Po loňské smršti čtyř nových nebo kompletně rekonstruovaných areálů se čeští lyžaři letos dočkají méně novinek, které lze v domácích poměrech označit za bombu.

Klínovec

Nejočekávanější novinkou bude krytá expresní 4sedačka na Klínovci, jež vytvaruje novou dopravní páteř hory. Nahradí legendární tatrapomu Pařezovku a protáhne se dolů s nástupní stanicí až Pod Zámečkem. Z centrálního parkoviště k jejímu nástupu vznikne příjezdová cesta a lanovka překoná celý severní svah až na vrchol Klínovce. Prodloužená sjezdovka Pařezovka získá přemostění silnice, čímž se stane i nejdelší klínoveckou tratí. V dalších letech bude nahrazena kotva Přemostěná, přibyde nová sedačková lanovka až do Loučné a do roku 2020 má být Klínovec lanovkami spojen i s německým Oberwiesenthalem.

Více informací o výstavbě klínovecké Centrální 4sedačky: http://www.klinovec.cz/

Více informací o projektu Nový Klínovec: http://novy.klinovec.cz/

Reportáž ČT z výstavby pomocí vrtulníku:http://www.ceskatelevize.cz/…vky-v-cesku/



Další lanovky

V nedalekém krušnohorském Perninku měla vyrůst repasovaná dvousedačka o délce 337 m, ale její výstavba se protáhne až do příští sezóny.

Na Pasekách v Krkonoších se staví modernější, ale také použitá 4sedačka s pevným uchycením sedaček o délce 720 m, která nahradí dosavadní kotvu.

Nejhistoričtějším kouskem bude dvousedačka Třebovská dvojka, jejíž stavba probíhá v Čenkovicích a která bude mít délku 950 m. Předtím vozila lyžaře na Lipně, kam byla rovněž dovezena již jako použitá. Překvapivě však letos zřejmě nebude v nabídce společný skipas s Červenou Vodou.

Více informací o výstavbě dvousedačky v Čenkovicích: http://www.cenkovice.com/…rebova_1.htm

Se stavbou použité 4sedačky započali i na Červenohorském sedle – bude mít délku 1 075 m a namísto původního vleku obslouží svah Velkého Klínovce.

Dvousedačka s bezmála kilometrovou délkou měla přibýt také v Hynčicích pod Sušinou v Králickém Sněžníku, nicméně stavba byla nakonec o rok odložena. Lyžařský areál Kraličák obývá vrchol Štvanice, z něhož vedou sjezdovky jak do Hynčic, tak do Stříbrnice, odkud vede na vrchol rovněž dvousedačková lanovka.

Další novinky

Významné novinky se chystají i v nově otevřených areálech v Koutech nad Desnou, v Červené Vodě a na Dolní Moravě, které mají za sebou „nultou“ sezónu. Nejviditelnějšími z nich budou čtyři nové chaty v dolnomoravském areálu Sněžník, které nabídnou kromě ubytování v apartmánech a restaurací i s venkovním posezením také veškeré servisní zázemí od toalet až po dětský koutek. Modernizace se dočká i teprve loni postavená expresní sedačková lanovka v Červené Vodě, na níž budou vyměněny sedačky za luxusnější – s pohodlnějším sedákem, plexisklovým krytem a vyhříváním. Stane se tak nejluxusnější sedačkou na domácích horách.



Více informací o projektech lanovek na českých horách: www.lanove-drahy.cz



Podrobné informace o novinkách a skipas zdarma do nových nebo málo známých lyžařských středisek najdete v každém čísle SNOW!

Archiv čísel SNOW včetně jejich stažení zdarma je k dispozici zde!

Předplatné s lyžařským dárkem objednávejte zde!