Jindy sněhem zasypaný Sulden trpěl celou zimu 2016/17 nedostatkem srážek a v polovině dubna, na začátku 24. ročníku Supertestu, tam zbylo jen 70 cm sněhu. Panovaly kvůli tomu určité obavy o kvalitu sjezdovek, ty se ale hned po příjezdu ukázaly jako zcela neoprávněné.
„Mnohem méně sněhu než loni, ale zato prvotřídní podmínky na sjezdovce,“ prozradil hned při uvítání Armin Vogel, jeden z tradičních účastníků testu, který přijel už v pátek a situaci obhlédl.
Po dvou dnech královského počasí přišla tlaková níže, která přinesla ledovcovému středisku sahajícímu až do výše 3 250 m n. m. v národním parku Stelvio krátce před koncem sezóny nekonečné sněžení. Během 60 hodin ho napadlo na 44 km sjezdovek položených mezi 14 třítisícovkami dobrých 150 centimetrů!
V tu chvíli byly komerční slalomky a obřačky, které vám představujeme na začátku testu, už naštěstí dávno zabalené a zpět v údolí. Posléze jsme měli dost času i na otestování sportovních, univerzálních i inovativních modelů lyží.
Od expertů pro experty
Na průběhu testu se ale přes povětrnostní vlivy na místě nic zásadního nezměnilo. Náš tým expertů se letos skládal z 11 žen a 22 mužů, kteří jsou všichni nejen skvělými lyžaři, ale často jsou již léta úzce spojeni s lyžařskou branží – jako učitelé lyžování, obchodníci z oboru, experti na materiál a servis nebo bývalí závodníci. „Úroveň byla, co se týče jízdních dovedností, zase trošku lepší než v roce 2016,“ pochvaloval si na konci Ralf Kühlkamp profesionalitu týmu. „Snadno se poznalo, že naši testéři mají již dlouho důvěru v materiál a dokáží rozeznat i nejmenší detaily. A to i v náročných podmínkách a špatné viditelnosti, při níž musí člověk jet extrémně podle citu, dokázali posoudit lyže důkladně od hlavy až k patě.“ Tým testérů byl pečlivě vybrán tak, aby byli zastoupeni větší, těžší lyžaři, ale také menší, lehčí jezdci celkově s různými nároky a zálibami. Díky tomu vzniklo na konci kvalitní celkové hodnocení pro každý z celkových 143 (!) modelů od 18 výrobců, což jsou v rámci Supertestu hned dva nové rekordy. Ve SNOW jich vychází 134, nepublikované zůstaly testy značek Croc a Goodschi, které se Česku doposud neprodávaly, a tudíž jejich výsledky nejsou pro českého čtenáře relevantní.
Udělování pečetí
Pro lepší orientaci udělujeme, stejně jako v minulých letech, pečeť VIP, a to top lyžím z každé kategorie, které vynikají celkově nebo v určitých oblastech. Vzhledem k tomu, že VIP pečetí oceňujeme pouze omezený počet lyží, přidali jsme pro tento rok do téměř každé kategorie TIP. Udělili jsme ho modelu, který je něčím zvláštní nebo ve své kategorii něčím vyniká, i když mu VIP místo uteklo jen o kousek.
Loni jsme zavedli grafy, které na první pohled shrnují přednosti a charakteristiku každé lyže. Grafy jsme tentokrát zobrazili v pětibodové škále, abychom vám nabídli jemnější charakterizaci. V každé kategorii se hodnocení řídí zadáním a charakterem kategorie. Zatímco jsou např. pro slalomky a obřačky závodní vlastnosti nejdůležitějším kritériem, u sportovních lyží je tato vlastnost až na posledním místě. A tomu právě odpovídá pořadí kritérií v grafu.
Special: ve znamení novinek a zdokonalení
Lyže jsou dnes už absolutním high-tech produktem s nejnovějšími materiály, co může průmysl nabídnout. Proto je složité je nějak zásadně inovovat, rok co rok přesto nalezneme mnohá zdokonalení. Z tohoto důvodu jsme také před zahájením Supertestu v Suldenu diskutovali o tom, jak bychom mohli přejmenovat loňskou kategorii Allround Unlimited, do níž firmy mohly posílat bez omezení, co chtěly. Nakonec jsme se shodli na kategorii Special, protože tento název přesně vystihuje, co vám chceme v této kategorii představit: speciály, zvláštní lyžařské novinky s inovativními prvky. Zjednodušeně řečeno, pokud lyže dostala jen nový design, není to žádný speciál a nebyla do kategorie připuštěna. Do testu speciálů poslaly firmy celkem 14 pánských (unisex) a 14 dámských lyží a z hlediska hodnocení to byla jedna z nejnapínavějších kategorií, jelikož nikdo pořádně nevěděl, co ho u každé lyže čeká.
„U této kategorie jde o to, abychom zajímavým modelům lyží dali platformu, kterou si z důvodu své nové konstrukce zaslouží,“ vysvětluje vedoucí testu Ralf Kühlkamp. Výrobci měli tedy znovu volnou ruku. My jsme jen lyže rozčlenili do dvou podkategorií – se šířkou středu nad 80 mm se lyže zařadily do kategorií Special Free a Special Free Lady (allmountainové lyže) a ty užší, do 80 mm, pak do Special Sport a Special Sport Lady (sportovní lyže). Širší speciály představujeme v rámci allmountainových modelů, druhou skupinu pak společně s allroundy.
Z důvodu rozdílného charakteru nebylo přirozeně možné provést žádný srovnávací test. Místo toho jsme hodnocení rozdělili na čtyři části: 1. Fakta – technické zvláštnosti. 2. Test – jak se lyže chová na sjezdovce. V jedenácti podkategoriích mohl každý model získat jeden (nedostatečný) až pět (vynikající) bodů. 3. Dojmy – jak se zdála lyže na sjezdovce našim testérům. Ty nejvýmluvnější citáty otiskujeme. 4. Závěr – krátce a stručně, naše zhodnocení a doporučení, pro koho je model zvláště vhodný.
Poznámka redakce SNOW:
Supertest je patrně nejrespektovanějším evropským testem lyží. Není
divu, má více než 20letou historii a schopnost otestovat skutečně velké
množství modelů. Na druhou stranu, pryč jsou doby, kdy se lyže z roku na
rok konstrukčně měnily, čímž automaticky produkovaly kupu zajímavého
obsahu. Nyní jsme naopak ve fázi mimořádně stabilizované a zralé a do
značné míry se testuje z velké části vlastně pořád to samé. O to je
těžší stále jemnější rozdíly poznávat, natož definovat a vyjádřit.
V kvantech párů sledovaných Supertestem tak leckdy přichází na pomoc
patos, který okrádá věcnou část informace. Podobně bude mít jiné
očekávání i německé lyžařské publikum – nebude od věci, když si
výroky, které se zdají malinko silnější, přesolené optimismem
a efektem, usadíte na správnou rovinu. Vězte, že redakce SNOW se musí
přesně držet originálních textů.
(ps)