Je o něm slyšet ve sportovních zprávách, na internetu, dostává se do podvědomí médií. Najednou, jakoby se všichni ptali, co že to ten skicross vlastně je? Tomáš Kraus že je mistr světa? A to ještě dvojnásobný? Hmm, ten bude asi dost dobrej.Zdeněk Šafář? Náš druhý nejlepší skicrossař? Toho moc neznám. Než se ale pustíte do následujících uspokojivých dvaceti otázek, tak by se dokonce dalo říct, že Česká republika je ve skicrossu téměř nejlepší zemí na světě. Náš „Krauzík“ vyhrává kde co a v ženách se už také rýsuje slušná reprezentace. Že bychom vládli skicrossovým tratím? Možná, ale tenhle rozhovor je o Zdeňku Šafářovi.

Nový obrázek
Jméno: Zdeněk Šafář
Přezdívka: Šáfa
Věk: 30
Sponzoři: Velichovky Spa, Dukla Liberec, Ski Sport Horka, Salomon, Solda, Birki, Devold, Knox
Motto: 5P - Perfektní Přípravou Předejdeš Pochybnému Provedení, Skicross Forever
Nej výsledky:   
Celkový vítěz Evropského Poháru 2007
6. místo Světový Pohár Inawashiro JAP 2007
Celkové 8. místo Světový Pohár 06/07
11. místo Světový Pohár Grindelwald SUI 2008

Nový obrázek

1)    Kdo, nebo co tě přivedlo ke skicrossu a jak jsi se vlastně k lyžování dostal?

Začnu od začátku. K lyžování jsem se dostal tak jako většina kluků mého věku žijících v horách (Krkonoše). Prostě mě táta v mých dvou a půl letech postavil na lyže a už mě z nich nikdo nedostal a to mi zůstalo až dodnes. Můj táta s oblibou vypráví historku jak jsem vždycky brečel a vztekal se, když mi sundávali lyže z nohou. Co se skicrossu týče, tak za to může můj kamarád Jakub Burda (v současnosti vedoucí disciplíny skicross za Úsek akrobatického lyžování). Jednou Kuba povídá, pojeď se mnou do Špindlu na skicross, no a já jsem jel a strašně mě to bavilo a navíc mi to i docela šlo a tak jsem postupně přešel během tří let z alpského lyžování, kde jsem se v té době pohyboval někde kolem patnáctého místa v Čechách, na skicross.

2)    Vzpomínáš si, kdy jsi poprvé stál na lyžích?

Ha, tak to jsem už trochu předběhl. Jak jsem napsal už výše, bylo to asi ve dvou a půl letech, ale to si nepamatuji. První na co si vzpomínám, bylo vítězství na balónkových závodech v Peci pod Sněžkou. To jsem ještě chodil do školky. Takže mi bylo asi tak 5.

3)    Jak hodnotíš svou dosavadní kariéru, jsi s ní spokojen?

Se svou dosavadní kariérou jsem spokojen, samozřejmě, že mám ještě mnohem vyšší cíle, než čeho jsem zatím dosáhnul, ale zatím se mi daří vyhýbat se vážnějším zraněním, a tak se neustále mohu soustředit hlavně na trénink a né na léčení zranění.

4)    Pro letošní, skončenou sezónu jsi změnil značku lyží z Fischer na Salomon. Co bylo tím hlavním důvodem pro toto rozhodnutí?

Hlavním důvodem byla skutečnost, že Fischer ukončil svůj skicrossový program a tím zanikla i možnost dostat od Fischeru materiál na příští rok. Hledal jsem tedy firmu, která mi poskytne materiál až do konce olympijského cyklu. Salomon je takovou firmou, a proto jsem změnil značku.

5)    A jak se na nich první rok jezdilo?

Zprvu se vše vyvíjelo naprosto bez problémů a vše nasvědčovalo tomu, že se s novým materiálem včas sžiji, ale potom jsem začal mít problémy s lyžařskými botami – nemohl jsem si na ně zvyknout. Proto mi začátek sezóny úplně nevyšel, ale v průběhu sezóny se vše vyřešilo a na konci sezóny mé výsledky už byly uspokojivé. Jinak jsem s materiálem Salomon naprosto spokojený. Lyže jsou spolehlivé a rychlé.

Nový obrázek

6)    Co říkáš na to, že český skicross získal dalšího partnera – firmu MAKITU, která bude dodávat nářadí potřebné pro kvalitní tréninky.

Na to se dá říct jen jedno. Je to SUPER!!! Velký dík Láďovi Augustovi, který na tom odvedl největší díl práce. Vrtačky jsou skvělé a dobře se s nimi pracuje!

7)    Jak vnímáš přestup Stanlyeho Hayera do kanadské reprezentace?

Bylo to Stanleyho soukromé rozhodnutí a já k tomu můžu říct jen to, že vzhledem k tomu, že Olympiáda bude v Kanadě, je to pro mne z určitých důvodů částečně pochopitelné. Nicméně náš kamarádský vztah se nijak nezměnil a na sjezdovce jsme stále kamarádi.

8)    Jak vypadá takový skicrossový trénink? Asi to je hodně individuální záležitost.

Skicross je individuální sport a tomu odpovídá i příprava. Rozhodně je to tvrdá záležitost, ale to je asi u každého sportu, který se dělá na vysoké úrovni. Víceméně trénuji sám a s kolegy z reprezentace se v létě vidím jen na několika společných soustředěních. Podzimní přípravu na ledovcích máme společnou, je to hlavně díky fyzické a časové náročnosti na stavbu tréninkových tratí.

9)    Co říkáš na to, že skicross rok od roku přitahuje stále nové a nové jezdce.  Mnozí z nich jsou většinou závodníci, co jezdili alpské disciplíny.

Pro mě je to pochopitelný vývoj. Skicross je velmi atraktivní disciplína nejen pro diváky, ale i pro závodníky. To, že skicross začínají jezdit bývalí alpští lyžaři je také pochopitelné. Já sám mám za sebou dlouhou historii v alpském lyžování a myslím si, že je to jen dobře, že nás, závodníků, je čím dál tím víc. Čím víc nás bude o to větší zábava jak pro závodníky, tak pro diváky.

10)    Na jaře pořádáš skicrossové campy na ledovcích. Zajímalo by mě, zda se na něho může přihlásit každý, i kdyby věděl, že nikdy skicross provozovat nebude a chce se jen něco nového naučit nebo si jen zajezdit s našimi skicrossaři. Takže může?

Ano může se přihlásit téměř každý. Již letos na jaře se mnou několik takových bylo. Mou jedinou podmínkou je, že ten, kdo se hlásí na camp, musí umět velmi dobře lyžovat, abych ho mohl naučit něco nového. Rozhodně nechci na campu někoho učit základům lyžování. Na to ten camp není ani koncipován.

11)    Vraťme se ale ke skicrossu samotnému. Jezdíš Evropský pohár, který jsi i celkově výhrál. Jaké jsou tvé další plány? Přepokládám, že to je Mistrovství světa v r. 2009 a pak Olympijské hry.

Mimo Evropský Pohár, který jsem v roce 2007 celkově vyhrál, jezdím i světový pohár (první závod jsem jel už v roce 2003). Letos jsem se chystal k obhajobě, ale prioritou byl světový pohár, a tak mi na Evropský pohár nezbylo tolik času, kolik bych chtěl a obhajoba se mi nezdařila. Uvidíme jak se podaří poskládat kalendář Evropského poháru a kalendář Světového poháru pro příští rok a uvidíme, jak se situace vyvine, ale předpokládám, že světový pohár a Mistrovství světa v Japonském středisku Inawashiro budou prioritou pro příští sezonu (2008/2009). Na olympiádu se připravuji dlouhodobě. Již v loňské sezoně 2007/2008 jsem vyrazil obhlédnout konkurenci do Severní Ameriky, kde jsem jel dva závody,  bude tomu tak i letos. Je třeba v Americe závodit, protože podmínky se od Evropy liší.

12)    Je něco, co ti na skicrossu fakt vadí a co by jsi určitě změnil?

Trochu mi vadí systém posuzování faulů na trati traťovými rozhodčími. I já jsem se letos stal obětí jednoho nedovoleného zákroku, ale rozhodčí nic neviděl, a tak můj protest v cíli nic nezměnil. Jejich situace na trati je velmi těžká, musí posuzovat situace, které probíhají ve velké rychlosti a někdy tyto situace nejsou pouhým okem rozeznatelné. Tento problém by pomohl vyřešit videorozhodčí. Ale dokud tomu tak nebude, budu se s tím muset vypořádat po svém.

Nový obrázek

13)    Jak to vypadá s finanční stránkou závodění? Přece jen sponzoři všechny částky nepokryjou.

Finance jsou opravdu velkým problémem. Sehnat silného a stálého finančního partnera je opravdu super těžké. Ani svaz mi v této otázce moc nepomáhá. Zatím tuto situaci řeším tak, že mimo závodní období pracuji jako trenér alpského lyžování a prostředky, které tak vydělám posílám zpět do svého lyžařského koloběhu peněz. Sice to není ideální řešení, ale dokud neseženu silného partnera, který mne zabezpečí tak, abych nemusel pracovat a mohl se soustředit pouze na svoji vlastní přípravu, budu v tom pokračovat.

14)    Závodění, jak ve skicrossu, tak v alpských disciplínách, je dnes docela hodně finančně náročné. Myslíš, že existuje nějaký způsob, kterým by se zviditelnili mladí sportovci z rodin, které třeba nemají dost peněz na to, aby je ze začátku podporovaly a jezdily s nimi na závody až do té doby, než si jich někdo všimne?

Řešením jsou podle mne sportovní oddíly a vynalézavost a pracovitost takovýchto sportovců. Já sám jsem měl v tomto tak trochu štěstí. Přestoupil jsem v pravý čas do finančně silného oddílu a od svých 18 let pracuji jako trenér alpského lyžování. Jen díky tomu jsem u lyžování mohl zůstat a jsem za to zavázán několika lidem, kteří mi v tom velmi pomohli.

15)     Máš nějakou veselou příhodu nebo zážitek? Nebo nějakou tajnou informaci ze zákulisí, která by měla zůstat utajena?? Prozradíš ji? (Neboj, budou to vědět jen Češi)

Jednu informaci, která by měla zůstat utajena mám a to je fakt, že tajemství úspěchu českých skicrossařů tkví v tom, že rádi, hodně a dobře jíme.

16)    Až skončíš se závoděním, co by jsi chtěl potom dělat? Máš už nějaký cíl?

V téhle otázce ještě úplně jasno nemám, ale asi to bude něco se sportem. Možností je mnoho!

17)    A co tvůj volný čas? Asi ho moc není, ale když je, tak jak ho využiješ?

Volný čas? Co to je? Né, dělám si legraci. Víte, já jsem dost hyperaktivní člověk, takže nevydržím moc dlouho nic nedělat, takže když je nějaká chvilka, hned někde něco sportuju. Takže vlastně pořád trénuju. Když to ale z nějakého důvodu nejde, tak se rád podívám na nějaký dobrý film a nebo si poslechnu nějakou tvrdou rockovou muziku. Moc rád chodím „lízt“ po skalách (sportovní horolezení), to se asi s tréninkem skicrossaře moc neslučuje, ale mě to strašně baví.

18)    Léto je v plném proudu, a tak se musím zeptat, jak plánuješ svou dovolenou. Nebo už nějaká byla?

Pokud nebudu za dovolenou považovat regeneraci na Dukle v Liberci, která byla po letošní sezóně velmi příjemná, tak ještě žádná nebyla. A jestli nějaká bude tak to bude asi jako každý rok. Sednu do auta a pojedu tam, kam mě srdce potáhne. Nejspíš to budou hory a nebo skály. Nevím! Nejsem typ člověka, co plánuje dovolenou rok dopředu. Spíš to musí tak nějak přijít samo.

19)    Chystáš se třeba na nějaké závody mimo svůj obor? Lukáš Bauer jel teď nedávno Krále Šumavy a byl šestý.

Pokud vím, tak běh na lyžích je vytrvalostní disciplína a kolo taky, takže zas až tak mimo obor Lukáš nezávodil. To, že byl šestý pro mě osobně není překvapením. Já jezdím na kole rád a hlavně z kopce dolů. Kvůli tomu jsem si pořídil i celoodpružené kolo. Sice nejsem tak moc rychlý do kopce a na asfaltu je to peklo, ale z kopce si to o to víc užívám. Možná, že si střihnu nějaký závod, ale rozhodně nepočítám s nějakým super umístěním. Nejspíš bych jel s kamarádem, který mě lákal už tento víkend, a půjde spíš o společný příjemný zážitek.

20)     Jako sportovec procestuješ spoustu zemí. Jaké místo tě nejvíce upoutalo a proč? Doporučil by jsi ho i našim čtenářům?

Já jsem dost patriot. Narodil jsem se v Krkonoších a celý život zde žiju. Bydlím ve Svobodě nad Úpou, a tak nedám na Krkonoše dopustit. Krkohory jak je slangově nazývám jsou krásné v jakoukoli roční dobu za jakéhokoli počasí. Takže všem doporučuji Krkonoše. Ale protože mám rád prostě hory, líbí se mi téměř všude, kde nějaké jsou. Takže Alpy, hlavně Francouzské a Italské Dolomity mi učarovaly. Další místo, kde jsem strávil dvě léta, když jsem tam jako student pracoval, je stát Vermont USA. Je tam spousta lyžařských středisek a můj sen je, se tam někdy podívat v zimě.

Díky za odpovědi a přeji ti, aby vše vycházelo, jak si budeš přát.

Nový obrázek