Pochvala za strategii

Vzhledem ke svému přírodnímu potenciálu si Lipno zvolilo jedinou logickou cestu svého směřování, tedy nenáročné, nejlépe cvičné lyžování rodin s menšími dětmi, a dokázalo ji prosadit u veřejnosti. Z mírnějších svahů Kramolína a Slupečného vrchu, zvedajících se přímo od hladiny lipenské nádrže, v současnosti vykřesalo nejvíce, co se dalo.
Dvě ze zdejších do slušné šíře vykácených sjezdovek (Střecha, Pánská) si s chutí dá i zdatnější carver, ačkoliv převýšení nedosahuje ani 200 metrů. Zato mírné Školní a Promenádní a mírňoučká Jezerní sjezdovka jsou jako stvořené pro začátečníky, i když svým konstantním sklonem neuškodí ani adeptům rekreačního carvingu. Při délce okolo jednoho kilometru už je to i celkem slušné svezení na jeden nádech. O tom, že se strategie povedla, svědčí i dětský Foxpark, naplněný nejen atrakcemi zpříjemňujícími první lyžařské krůčky, ale i dětmi a instruktory. Slušná šlapající manufaktura.

Pokladem je zamrzlé Lipno

Ubytovacím zázemím je moderní lipenský resort v pěší vzdálenosti od stanice lanovky, kterému na pohled dominují „holandské“ rezidence (komfortní, prostorné, ale dražší) v Marině Lipno přímo na břehu jezera i vesnice s penzionky v blízkém okolí. Ekonomickou variantou jsou pak nové „sportovní“ apartmány přímo u lanovky, využívané hlavně školními kurzy a slibující balíčky se skipasem za lidové ceny.
Nové Lipno je sice satelit, ale velmi prakticky vybavený (restaurace, supermarket, infocentrum, bankomat) a navzdory fámám není ani holandským ghettem. V Marině najdete i akvapark s bazénem, divokou řekou a brouzdalištěm – slušel by tu samozřejmě větší, pestřejší a kapacitnější, navíc je otevírací doba rozdělena mezi hosty Mariny a veřejnost. Ale lipenští mohou být rádi i za něj. Méně známou, ale vítanou atrakcí je i bobová dráha nedaleko nástupní stanice lanovky.
Nejlepším obdobím pro návštěvu jsou slunečné mrazivé dny, kdy se na nádrži vytvoří dostatečně mocná vrstva ledu. Bruslení na téměř 11kilometrové upravené, tedy prohrnuté, zamrzlé hladině je sice neplánovatelnou, ale úžasnou aktivitou, která Lipno katapultuje mezi opravdu pestrá místa pro dovolenou s dětmi (a možná i bez nich).

Jen houšť!

Lipno bylo první a dlouho jediné české středisko, které se naplno přeorientovalo na děti, poctivě si svou rodinnou pozici stavělo několik let a nakonec na sebe díky dvousetmilionové investici strhlo skutečně velkou pozornost. Větší, než by odpovídalo jeho velikosti, ale přeci jen si – i díky šikovné práci marketingu – tento průkopník rodinné image trochu přílišné slávy zaslouží.
Budeme upřímně rádi, pokud podobně laděných českých středisek vznikne více, už jen proto, že neohromující, ale blízké české svahy a celkově levnější služby (od restaurací až po lyžařské školy) si o takovou sebeprofilaci přímo říkají.
Paradoxně může záplava nadšených zpráv z Lipna působit kontraproduktivně, neboť má za následek poněkud nadsazené očekávání návštěvníků – je na rodinném lyžařském trhu první, téměř jediné, a tedy „nej“. Samozřejmě Lipno jako takové nedosahuje rozměrů a celkové kvality jako třeba prvotřídní rakouské Serfaus, které je pro něj vzorem. Ačkoliv není zjeveným zázrakem, tak je pro děti v českých poměrech slušně vybavené a umí být i za velmi přijatelnou cenu.


Článek byl převzat z časopisu SNOW 47.