Jméno Ragnarok získal tento závod z norské mytologie. Jedná se o označení poslední bitvy mocností dobra a zla, ve které přežije jen hrstka vyvolených. RED BULL RAGNAROK napodobuje tento mýtus v tom, že je tak extrémně náročný, že i v něm uspěje pouze pár snowkitingových hrdinů. O tom svědčí mimo jiné data z minulého ročníku: ze 110 snowkiterů, kteří závod odstartovali, dojeli do cíle pouze 4. Vítr cestou zesílil až na 60 uzlů.

Tento rok byla přes sto kilometrů dlouhá trať rozdělena do pěti kol. Délka jednotlivých úseků se tedy pohybovala okolo dvaceti kilometrů a každý trval přibližně 30 minut. Náročnost závodu RED BULL RAGNAROK spočívá především v tom, že snowkiteři musí uspět jak v jednotlivých kolech, tak v celkovém závodě, a musí tak pečlivě zvážit rozložení vlastních sil. O tom se mimo jiné přesvědčili také dva čeští jezdci HARAKIRI a KITEBOARDING.CZ Tomáš Vícha a Lukáš Vogeltanz. Oba mají za sebou nemalé úspěchy v českých i mezinárodních závodech. Tomáš „Tomex“ Vícha je úřadujícím mistrem ČR v landkitingu a Lukáš „Lukash“ Vogeltanz má na svém kontě vítězství v takových závodech jako Triple Crown Of Kite, Český pohár landkitingu nebo Rip Curl Greece Limnos. Oba se tento rok dělili o první příčku na českém závodě Lipno Snowkite Session 2011. Neztratili se ani v těžké konkurenci na RED BULL RAGNAROK, Lukáš Vogeltanz dosáhl na 25. místo a Tomáš Vícha na 39. Gratulace patří také Filipu Ševčíkovi, který si na lyžích vyjel báječné 4. místo. Z první příčky se radovali norští snowkiteři – Sigve Botnen v kategorii snowboard a Bjorn Kaupang na lyžích.

I přes nepříznivé větrné podmínky, které RED BULL RAGNAROK bohužel tento rok provázely, přinesly závody většině jezdců nezapomenutelný zážitek. Své dojmy pro nás shrnul Tomáš Vícha (za HARAKIRI a KITEBOARDING.CZ): „*RED BULL RAGNAROK je velkou výzvou pro snowkitery z celého světa. Jede se na náhorní plošině přes zamrzlá jezera a hory kolem nich. Záludná je tak již samotná volba kita, větrné podmínky se totiž rychle mění. Pak je tu druhá extrémnost závodu a tou je jeho délka – kiter s nakřižováním proti větru dojede okolo 100 km.“ Na otázku, co Ti závod dal, nadšeně odpovídá: „Úplně všechno! Extrémní zážitek v horských podmínkách, test vlastních fyzických i psychických sil a sílu vyrovnat se s vyčerpáním a pocitem totální marnosti svého snažení závod dokončit... Zkušenost ze závodu se dá jen těžko k něčemu přirovnat, RED BULL RAGNAROK je prostě jen jeden*.“

O platnosti jeho slov se můžete přesvědčit zde (odkaz http://www.kiteboarding.cz/…rok-2011.php) .