže možná v budoucnu zasáhnou.
Proces jemného zrání lyží trvá řekněme již nějakých pět let. Tvary a parametry, průhyby i torze už došly téměř na konec člověkem dosažitelného ideálu. Často se mění jen design – proč taky ne, co je úspěšné a vysoce funkční, není třeba měnit. Obzvlášť když se nerýsuje prostor, kam inovace směrovat. Někdy je testování lyží dokonce trochu nuda, protože lyži – víceméně totožnou, jen s jiným dekorem – jsme testovali třeba již ve třech předchozích testovacích ročnících.

Je vůbec co testovat?

Kdo pročítá výsledky detailně a noří se do jednotlivých kritérií, tomu může připadat, že si všechny lyže jsou velice podobné. Jsou… Nejsou stejné, mnohé disponují originálními specifiky – ale jak popsat jemné nuance bez básnické vysoké školy? Kdyby alespoň existovala jednotná speciální terminologie, jako třeba u vína… I když medailí oceněné víno také nechutná všem a ke každému jídlu.
Stav je dnes takový, že podobně jako víno, tak i lyže jsou na trhu stabilně usazeny tak, že můžeme více méně věřit výrobcům jejich doporučení a následovat je. U dobrého vína je psáno, k jakým pokrmům se hodí. I u lyží se dnes můžete spolehnout na katalogové informace. I když bezpečnější přecijen bude spolehnout se na náš časopis :-).

Co se v katalogu nevyčte?

Samozřejmě, z katalogu vyčteme pouze to, pro jaký druh jízdy nebo lyžaře je konkrétní model určen. Ne už to, nakolik své poslání splňuje. Historie našich testů dokazuje – pokud se tedy budeme pohybovat ve výseči lyží testovaných, vyšších a nejvyšších modelů – velmi malou pravděpodobnost, že bychom při výběru lyží sáhli úplně vedle. Můžeme s čistým svědomím konstatovat, že v testech posledních čtyř let se jen velmi zřídka objevily lyže, které nedosáhly očekávaných standardů. Navíc většina historických propadáků byla způsobena zásadně špatným tuningem (broušením) a lyže se po přebroušení vrátily do elitní množiny.

Nejsou lyže jako lyže

Ovšem lyže mají mnohé účely a určení – a to je právě moment, který je potřeba dnes sledovat nejintenzivněji. Nikoli měření kvality lyží, ale hledání účelu, pro který se nejlépe hodí – to je dnes smysl našich testů. Jaký lyžař ji ocení, v jakém jízdním režimu, případně terénu. To jsou odpovědi, které hledáme.
Jednotná metodika testu umožní pochytit a definovat různé lyže jedním způsobem a definovat specifika i napříč značkami – pro některou je totiž závodní lyže ve skutečnosti sportovní, allmountain míří někdy více do terénu a podruhé zase spíš na tvrdou trať atp. Jednotný a komplexní pohled na aktuální lyžařskou kolekci tak dnes obsáhne jen nezávislý test.

Individualita boří teorie

Lyžování je ale sport vysoce individuální a svobodný (buďme tomu rádi!) a osobní preference a specifika kolikrát přesahují hranice definovatelné teorie. Je jasné, že každý jsme jiný, každý putujeme jinou lyžařskou cestou a požadujeme proto po lyžích něco jiného. Ovšem ne vždy si dokážeme uvědomit, nakolik významně se individuální předpoklady a požadavky projevují.
Krásný příklad předvedly při letošním testu dvě naše testérky. Obě toho času držitelky učitelské licence APUL B, tedy výborné, vzdělané a rovnocenné lyžařky, obě mladé dámy. Zatímco jedna ověnčila testovaný model nejvyššími známkami a komentářem „Překvapivě drží i dlouhý oblouk. Parádní hravé krátké oblouky. Příjemná sjezdovková slalomka. Slunečnice v poli sedmikrásek“, druhá známkovala zcela negativně a lyži komentovala slovy: „Velké očekávání a velké zklamání. Nejede ani necarvuje. Neposlouchá. Nedrží. Trápila jsem se. Absolutně mi nesedla.“ Jak by asi dopadlo, kdyby jedna z nich doporučila té druhé svou snovou lyži?

Testovat, cítit, studovat

Východisko je jediné – vzít při výběru lyže odpovědnost sám na sebe. Sám se udržovat v obraze, studovat kolekce, porovnávat informace a ideálně na vlastní kůži zkoušet favorizované modely. Lyže je výrobek, který musí těšit zejména svého majitele! A to nakonec nejen po stránce výkonu, ale i po stránce designu a image. Nechceme přeci milovat ženu (muže), která(ý) je krásná(ý), ale bez obsahu. A naopak.

Vlastnit více lyží? ANO!

Naštěstí u lyží je to snazší než u partnerů – když jich máte víc, nežárlí na sebe a neovlivňuje to kvalitu soužití :-). Už je tady ta doba, kdy jedny sjezdovky nestačí. Musíme si zvykat, že slalomky sice skvěle pobaví, ale dlouhým rychlým obloukem člověka neprovezou. Natož kdybyste s nimi chtěli do terénu… Stává se standardem, že s sebou lyžaři vozí na hory dva tři páry a volí je podle nálady či podmínek na místě. Pokud chceme sbírat nekompromisní lyžařské zážitky, nemáme jinou cestu. Zvykejme si…
Však si vzpomeňme, kdo by si před sto lety myslel, že bude někdy používat speciální lyže jen na sjezd! Lyže byly prostě jen jedny na vše. Současná generace však vnímá běžky a sjezdovky jako úplně jiné lyžařské disciplíny. Zdá se, že podobným způsobem se diverzifikuje i sjezdové lyžování. V komoře tak už nebudou stát jen běžky a sjezdovky, ale běžky (možná ve více variantách), slalomky, obřačky či něco podobného, široké prašanovky a třeba skialpy…

Zpět k testu

Kdo říká, že dělá objektivní test, lže. Objektivita v (rekreačním) lyžování neexistuje! Test je pouze statistické zpracování subjektivních testérských názorů. Berte jej s rezervou! Každé lyže, které dosáhly v některém parametru hodnotu osm, jsou špičkové kvalitní výrobky, které – při jejich vhodném používání a údržbě – své majitele nezklamou. (Pokud nebudete mít tu smůlu a zrovna vám individuálně nesednou jako naší výše uvedené testérce – i když vsadil bych se, že s trochou snahy by si k nim cestu našla.)
Pro výše uvedené jsme se letos snažili malinko posunout metodiku testu a zaměřit se zejména na nové trendy a úkazy, které v sobě možná skrývají potenciál do budoucna. Zároveň oproti nim stavíme lyže dospělé a zralé, mustry ve svých kategoriích. Snad vám tato mozaika přístupů a možností napomůže rozkrýt, jakým směrem se chce ubírat vaše vlastní lyžařská cesta, a zjednoduší výběr finálního modelu či modelů právě pro vás.

Popis hodnocení

Značka, název lyže (parametry testované lyže)
Nominace – proč má lyže své místo v testech
Obecná charakteristika lyže, shrnutí výsledků
Komentáře testérů a testérek

Úroveň lyžaře: Druh lyžaře (podle lyžařské vyspělosti), pro který se lyže nejvíce hodí. Pokud lyže dosáhne hodnoty osm a více, jedná se pro daný účel již o špičkovou lyži.

Dlouhý oblouk: Jak lyže zvládá (vyhledává) jízdu v dlouhých obloucích? Hodnota je vyjádřena v procentech, 100 % znamená dokonalé zvládnutí dlouhého oblouku.

Krátký oblouk: Jak lyže zvládá (vyhledává) jízdu v krátkých obloucích? Hodnota je vyjádřena v procentech, 100 % znamená dokonalé zvládnutí krátkého oblouku.

Rychlost: V rozsahu jakých rychlostí se lyže cítí nejlépe – čili optimální škála rychlostí, ve které by se lyže měla používat. Pro měření jsme používali GPS přístroje. Přesto se ale jedná o hodnoty orientační, závislé na mnoha dalších faktorech jako povrch trati, tělesná stavba a kvalita jezdce a v podstatné míře zejména délka testované lyže.

Terén: Rozsah terénních podmínek, který je pro lyži optimální.