Na výběr mají jízdu na vodě, tedy kitesurfing, nebo po zemi – landkiting. Právě land vám dnes představíme. Jezdí se ve dvou obdobách – za prvé na mountainboardu, obdobě klasického prkna s kolečky, za druhé pak na buggyně. Ta je až překvapivě pohodlným vozítkem o třech kolech, jež se ovládá nohama. Landkiting je obecně trochu náročnější a tvrdší než ostatní obdoby powerkitingu, možná i než většina ostatních sportů, ale právě proto je tak lákavý.

Nejdříve výhody

Proč se tedy pustit právě do landkitingu? Výhodou číslo jedna na území České republiky je dostupnost spotů. Pole, louku či zkrátka jakoukoliv travnatou plochu u nás najdete snad všude – rozhodně snáze než kvalitní vodní plochu pro kitesurfing nebo windsurfing a poslední dobou také snáze než sníh po dobu klasické zimní sezóny. Oproti dalším powerkitovým disciplínám je na land potřeba méně silný vítr, i proto je zaručeno opravdu hodně schůdných dní a tady i zábavy. S množstvím spotů samozřejmě souvisí jejich snadná dostupnost. Na většinu z nich dojedete na kole či autem a tak se stačí jen rozhodnout a vyrazit. Netřeba dlouhé a náročné plánování, shánění letenek a další nepříjemné aktivity. Landkiting umožňuje ohromnou spontaneitu, kterou ocení každá nespoutané duše.

Nespornou výhodou, která také pramení z dostupnosti časové, je menší finanční zátěž. Oproti obdobným sportům se výrazně snižuje finanční náročnost, možná i proto je landkiting a buggykiting tolik oblíbený u studentů. Jejich komunita se neustále rozrůstá a komunikace mezi nimi dobře funguje. Na specializovaných serverech, jako je kiteboarding.cz, probíhají diskuse na téma vybavení, aktuality, spoty i klasické sportovní tlachání. Najdete zde rady zkušených riderů, mimo jiné například úřadujícího mistra ČR v landkitigu, Tomáše „Tomexe - HRKR“ Víchy.

Se samotným učením je to pak malinko horší. Pokud chcete jít do landkitingu bez předchozích zkušeností s drakem (klasického kosočtvercového nepočítaje :-)), nezbývá než absolvovat kurz. Přece jen se nepadá do peřin, a jestli neznáte základní bezpečnostní pravidla a ozkoušené tipy a triky zkušenějších riderů, může být land opravdu nebezpečný. Jak tomu ale bývá i u jiných sportů, ke zranění vede z pravidla uspěchání výuky, přeceňování vlastních možností a nesoustředěnost. Pokud se ale naučíte solidně ovládat draka a brázdit pole, nic vás nezastaví ani v dalších powerkitových sportech. Kdo se naučí pořádně na landu, bude ve vodě i na sněhu jako doma. Samotné první rozjezdy mohou být na mountainboardu dokonce bezpečnější - z jednoduchého vázaní můžete snadno vyskočit a vrátit se na zem.

Nyní (drobná) negativa

„Je to moc nebezpečné“ – landkiting rozhodně není pro žádné bábovky, ale o opravdových příčinách vážnějších zranění už byla řeč. Helmy a chrániče jsou základní nezbytností, vyplatí se u toho také trochu myslet a dát na pud sebezáchovy.

Negativum landkitingu může pramenit z poměrně rychlého opotřebení materiálu na hlíně. Vše se dá ale řešit. Trapéz se dá schovat pod mikinu s dírou na hák a kolečka trpí hlavně na betonu, na trávě až tak ne. A to, že zredukujete staré oblečení, váš šatník určitě ocení.

Klady a zápory zhodnoťte sami. Za ty, kteří landkiting vyzkoušeli, můžu s klidem říct „Ano! Určitě do toho běžte“. Nebo si alespoň vyzkoušejte pocit z landu nanečisto.