Hmotnost batohu

Honba za gramy není při výběru vždy ta správná cesta a jednoznačně se potvrdilo, že lehčí vždy neznamená lepší. Pokud je batoh ergonomicky dobře vyřešen a sedí (přes ramena, záda až po bedra), nebude vám při celodenním užívání vůbec vadit pár deka navíc, protože ty se správně spolu s ostatním nákladem roznesou na vaše tělo. Jasným příkladem v testu jsou batohy Deuter Freerider.
Rada: vždy zkoušejte, až pak se dívejte na hmotnost

Kapsy, kapsy, kapsičky

V testu se objevily batohy s minimem kapes i s jejich nepřeberným množstvím. Z praktického hlediska se ukázal ten první případ jako méně vhodný, člověk vždy má různé drobnosti, které chce mít po ruce.
Rada: vybírejte s reálnou představou, co s sebou v zimě vozíte a kam vybavení umístíte

Zadní vstup do batohu, specialita zimních batohů

Mnoho zimních modelů má přístup do hlavní komory řešen i anebo jen přes vstup na zádech batohu (pomocí zipu se dá otevřít a odklopit celý zádový systém). Je to praktická věc, například když máte na ruksaku upnuty lyže nebo jiné vybavení a svrchu se do komory nedostanete. Taky oceníte to, že můžete batoh položit čelem na sníh a jednoduše se přes záda dostat k celému obsahu, aniž byste riskovali kontakt zádového systému se sněhem. A hlavně máte celý obsah jako na dlani, včetně věcí úplně dole.
Jsou dva způsoby, jak se přes záda dostat dovnitř. První je pod ramenními popruhy, to znamená, že ty je potřeba převrátit (zůstávají na batohu) a pak se odklopí zádová část. Při druhém způsobu se oddělí záda vč. ramenních popruhů, které je potřeba předtím sponkami odepnout od těla batohu. Druhá varianta se ukázala být o trochu lépe ovladatelná.
Pokud má batoh vstup do hlavní komory jen přes zádový systém, má to ale i své nevýhody (zejména ty s přístupem pod ramenními popruhy). Když jej máte na zádech, kamarádi vám nedokáží rychle podat něco z jeho obsahu. Takový batoh taky nejde dobře „napěchovat“ nebo nastavit prodloužením vrchlíku směrem nahoru.
Rada: přístup přes záda může být velmi přínosný, ale není životně nutný. Výhodou je hlavní komora přístupná seshora i zezadu. Pokud je přístupná jen zezadu, je dobré, když má batoh dostatek dalších kapes přístupných zepředu a seshora pro drobnosti, které chcete mít rychle po ruce.

Vývody na vodní rezervoár

Speciální kapsy a otvory pro vodní vaky mají dnes téměř všechny batohy, u stále více zimních modelů je navíc vedena hadička v ramenním popruhu, aby měla o trochu více tepelné izolace.
U starších batohů bývaly často otvory pro hadičku tak malé, že jimi ty s krytem náustku vůbec neprošly. Náš test se dvěma modely vaků (a dvěma kryty hadičky) ukázal, že se situace velmi výrazně zlepšila.
Rada: Sledujte vedení hadičky v batohu, pokud je velmi úzké, raději vyzkoušejte. Pokud nakonec náhodou váš rezervoár otvory neprojde, nezoufejte, vesměs vždy je možnost vyvést hadičku hlavním vstupem do batohu.

Bederní pás a spona na hrudi

Měly by být základní součástí sportovních batohů, bez nich významně ztrácejí funkčnost. Pokud má některý model odnímatený bederní pás či hrudní sponu, je to zejména marketing a není to žádné významné funkční plus (proto tuto skutečnost u testovaných batohů ani nepopisujeme). Bederní pás by vám měl především sedět a držet batoh na svém místě, dle toho vybírejte.

Litráže batohů

Uváděné litráže nejsou mezi jednotlivými značkami srovnatelné, test jasně ukázal, jak jsou rozdíly markantní (proto litráže, pokud jsou vůbec uváděny, ponecháváme jen pro orientaci v názvu batohů).
Rada: Pokud chcete mít jistotu o velikosti, batoh musíte vidět na vlastní oči.

Batohy pro skialpinismus a freeride

Ruksaky určené pro zmíněné zimní aktivity mívají speciální výbavu, mezi ní patří uchycení lyží (diagonální nebo vertikální s uchycením z boku, výjimečně i zepředu), uchycení snowboardu (případně sněžnic), přichycení cepínů, přihrádka pro lavinový set, oka pro další materiál, síťka pro přichycení přilby (při stoupání vzhůru), speciální kapsa na pásy, stoupací železa apod.
Rada: Vybraná kombinace výbavy záleží na vašich aktivitách. Pokud budete nosit často lyže nebo snowboard připnuté na batohu, je přínosné zesílení materiálu v místě kontaktu hrany. V opačném případě (nebo pokud máte hodně tupé hrany :-), postačí i standardní popruhy. Dle svých aktivit volte i velikost batohu, pro freeride v okolí sjezdovek bude stačit menší batoh do 20 litrů, pro jednodenní skialpinistické túry ruksak kolem 30 litrů, pro delší přechody o objemu kolem 45 litrů. Další konkrétní tipy a rady najdete v článcích Michala Buličky.Více o batozích se dozvíte v článku s výsledky testu v sekci www.snow.cz/testy