Bez batohu se na túře neobejdeme za žádných okolností. I na krátké akce potřebujeme vždy lopatu, sondu, termosku s čajem, rezervní rukavice atd.

Skitouring, skialpinismus:

Praktické speciální kapsy pro sondu a lopatu uvnitř batohu, možnost uchycení lyží, přídavná kapsa na stoupací železa i pásy je vítána. Hodí se i poutka na materiál. Na jednodenní túry vhodný objem 30–35 l.

Snowboarding a sněžnice:

Užší rozsah použití. V každém případě klást důraz na vyšší komfort nošení, robustní a odolnou fixaci prkna. Fixační body co nejvýše a nejblíže k tělu. Výhodné je odklopné čelo.

Freeride:

Často nebezpečné sjezdy si říkají o chránič páteře. Zádový systém některých batohů je zároveň „páteřákem“, např. u modelů Edge a Razor značky Deuter.

Vícedenní přechody:

Lyžaři je podnikají především stylem od chaty k chatě, velmi často zaledněnými horami. Nutný je objem 40–50 l, dostatečný komfort nošení i těžkého batohu (12–15 kg).

Termosku, nebo camelback?

Výhodou camelbacku je snadná obsluha a lepší pitný režim (větší objem). Nevýhodou je zamrzání tekutiny v hadičce. Po napití musíme vyfouknout pití zpět do rezervoáru. Camelback i hadičku je nutné izolovat speciálním obalem. Nevýhodou termosky je nutnost sundávat batoh a její menší objem. Výhodou je odolnost proti mrazu.


POŽADAVKY NA BATOH

 • Musí bezvadně sedět na těle (hlavně na sjezd).
 • Délka zad batohu musí odpovídat délce vašich zad.
 • Komfort nošení je nadřazen hmotnosti.
 • Snadné a rychlé upnutí lyží na batoh.
 • Důležitá je úprava batohu na vodní rezervoár (camelback).

DETAILY ROZHODUJÍ

 • stabilní, polstrovaný bederní pás
 • padnoucí zádový systém (nastavitelná délka)
 • dobře sedící ramenní popruhy
 • speciální kapsy – na pásy, mačky i list lopaty
 • u větších batohů je vítané poutko na materiál
 • hadičku camelbacku je nutné chránit proti mrazu
 • při upnutí lyží na bocích batohu je skvělý masivní popruh nesoucí váhu lyže (Deuter)
 • voděodolné zipy se prosazují i na batozích
 • podobně jako cepín lze uchytit i topůrko lopaty

Je potřeba tam, kde nelze pokračovat na lyžích, většinou v pasážích v blízkosti vrcholů (hřebeny) a tam, kde je potřeba jistit (ledovce, exponované svahy). Používejte výhradně vybavení splňující evropské normy.

Cepín

– pro zimní túry používáme co nejlehčí univerzální turistický cepín délky 55–65 cm s kovaným zobákem a lopatkou. Vyhýbáme se duralovým cepínům (malá pevnost, nízká životnost).

Mačky

– doporučujeme mačky s rychloupínacím systémem nebo s popruhy. Standardem je rychlá a snadná manipulace při změně velikosti. Bezpečnost výrazně zvyšují plastové destičky proti nabalování sněhu.

Sedací úvazek

– lehký úvazek s nastavitelnými nohavičkami. Nejvhodnější je úvazek s rozepínacími nohavičkami, který nemusíme provlékat botami – snadné a rychlé oblékání.

Lano

– přednost má lano s vodoodpudivou úpravou. Při přechodu ledovce stačí lano, pro jištění v exponovaném terénu (po hřebeni na vrchol) použijeme lano typu . V současnosti je nejlepší používat tenké lano na více aktivit.

Karabiny

– pokud karabina s pojistkou, tak zásadně se šroubovou pojistkou zámku. Dvě tvarově stejné karabiny bez pojistky použijeme na samoblokující Garda uzel.

Smyčky a pomocné šňůry

– jsou nutné hlavně při túře po ledovci (pro záchranu).

Šroub do ledu

– při ledovcové túře použijeme šroub jako jistící stanoviště (štand). Nejlépe se ovládá šroub s kličkou.

Blokanty

– pro usnadnění vyproštění z trhliny se hodí malý blokant Tibloc.

Jistící pomůcky

– jistítko, jistící destička a slaňovací pomůcka, pro jistící stanoviště ve sněhu je výborná lanková smyčka, zvaná Abalakovova.

Čelovka

– je nepostradatelná na horské chatě a při brzkých začátcích túr.


NOUZOVÉ VYBAVENÍ – SAFETY SET

Lavinový vyhledávací přístroj - (pieps, beeper, pípák, LVS, …, dále vyhledávač)
Sněhová lopata
Lavinová sonda

Nemít na sobě pípák a v batohu lopatu a sondu – to je dnes už pro řadu vyznavačů pohybu v zasněženém horském terénu naštěstí nepředstavitelné. Stále je ovšem řada těch, kteří si myslí, že to bez pípáku jde… Snad vás přesvědčíme, že tato „svatá trojice“ jednak nesmí chybět žádnému účastníkovi túry, jednak že je nutné umět tyto pomůcky bezvadně používat.
Při zasypání lavinou (celého těla) máme šanci na přežití pouhých 50 %, alespoň tak mluví statistiky. Při včasném vyproštění kamarády však výrazně stoupá šance zasypaného. Proč? 80 % zasypaných po zastavení laviny žilo, a pokud byli vzápětí vyproštěni během 15 minut, přežilo z nich 92 %. Je nutné jednat rychle a precizně, zkrátka bez tréninku to nejde…

Vždy jen kompletní safety set

Řada lidí si myslí, že po lokalizaci vyhledávačem zasypaného snadno vyhrabe rukama nebo lyžemi. Je to nesmysl, už proto, že rychlost rozhoduje o záchraně života.
Pokusy přesvědčivě ukázaly, jak moc přispívá k úspoře času nejen lopata, ale i sonda. Pokud máte vše, můžete zvládnout vyproštění zasypaného do 15 minut, když chybí sonda, už se pořebný čas zvyšuje na 26 minut a bez lopaty trvá vyproštění hodinu. Takže jedině kompletní set má smysl!

Lavinový vyhledávač

Podrobný přehled současných vyhledávačů přinesl nedávno Snow v čísle 39 v březnu 2008, a proto odkazuji na tento velice kvalitní příspěvek. Pokud chcete hledat na webu, zadávejte do vyhledávačů Pieps, Arva, Mammut Pulse, Ortovox, BCA Tracker…

Lavinová sonda

Lavinová sonda je důležitou lavinovou pomůckou. Používá se k ověření výsledku práce s vyhledávačem. Přesně zjistíme, jak je zasypaný hluboko a jaká je jeho poloha, což má vliv na rychlost vyhrabávání. Platí pravidlo, že pozitivní sondu nikdy nevytahujeme.
Sonda připomíná skládací tyčku od stanu. Sestává z duralových 40 cm dlouhých trubiček, pospojovaných ocelovým lankem. Celková délka bývá 1,8 až 3 m.

Sněhová lopata

Dnes nahradily kovové lopaty své plastové předchůdce. Kovové mají totiž mnohem větší tuhost i trvanlivost a prakticky neexistuje nebezpečí zlomení listu. List se dá snadno a rychle spojit aretačním mechanismem s držadlem. Dutiny držadla se někdy využívá k uložení lavinové sondy nebo sněhové pily.
V závislosti na typu lopaty, konzistenci sněhu a kondici potřebuje člověk asi 15 minut na přemístění 2 m3 sněhu. Střední hloubka zasypání během posledních 20 let leží okolo 100 cm a přeživší, kompletně zasypané osoby byly průměrně 50 cm pod sněhem. Porovnáme-li tato čísla s „křivkou přežití“, která nám říká, že velmi vysoká šance je v případě vyproštění postiženého během 15 minut, je zřejmé, že bez použití lopaty bohužel nemá ani rychlé nalezení zasypaného valný význam.

Bivakovací vak a lékárnička

Každý účastník túry by měl mít v batohu bivakovací vak pro 2 osoby. Tato zdánlivá nelogičnost má své opodstatnění. Výhodou vaku pro 2 osoby je lepší použitelnost při záchranných akcích. Také při stavbě nouzového bivaku se rozložená plocha většího vaku výborně hodí jako střecha připevněná na „trámech“ z lyží. Pokud jsme dva, jeden vak je ve střeše a ve druhém přečkáme noc.
Lékárnička zakoupená v obchodě je vlastně jen obalem, který musíme naplnit a posléze doplňovat zdravotnickým materiálem a léky. Minimem je jedna většího rozsahu pro skupinu a optimální je, když má každý svou minilékárničku ve svém batohu.

NADSTANDARDNÍ LAVINOVÁ VÝBAVA

V posledních letech bylo vyvinuto několik zatím stále ještě nadstandardních pomůcek zvyšujících pravděpodobnost přežití v lavině. Pro záchranu v lavině je totiž klíčovým faktorem zůstat na jejím povrchu, nebo-li mít stálý přísun kyslíku. Tato skutečnost se stala inspirací pro tvůrce záchranných pomůcek, které mají za cíl udržet postiženého na povrchu laviny (airbagový batohy), viditelně signalizovat jeho polohu (Avalanche Ball), případně umožnit dýchání pod sněhem získáváním kyslíku přímo ze sněhu (Avalung). Společným jmenovatelem níže představených pomůcek je aktivace jejich funkce lavinou ohroženým lyžařem.

Batohy s airbagem

Tato neobyčejná vymoženost prošla za 25 let vývojem a výsledkem jsou dva typy batohů. Prvně byl vyvinut systém ABS, který Peter Aschauer začal vyvíjet právě před 25 lety. Jeho následovníkem, fungujícím na stejném principu, je batoh Snowpulse. Batoh s airbagem nefunguje podle Archimédova zákona (nadnášení lehčí hmoty), ale na principu inverzní odlučnosti v proudnici granulátů – větší částice zůstávají na povrchu, menší klesají ke dnu. Oběť laviny, která aktivuje airbag zvýší svůj objem o téměř 200 litrů, a tím se stává velkou částící a zůstává na povrchu laviny. Je tedy logické, že batoh musí být s tělem dokonale spojen. Ocelové přezky, vlastní airbagy, systém zajišťující jejich expanzi – to vše se podepisuje na zvýšené hmotnosti batohu, což je ale asi jediná nevýhoda.
Airbag z hrubé pevné tkaniny je složen v ramenních popruzích nebo v zádovém systému batohu se nafukuje pomocí plynové patrony umístěné v batohu. Její odjištění provádí ohrožený lyžař trhnutím za madlo umístěné na nosném popruhu. Madlo je spojeno s patronou lankem a bovdenem a je zajištěno suchým zipem proti nechtěnému odjištění.
Obě značky jsou dodávány ve formě stavebnice. Základ, tvořený zády s popruhy a airbaogovým systémem, je nastaven snadno připnutelným prostorem batohu v objemech 15, 30, nebo 45/50 litrů. Takové řešení umožňuje tuto účinnou, avšak ne zrovna levnou pomůcku maximálně využít pro různé účely.
Statisky hovoří jednoznačně ve prospěch těchto batohů, jejich úspěšnost přesahuje 90% hranici. Pro svoji bezpečnost uděláte maximum, pokud si ABS nebo Snowpulse pořídíte.
Více se dozvíte na webech www.snowpulse.cz a www.absairbag.cz.

Avalung

Jde o jednoduchou a lehkou pomůcku (vestu), která prodlužuje dobu, po kterou můžete pod sněhem dýchat tím, že vzduch, který vydechujete, odvádí pryč. Zabraňuje tak otravě CO2 a také vytvoření ledové „masky“ před vaším obličejem (která by zmenšila případnou vzduchovou kapsu a neumožnila dýchat vzduch obsažený ve sněhu). Kromě toho umožní získat ze sněhu daleko víc vzduchu, než byste dokázali bez něj, protože zvětšuje plochu, ze které jste schopní vzduch „vysát“. Poloha zasypaného musí samozřejmě umožňovat pohyb hrudního koše. Avalung je spojen s tělem hadicí, jejíž náustek musí postižený při stržení lavinou vložit do úst a udržet jej v nich po celou dobu pádu laviny i poté. Pro Avalung platí úměra – čím více prachový sníh, tím lepší absorpce vzduchu.

Avalanche Ball

Dá se říct, že jde o vylepšenou verzi kdysi populární lavinové šňůry. Používání šňůry definitivně a nezvratně odnesl čas a jako preventivní pomůcka už nesmí mít místo ve výbavě skialpinisty. Avalanche Ball je pomůcka, která nezabraňuje zasypání, zato však razantně zkracuje dobu nalezení a vyproštění postiženého. Na batoh připevněná kapsa je naplněna skládacím míčem průměru 60 cm, který je složen do tvaru lampiónu. Po uvolnění „odjišťovací šňůry“ se kapsa otevře a ve zlomku sekundy se díky pružinovému mechanismu balón rozvine. S tělem lyžaře je balón spojen 6 m dlouhou šňůrou, která je uchycená za opasek. Míč zůstane na povrchu laviny a tak je možná rychlá lokalizace a následné přesné dohledání vyhledávačem a sondou. Protože aktivaci ovládá každý sám, je nutné provádět nácvik, přestože jde o jednoduchou činnost.


SOUPISKA VYBAVENÍ PRO SKIALPINISMUS

Jednodenní (vícedenní) túra s ubytováním a stravou na chatách

LYŽE & SPOL.: skialpové/fre­eridové lyže, vázání, skialpové boty, stoupací pásy, stoupací hřebeny na lyže (tzv. haršajsny), teleskopické hole.

SAFETY SET: lavinový vyhledávač, sněhová lopata, lavinová sonda, bivakovací vak pro 2 osoby, lékárnička.

OBLEČENÍ: funkční spodní prádlo (slipy, triko s dlouhým rukávem,spodky), teplé podkolenky, flísová mikina, softshellové kalhoty a bunda, čepice, čelenka, tenké rukavice, robustní nepromomavé rukavice, nepromokavé kalhoty a bunda s membránou. Jako doplněk vesta nebo lehoučká bunda zateplená peřím nebo vláknem Primaloft.

NÁHRADNÍ OBLEČENÍ: ponožky, slipy, triko.

PRO SKUPINU (VŽDY): lékárnička, mapa, mobil (s čísly na místní horskou službu a chatu), buzola (se sklonoměrem), hodinky, výškoměr, GPS, náhradní pásy, lepidlo na pásy, mininářadí na opravy.

PRO POHYB PO LEDOVCI: vhodný sedací úvazek, 1x karabina HMS, 2x karabina se zámkem, sešitá plochá smyčka 120 cm, pomocné šňůry (repky) Ø 6 mm, délky 2x 1,5 m, 3 m a 5 m, 1x šroub do ledu, případně 1x Tibloc (nejlehčí blokant), 2 ks tvarově stejných karabin bez zámku, pro skupinu lano typu , popř. , délka 50–60 m.

PODLE CHARAKTERU TERÉNU: stoupací železa (co nejlehčí 10–12 hrotů), lehký turistický cepín.

DŮLEŽITÉ: sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci a pomáda na rty (obojí faktor min. 15), spojovací pásek na lyže, taštička na doklady (vodotěsná), doklady (pas, pojištění, členství UIAA), peníze v hotovosti, termoska (popř. zateplený camelback). Energeticky hodnotné jídlo na túry (müsli tyčinky, oplatky, hroznový cukr, kandované ovoce apod.), malý digitální fotoaparát.

BATOH: pro jednodenní túry 30–35 l, pro vícedenní túry 40–50 l.

 • Při túře neledovcovým terénem vypustíme výzbroj pro pohyb po ledovci.
 • Objem batohu pro jednodenní túru se od batohu pro vícedenní přechod příliš neliší.

Článek byl převzat z časopisu SNOW 47.