Skútr z poloviny 80.let prošel celkovou repasí - s opravou motoru pomohla firma Potok z Horního Maršova v Krkonoších, obnovu pojezdové části, výměnu pásů a elektroinstalace provedl Jan Bednář ve svém volném čase.
Více informací na http://www.karpaty.net/…ukrajinu.htm!

Dobrovolníci z Čech přivezli za burana též saně, na převoz záchranářského materiálu příp. na odvoz raněných. Saně darovali kolegové z lyžařského areálu v Peci pod Sněžkou z iniciativy Michala Syrovátky. Čeští značkaři nechali vyrobit i 10 lavinových tabulí, upozorňující na lavinově aktivní terény (5 tabulí je určeno pro poloninu Boržavu, kde lavina minulý rok při záchraně 3 nezodpovědných snowboardistů pohřbila jednoho záchranáře, 5 tabulí bude rozmístěno v okolí Dragobratu, kde freeridisté sjíždějí trasy v blízkosti lavinových svahů).
Více na http://www.karpaty.net/…-borzave.htm

Hodnota daru – skútru, saní a tabulí – činí okolo 60 tis Kč, práce na obnově skútru a jeho dopravu na Ukrajinu provedli dobrovolní značkaři na své vlastní náklady a ve svém volnu. Celou akci monitoroval Luboš Sušila z časopisu SNOW.

Je to již druhý sněžný skútr, který Češi přivezli na Ukrajinu do Zakarpatské oblasti. První stroj již druhým rokem slouží na služebně záchranářů v Usť Čorné, v západní části Svidovce a ve výchozím místě na poloninu Krásna.
Více na http://www.karpatywschodnie.pl/readarticle.php?…

V loňském roce se potvrdila důležitost turistického značení v orientačně náročných místech při zhoršeném počasí a vyznačení sestupových tras z nejvyšších partií Svidovce (a to i přesto, že délka „únikových“ tras dosahuje přes tři desítky kilometrů opuštěným údolím). Rozcestník Trojaska se stal v minulém roce třikrát místem, odkud turisté volali o pomoc, a rozcestník s telefonními čísly na horskou službu pomohl k přesné lokalizaci pro záchranáře, kteří je pak bezpečně navedli na sestupovou trasu.
Více na http://www.karpaty.net/…ebenovka.htm

Tragický byl však závěr roku, kdy si špatné počasí vyžádalo další oběť na Svidovci. Dobře vybavený turista při náhlé změně počasí zabloudil v okolí vrcholu Gerešaska (1762 m) a i přes zavolání pomoci se záchranářům v husté mlze a na rozlehlém hřebeni nepodařilo najít místo kde měl postaven stan a po čtyřech dnech byl nalezen zmrzlý v oblasti Veliký kotel (1770 m).
Více na http://www.mns.gov.ua/news/17818.html

Tato smutná a tragická událost iniciovala setkání zástupců nadace Karpatské stezky, horské služby a českých značkařů a vznikl plán na dodatečné vybudování rozcestníků v místech křížení cest, kde často dochází při špatném počasí ke ztrátě orientace a turisté sestoupí na jih, na dlouhé boční hřebeny nebo do divokého téměř tři desítky kilometrů neosídleného údolí. Čeští značkaři se s ukrajinskými kolegy z nadace Karpatské stezky (link http://www.stezhky.org.ua ) připojili k iniciativě pozůstalých a kamarádů turisty a bez nároku na odměnu vybudují tři potřebné rozcestníky v oblasti Stoh, Veliký kotel a Gerešaska.

Prosíme případné zájemce o spolupráci v našich plánech lavinové prevence v ukrajinských Karpatech o funkční součástky k ruským skútrům buran 640A (lyže, pásy, brzdové komponenty), možnost získání pojízdného burana. Budeme vděční za kontakt na sponzory, kterým je toto téma blízké a mohou nás podpořit. Prosíme zájemce, aby nás kontaktovali e-mailem: ales@karpaty.net

Děkujeme za rychlou reakci a podporu v projektu zimní prevence v Karpatech: Krystyně Jaworské, Petru Štěpánkovi, Františkovi Vamberovi a Michalu Syrovátkovi z areálu SkiPec Krkonoše, Andrzejowi Brzeziňskemu - GOPR Karpacz

Link na malé video http://www.karpatywschodnie.pl/viewpage.php?…