Ačkoliv film Borat předvádí zemi spíše z té druhé stránky, my navíc ještě víme, že Kazachstán je levná, na prašan ale bohatá destinace, která slibuje nezapomenutelné kulturní zážitky – pro lyžaře hledající dobrodružný výlet jako stvořená. A přestože byl Boratův film kazašskými úřady kritizován kvůli zkreslování národa a jeho obyvatel, přispěl velkou měrou k okouzlení diváků touto středoasijskou zemí, z čehož bude profitovat zejména kazašský turistický průmysl.

Nebeské hory

Navzdory tomu, že je Kazachstán devátým největším státem na světě, nabízí v současné době jen hrstku pomenších středisek, z nichž největší je Chimbulak vzdálený pouze hodinu cesty od bývalého hlavního města Almaty. Ačkoliv terén obsluhovaný lanovkami není nijak zvlášť rozlehlý – pouze tři sedačkové lanovky a pár vleků – ocitáte se tu ve freeskiingovém ráji plném nekonečných prašanových plání, jízd v lese a bezpočtu skalních dropů.
Kazašské hory jsou součástí pohoří Ťan-Šan (což v čínštině znamená „Nebeské hory”), obrovského pásma vrcholů rozprostírajících se od Uzbekistánu až po Mongolsko. Jsou tak málo obydlené a odlehlé, že mnoho z nich zůstalo zatím nezdoláno. Nejvyšší hora měří 7 010 m, ale nejen zde má Kazachstán takový přísun sněhu, za který by se nemusela stydět ani prominentní lyžařská střediska. Pokud se neradi dělíte o sníh s dalšími lyžaři nebo snowboardisty, Kazachstán je místo, kde celý den v prašanu nepotkáte ani živáčka.

Budoucí cíl lyžování?

Jak nedávno ukázala studie jedné cestovní kanceláře, Kazachstán je mezi evropskými backpackery třetí nejdotazovanější zemí, což znamená, že Boratova vlast se už nachází v hledáčku cestovatelů. Největší podíl na tom má téměř jistě znovuobjevení jejího kulturního statutu. Teď země doufá, že s oznámením plánů na výstavbu sedmi nových lyžařských středisek v několika dalších letech přitáhne více zahraničních turistů-lyžařů. Vzhledem k tomu, že globální oteplování je hrozbou hlavně pro níže položené areály v Evropě a Sevení Americe, mohly by se kazašské velehory se stovkami třítisícových a vyšších vrcholků stát novým cílem lyžování budoucích generací hledajících sníh.

Boratův odkaz

Přes Boratovo vylíčení nesnášenlivého, antisemitského a šíleně vládnoucího lidu, jsou místní obyvatelé opravdu velmi přátelští a zařídit bydlení s kazašskou rodinou lze velmi snadno. Jídlo a pití je levné – plnohodnotné tříchodové menu kazašských specialit jako jsou masové koule, kebaby, smaženky a palačinky pořídíte za 150 Kč a lahvové pivo jen za 15 Kč.
Boratův nadšeně přijatý film Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu způsobil raketový vzestup zájmu o tento národ, takže tam jeďte dříve, než najdete Kazachstán v balíčku služeb cestovní kanceláře. A můžete si i vlastnoručně vyzkoušet kazašský národní sport: střílení psů. Kazachstán? Je nádherný.


Článek byl převzat z časopisu SNOW 44.