Libanonská milostná zápletka

V Libanonu se nachází celkem šest lyžařských středisek, z nichž nejznámější jsou Faraya-Mzaar (který pokrývá 42 kopců s 80 km sjezdovek) a Cedars, které nabízejí vrcholky vysoké téměř 2 500 m. Délka lyžařské sezóny je obdobná jako v Alpách, trvá tedy zhruba čtyři měsíce. Bouře přicházející od Středomoří zaručují vydatné sněhové srážky, což znamená spoustu prašanových dní perfektních pro sjíždění mezi cedry, stromy, které najdete též v libanonském státním znaku.
Za rozvoj lyžování vděčí Libanon zejména francouzské armádě, která zde ve 30. letech 20. století založila v Cedars lyžařskou školu pro výcvik vojáků v horských podmínkách. O pár desetiletí později, v padesátých letech, byl postaven první lyžařský vlek, a tím začala milostná zápletka Libanonu se zimními sporty. Ve skutečnosti se milují tak, že mají ještě v plánu postavit nový lyžařský resort uprostřed země na Mount Sannine nedaleko Bejrútu.

Bomby nad Bejrútem

Vedle místních lyžařů přitahují libanonské hory stále více evropský trh, zvláště poté, co v roce 2006 přišly velké cestovní kanceláře s novými zimními zájezdy právě do tohoto státu. Bohužel konflikt s Izraelem v létě 2006, který si vyžádal zhruba tisíc lidských obětí, nezničil pouze rozsáhlou část infrastruktury, ale podepsal se také na libanonském lyžařském průmyslu: cestovní agentury stáhly kvůli přetrvávající hrozbě násilí Libanon ze své nabídky.
S novými konflikty, které se v zemi objevují, bude pravděpodobně několik let trvat, než se Libanon bude skvět na stránkách katalogů většiny cestovních kanceláří. To znamená, že do té doby budou pravděpodobně jedinými návštěvníky ze Západu, kteří si přijedou do Libanonu zalyžovat, jen otrlí cestovatelé a několik emigrantů. Ve skutečnosti se kulky a bomby ne vždy libanonským lyžařským resortům vyhnuly. Zaarour, středisko nejblíže Bejrútu a také jedno z nejmenších v zemi, bylo zničeno a znovu postaveno již dvakrát.
Je to škoda, protože vysoké hory, nádherné pohledy, příjemné hospůdky a dobré jídlo dělají z Libanonu velmi exotickou a lákavou lyžařskou destinaci. Mezi další bonusy Libanonu patří nízké ceny, blízkost pobřeží a dlouhé dny, které přímo vybízejí ke kombinování sněhu se sluníčkem a pískem.

Libanonská sláva

Navzdory zřejmým překážkám, kterými země prošla, doufá libanonská lyžařská federace, že „léta libanonské slávy jsou zpět a každá další lyžařská sezóna přináší naději na budoucnost a dává nám sílu rozšiřovat naše aktivity a hrát stále větší roli na mezinárodním poli lyžování a zimních sportů.”
Resort Cedars, nezastrašený konflikty, je toho důkazem. Na konci letošního roku plánuje zprovoznit novou šestisedačkovou lanovku a na vrcholu otevřít restaurant s kapacitou 400 hostů, z jehož terasy budete pomocí dalekohledů pozorovat třeba Kypr. Jako vrchol všeho se právě v Libanonu bude konat Mistrovství Asie v lyžování 2009.

Exotické kouzlo

Díky téměř dvě desetiletí trvající válce, která odřízla místní obyvatelstvo od západního světa, se o Libanoncích říká, že jsou neobyčejně srdeční a velkorysí k cizincům, kteří vynaložili snahu navštívit jejich zemi a užít si exotické kouzlo hor Středního východu. My můžeme jen doufat, že problémy má tato země již za sebou a že návštěvníci zase přijedou, aby si zalyžovali na kopcích porostlých cedry a užívali si prvotřídní pohostinnost libanonských obyvatel.


Článek byl převzat z časopisu SNOW 42.