Jako stovky jiných, jejichž tváře se na nás denně valí z reklam a médií. Ale mně se navzdory veškeré té inflaci krásných obličejů zdálo, že její tvář má něco navíc (především tu rýhu na bradě :-). Tak jsem ji vyhlásil svojí Miss FIS a zároveň jsem využil příležitosti k osobnímu setkání v podobě závodu Světového poháru ve Špindlu, kam Julia přijela, aby se pokusila před posledními dvěma závody sezóny (Špindl a Lenzerheide) dotáhnout z 5. na 3. místo v celkovém hodnocení SP.

Protože den před naším rozhovorem měla Julia narozeniny (27), slušelo se, abych ji obdaroval. Rozhodl jsem se, že ji seznámím s českou kulturou: první dárek byla kniha spisovatele a výtvarníka Petra Síse „The Wall“ (ať holka vidí, jak jsme tady kdysi žili). Druhý dárek byla moje vlastní kniha „Tučňákovy příhody“ přeložená do angličtiny (ať holka vidí, že i já jsem žijící klasik naší literatury) a třetí dárek bylo CD „Best of Vítkovo kvarteto“ (ať holka slyší, jaký zvuk má pravý český big beat). Vonnová prý poslouchá mix rapu a techna, domnívám se, že Vítkáči tyhle žánry hravě strčí do kapsy.

Rozhovor začínám blahopřáním a předáním darů. Mistr Sís je bohužel (bohudík?) zataven v igelitu, takže Julia bere zkoumavě do rukou moji brožurku. "Jsou to takové příhody pro děti," vysvětluji. "Ale mohou to číst i dospělí. Psala jste na blogu, že máte malou neteř, můžete jí to číst... nebo to použít jakkoli dle svého uvážení... třeba jako podpalovač." Julia se konečně trochu usmívá. "A tohle cédéčko je vyloženě motivační," pokračuji. "Můžu vám zaručit, že pokud ho budete poslouchat před závodem, bude to na bednu. Především mix skladeb č. 1, 3, 6, a 9, tady to máte pro jistotu napsané."
Julia děkuje a její úsměv se rozšiřuje. Sláva, o ten mi vlastně taky šlo – vidět ho naživo.


Blíží se konec sezóny, jak byste ji zhodnotila? Zdálo se mi, že vaše výsledky se během ní zlepšovaly?

Ne, tahle sezóna byla celá výborná. Měla jsem sice nějaké výkyvy ve sjezdu, ale nejlepších výsledků jsem dosáhla většinou v prvních závodech. Snažila jsem se být vyrovnaná a zejména v Super G to vycházelo opravdu velmi dobře. Budu se snažit dokončit tuhle sezónu co nejlépe, je dobře rozjetá. Až pak se ohlédnu a soustředím na to, co zlepšit příští rok.

Máte ještě šanci na celkové třetí místo v SP?

Ano, ale ostatní závodnice si vedou opravdu dobře. Tina a Elisabeth jsou výborné také v GS a slalomu. Pro mě je to dobrá výzva, pokusit se je porazit v posledních závodech. Ale ještě je tu spousta místa pokusit se zlepšit a zachytit i Lindsey a Marii, na to se teď soustředím. Chci se pokusit vyhrát něco i příští rok, ale zatím se ještě budu snažit dosahovat co nejlepších výsledků letos.

Co budete dělat po konci sezóny?

Budu stále zaneprázdněná. Doufám, že si najdu čas na výlet na Havaj, kde žije můj otec. Ale jinak žádné velké plány.

Jak a kdy se začnete připravovat na příští sezónu?

Lyžovat budeme v květnu a také v červnu. Jedeme na Nový Zéland, mezitím je čas na přípravu "na suchu". Musím si dávat pozor, protože jsem měla zranění zad. Během letního programu se budu snažit zůstat zdravá a připravit se tak, abych byla v příští sezóně ještě silnější.

Máte nějaké speciální plány pro sezónu 2011/12?

Ano, myslím, že letos jsem neměla úplně vyrovnané svoje disciplíny GS, Super G a sjezd. Mým úkolem je pokusit se dostat je výkonnostně na stejnou úroveň, aby vše perfektně fungovalo.

Z vašeho blogu vím, že se věnujete i jiným adrenalinovým sportům, především v létě?

Ano, nejraději mám surfing, klasický surfing, je zajímavé se ho učit, je to těžké ale zároveň je to i velká zábava. To je věc, kterou mám opravdu ráda. Také se věnuji SUP surfingu (Stand Up Paddle - surfing s pádlem, pozn. red.), protože nemusím čekat na vlny. Čekání na vlny je to jediné, co je na surfingu opravdu náročné. A co freeride? Loni jste se zúčastnila jednoho závodu série Freeride World Tour? Miluji freeride, ale zkusila jsem to jen pro zábavu, je těžké najít si na to čas. Doufám, že v budoucnu si budu moci více zajezdit jen pro radost. Tahle konkrétní akce byla jen pro zábavu, zajezdit si s kamarádkami a několika přáteli, trochu se zapojit do freeridového dění.

Také jsem četl, že ráda kreslíte nebo malujete?

Ano, to je pravda, snažím se být kreativní.

A co vaše charitativní akce?

Jednak pro dobročinné organizace vydělávám peníze dražbami některé své závodní výstroje. To je můj koníček, snažit se "dávat zpět". Spolupracuji s několika dobročinnými organizacemi, protože si myslím, že mají mnoho společného se mnou a s tím, co dělám. Takže svým lyžováním chci podporovat výzkum a ochranu Země před globálním oteplováním, je-li to ten případ, zvláště podporovat výzkum, aby se zjistilo, jak to vlastně je. Také podporuji aktivity organizace Right to Play. Pomáhám propagovat sport v těch nejchudších zemích, kde takovéhle aktivity nebo programy pro děti vůbec nejsou.

Co vaše návrhářská a obchodní aktivita - řada dámského spodního prádla nazvaná "Kiss My Tiara"?

Po olympiádě to byl opravdu blázinec. Udělala jsem jen jednu řadu a vyprodala první kolekci. Doteď jsem měla oddechový čas, ale vrátím se k tomu a nabídneme více modelů. Připravíme letní kolekci. Myslím, že tohle léto bude velké (smích).

Na vašem blogu se také objevila vaše fotografie (link: http://www.juliamancuso.com/blog/page/2/) s Akselem Lund Svindalem v bavorských krojích. Vypadá to, že plánujete se spolu usadit a mít farmu?

Ne, to byla jen legrace, dostali jsme ty kroje jako dárek, byli jsme v nich oblečení všichni.

Děkuji za rozhovor!
V posledním letošním závodě SP ve švýcarském Lenzerheide vítězí Julia ve sjezdu. Po dlouhých čtyřech letech stojí opět na bedně na nejvyšším stupínku. A ve sjezdu končí na celkovém třetím místě! Nu, myslím, že vy a já víme, co ji tak nakoplo. :-)

Julia Mancuso se narodila 9. 3. 1984 v Renu, stát Nevada, USA. Dětství prožila v oblasti jezera Tahoe. Je prostřední ze tří sester. Když jí bylo pět, dostal se její otec do vězení za pašování marihuany. Rodiče se rozvedli v roce 1992. Ve světovém poháru debutovala v roce 1999 a více prosazovat se začala od r. 2005 (celkově 9. místo). V roce 2006 získala nečekaně zlatou medaili v obřím slalomu na zimní olympiádě v Turíně. Sezónu dokončila se zraněným kolenem. V roce 2007 si vyjela stříbrnou medaili na MS v Are a třikrát zvítězila v závodech SP. Následující dva roky měla problémy se zády, což se projevilo na jejích výsledcích. O to překvapivější byly dvě stříbrné medaile (sjezd a kombinace) ze zimní olympiády ve Vancouveru 2010. Zlato v obřím slalomu se jí obhájit nepodařilo – možná si vzpomenete na její jízdu, kdy ji po startu odvolali z trati kvůli pádu její soupeřky Lindsey Vonnové a při opakované jízdě na konci startovního pole dojela až 18. V letošní sezóně stála na bedně SP 5x (3 x třetí, 1 x druhé a 1 x první místo) a 1x také na mistrovství světa v GA-PA (2. místo v super-G). Julia jezdí lyže Voelkel, boty Lange, helmu a chrániče má od značky POC. Přezdívá se jí „Super Jules“ nebo jen „Jules“. Jejím přítelem je norský sjezdař Aksel Lund Svindal.

Julia žije v Olympic Valley v Kalifornii. Aktuality a další informace o ní a jejích aktivitách si můžete najít na stránkách http://www.juliamancuso.com. Momentálně se angažuje v pomoci Japonsku postiženému zěmětřesením prostřednictvím stránek http://skiershelpingjapan.com/. Julia přispěla polovinou svých prize money po vítězství ve sjezdu v Lenzerheide.

Autor článku je častým přispěvovatelem do blogů na iDnes (http://silhavy.blog.idnes.cz/), kde tento rozhovor také vyšel.Video z focení v Rakousku