Armada AK JJ

AK JJ jsou obzvláště dlouhou verzí velmi oblíbených prašanovek JJ. Lyžař, který se na tyto lyže poprvé postaví, se musí právem obávat, jestli je vůbec schopen takové monstrum zvládnout. Pokud si sebou ale jezdec přinese na sjezdovku dobré lyžařské dovednosti a nebojí se rychlosti, bude se mu se na AKáčkách navzdory jejich rozměrům opravdu dobře carvovat, nesmí být ovšem příliš tvrdý sníh nebo ledové plotny. Také jízda na switch je díky výraznému rockeru daleko jednodušší než u jiných modelů. Teprve ve freeridu se však ukáže, kde jsou tyto lyže doma. Ani v rozbitém terénu neexistuje překážka, kterou by AK JJ lehce neuklidily. Rychlostní limity zde rozhodně nejsou stanoveny. Při jízdě v prašanu se doslova vznáší nad svahem.
Shrnutí:
Velmi speciální a při dostatečné rychlosti a lyžařských dovednostech také hravý prašanový odborník na nejkrásnější lyžařské dny v sezóně.

Názory našich testérů:

 • mohutný výtlak
 • opravdu dobré jízdní vlastnosti i na sjezdovce
 • poměrně obratné
 • úžasné v dlouhých obloucích ve volném terénu
Armada VJJ

VJJ jsou dámskou verzí Armad JJ a mají umožnit i ženským prašanovým šílenkyním vychutnat si takové hračky. Postavit tyto lyže na sjezdovce na hrany zvládne pouze skutečně dobrá telemarkistka. Pokud je ovšem na široké lyže zvyklá a ví, jak s nimi na sjezdovce zacházet, není však pro ni ani tohle žádný problém. I mimo sjezdovku jsou potřeba zkušenosti se širokými lyžemi, ale potom dělají Armady VJJ to, co umí nejlépe – surfují.

Shrnutí:
Široký dámský prašanový surfař s rockerem pro dobré jezdkyně, které umí v prašanu opravdu šlápnout na plyn.

Názory našich testérek:

 • na sjezdovce vyžadují přivyknutí
 • krásný pocit ze surfování v prašanu
Black Diamond Gigawatt

Gigawatty jsou nejnovější prašanovou vlajkovou lodí Black Diamondu a byly letos nejširšími lyžemi v testu. Také tyto prašanové válce potřebují na sjezdovce pořádný důraz, lyžařské dovednosti a rychlost, ale potom se s nimi carvuje dokonce ještě jednodušeji než se starším modelem - užšími Megawatty. Ve volném terénu jsou Gigawatty výjímečným borcem. V rozbitém terénu převálcují ve velké rychlosti každou překážku. Gigawatty jsou v těchto podmínkách trochu méně hravé než Armady AK JJ. V prašanu se dostaví stejný pocit jako při surfování a není potřeba si dělat starosti s žádnými nerovnostmi nebo vykrojením lyží. Také u tohoto modelu nejsou stanoveny směrem nahoru žádné rychlostní limity.

Shrnutí:
Asi nejstabilnější a nejlepší prašanový surfař na trhu, který umožňuje i bezproblémové přecarvování sjezdovky a vzhůru na další kopec pokrytý prašanem.

Názory našich testérů:

 • vysněný surfař
 • překvapivě jednoduše se staví na hrany
 • v prašanu potřebují věnovat pouze minimální pozornost
Black Diamond Amp

Ampy jsou nový allroundfreerider od Black Diamondu. Potřebují ale přeci jen vždy jistou základní rychlost, aby plně rozvinuly svůj potenciál. Když dosáhnou určité dostačující rychlosti, umožňují carvovat na sjezdovce opravdu jistě a poklidně. Krátké oblouky při snížené rychlosti se však zdají poněkud těžkopádné. V rozbitém terénu se Ampy chovají jako sněžný pluh a s velkou jistotou čistí cestu. Rocker jim dodává v čerstvém prašanu i vlastnosti surfu.

Shrnutí:
Surfová allroundová prkna s rockerem pro milovníky rychlosti.

Názory našich testérů:

 • ve volném terénu při vysokém tempu velmi klidné a stabilní
 • velmi dobré i na sjezdovce v dlouhém oblouku
 • top surfaři ve freeridu
Black Diamond Verdict

Už první oblouky na Verdictech ukazují, že se jedná o opravdu tvrdá prkna, která zaručují i na tvrdčím podkladu hodně jistoty a přilnavosti. Také Verdicty se cítí lépe v delších obloucích a vyšších rychlostech. Ve freeridu je cítit lehký nedostatek výtlaku, aby se dostavil stejný pocit jako při surfování, zato velmi lehce přejedou i rozorané pole. Kdo si chce Verdicty skutečně vychutnat a užít, měl by být dobrým lyžařem, který umí na lyže pořádně zatlačit.

Shrnutí:
Velmi tuhé allmountainové lyže, které se neztratí ani na sjezdovce, vhodné pro sportovní a dobré jezdce.

Názory našich testérů:

 • úžasný allrounder
 • klidné lyže na sjezdovku
 • opravdu tuhé lyže
G3 Tonic

Tonicy jsou relativně lehké allmountainové lyže, které se cítí dobře v každém terénu. Obzvlášt dobře fungují Tonicy ve středním tempu a při středně dlouhých obloucích. G3 jsou lyže, které krásně drží jak na sjezdovce, tak ve freeridu. Při jízdě se o lyže není třeba vůbec starat a od jezdce vyžadují vyvinutí jen minima síly. Při vyšších rychlostech a náročnějším freeridu se chovají lehce neklidně. V prašanu poskytují trochu málo výtlaku. Pokud se ale zůstane v mírnějších terénech, G3 poskytnou potěšení na každém ujetém metru.

Shrnutí:
Opravdový allroundový talent na delší ježdění, se kterým si nejen pokročilí telemarkisté, ale i začátečníci užijí spoustu zábavy.

Názory našich testérů:

 • opravdu dobré lyže na každý kopec
 • velmi dobře vyladěné
 • velmi agilní a šetřící energii
G3 Manhatten

Manhatteny jsou větším bratrem Toniců s výraznějším rockerem a o 1 cm větší šíří pod vázáním. Na sjezdovce se Manhatteny chovají velmi podobně jako Tonicy, díky výraznějšímu rockeru se jeví ještě více obratnější. Ve volném terénu se ovládají Manhatteny velmi lehce a umožňují i vyšší rychlosti. Někteří testéři si přáli o něco větší tuhost pro ještě větší říznost.

Shrnutí:
Celkem lehký „tour freerider“ s velkými možnostmi využití, který je vhodný jak pro požitkářské telemarkéry tak pro sportovní jezdce.

Názory našich testérů:

 • špičkový „ tour freerider“
 • plně funkční skutečně v každém terénu
 • dobrý surfař
 • jednoduše ovladatelný
G3 Zest

G3 Zesty jsou allmountainovým specialistou pro dámy a proto jsou vyladěny o něco měkčeji. Díky tomu se na lyžích jezdí opravdu lehce a nabízejí ve všech oblastech spoustu jistoty a spolehlivosti. Zesty dávají přednost obloukům se středním a kratším poloměrem při kontrolované rychlosti. Také ve volném terénu by se neměla rychlost přehánět a ideální je zůstat při poklidném plutí. Zesty jsou velmi lehké a dají se použít i na chození.

Shrnutí:
Příjemně vyladěný a skutečně lehký dámský allrounder pro požitkářky.

Názory našich testérů:

 • dobré v čerstvém sněhu při střední rychlosti
 • dobrý křižník
Grown Overgrown

Modely od Grownu jsou vyráběny v designu naolejovaného dřeva představující konstrukci lyže. Už při prvních obloucích na sjezdovce je jasné, že tento model potřebuje značnou rychlost. Jakmile dosáhnou Outgrowny dostatečného tempa, odhalí se jako velmi sportovní freerider s říznými vlastnostmi. Doslova katapultují jezdce z jednoho oblouku do dalšího. Zkušenosti ze sjezdovky se přenášejí i do ježdění ve volném terénu. Jakmile se šlápne pořádně na plyn, stávají se lyže freeridovou zbraní, která poskytuje spoustu stability a jistoty. Při mírnějších rychlostech a pohodlnější jízdě působí ale Outgrowny přeci jen trochu líně a je potřeba na ně poměrně hodně zatlačit, aby se uvedly do provozní teploty.

Shrnutí:
Jedna z nejlepších lyží do freeridu pro výborné lyžaře, kteří umí šlápnout hodně na plyn a hledají extravagantní lyže.

Názory našich testérů:

 • opravdová zbraň při vyšších rychlostech
 • neuvěřitelně stabilní v rychlosti
 • neporazitelné v dlouhých obloucích
Icelandic Keeper

Modely od Icelandicu jsou už kvůli svým uměleckým designům zážitkem, ale vkus má samozřejmě každý jiný. Keeper je (a tomu odpovídají i jeho rozměry) vyráběn jako powderový surfař a specialista na freeride, kde také funguje nejlépe. V hlubokém sněhu nabízejí tyto fošny, jak už naznačuje a slibuje jejich název, velmi svižný „surffeeling“. V rozježděném terénu už nepůsobí tak poslušně a stabilně jako jiné modely v této kategorii, zato umožňují díky krátkému radiusu doslova protancovat boulemi. Dobří jezdci nebudou mít s Keeprem problémy ani na sjezdovce. Mnozí testéři dokonce mluvili o „zábavném svižném lyžování na sjezdovce“. Z jednoho freeridu do druhého přepraví s jistotou každého.

Shrnutí:
Širší freerideallrounder pro každého lyžaře/lyžařku s výstředním designem.

Názory našich testérů:

 • velmi vyrovnaný specialista do offpistu
 • úžasný allroundsurfer: zábava jak v krátkém, tak i v dlouhém oblouku
 • velmi stabilní
Icelandic Nomad

Také Nomády mají design, na který je potřeba si zvyknout. Ale koho při jízdě neruší, bude odměněn jízdou na skutečně výborném allroundu. Nejsou sice tak široké jako Keepery, zato jsou přeci jenom univerzálnější.

Shrnutí:
Majitelé extravagantního designu, použitelné zato ale opravdu všude.Kästle FX 104

Nový široký přírůstek od Kästlů v řadě FX by měl oslovit především jezdce, kteří se se svými freeridovými lyžemi rádi vydají i na menší výlet a přesto si chtějí při sjezdech užít plnohodnotnou freeridovou akci. Už při prvních obloucích na sjezdovce působily tyto Kästle opravdu pohodovým dojmem a jako lyže, které dovedou odpouštět chyby. FX 104 spolupracují při každé jízdě, pouze při hodně vysoké rychlosti se dostavilo u mnohých testérů „vibrování“. Tato vlastnost se objevuje také v offpistu. Možná nejsou tolik agresivní jako jiné modely v této kategorii, zato nemají vyložené slabiny.

Shrnutí:
Jedná se o pohodového tourfreeridera s výborným zpracováním pro široký okruh zákazníků.

Názory našich testérů:

 • lehce točivé a pohodové lyže
 • vhodné i pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře
 • příjemné, dynamické lyže se širokými možnostmi použití
Kästle BMX 98

Nová BMX série od Kästlí je umírněnou variantou velmi závodně orientovaných Kästlí MX a měla by díky měkčímu vyladění a technologii Early Rice oslovit především pohodovější lyžaře. A také tyto Kästle dělají přesně to, co se od nich vyžaduje. Oblouky na sjezdovce o všech poloměrech jezdí skoro samy a jen s lehkým zatížením. Pouze náročnější lyžaři postrádají svébytnost, na kterou jsou zvyklí od řady MX, ale jinak vyhoví BMX 98 hravě každému požadavku. I při freeridu v rozbitém terénu hravě zatáčí a velmi lehce se ovládají. Pouze v dlouhých obloucích ve vysoké rychlosti ztrácí stabilitu a potřebují větší důraz.

Shrnutí:
Vyvážené allmountainové lyže do každé situace.

Názory našich testérů:

 • lehce točivé, dobře ovladatelné, dobré carvingové vlastnosti
 • obratné a dynamické
 • agilní a přesto stabilní
Kästle BMX 88

Na odlehčené verzi BMX 98 se jezdí ještě jednodušeji a oslovila (především v námi testované délce) naše testérky. V zásadě jsou jízdní vlastnosti Kästlí BMX 88 velmi podobné jako u jejich většího bratra, pouze je potřeba zůstat u nižšího tempa a krátkých, maximálně středních oblouků. S větší délkou by se však lyže určitě ještě více zklidnily a zvýšila by se také stabilita při jízdě.

Shrnutí:
Velmi pohodový allrounder s hlavním zaměřením na lyžování na sjezdovce. Velmi vhodný také pro začátečníky a dámy.

Názory našich testérů:

 • velmi pohodlné, poddajné lyže
 • vhodné spíše na sjezdovku
Kästle MX 88

MX88 jsou nejširším modelem těžké, závodně orientované řady MX od Kästlí. Na sjezdovce jsou MXa nepřekonatelné. Velmi sportovní vyladění jim propůjčuje mimořádnou spoustu stability a klidu při jízdě. Zároveň katapultují lyžaře při krátkých obloucích prakticky automaticky do následujícího oblouku, což přináší neuvěřitelnou spoustu zábavy. V rozbitém terénu vykazují MX88 spoustu stability a pouští lyžaře do větších rychlostí, ale ani pohodové krátké oblouky nejsou problémem. Komu přijde model BMX98 příliš agresivní, měl by se chopit těchto lyží.

Shrnutí:
Špičkový allrounder s větším zaměřením pro lyžování na sjezdovce určený pro výborné lyžaře s tučným kontem.

Názory našich testérů:

 • podobný BMX98, pouze razantnější a agresivnější
 • perfektně fungují v rozježděném terénu
 • výborné lyže na sjezdovky
Kästle LX 92

Na LX 92 se lyžuje velmi podobně jako na BMX 98, jsou pouze trochu více zaměřené na sjezdovky. Tam tyto Kästle velmi dobře fungují a chovají se ve všech poloměrech velmi stabilně a dynamicky. Také ve volném terénu LX 92 nevykazují prakticky žádné slabiny. Jejich měkčí vyladění neumožňuje sice takové rychlosti jako ostatní modely, ale pokud jezdec zůstane u mírnějších rychlostí a středních oblouků, bude s LXama spokojen. S délkou by mohla vzrůst ještě více stabilita a výtlak.

Shrnutí:
Velmi dobré allmountainové lyže s pouze drobnými slabinami, které připraví zábavu i začátečníkům.

Názory našich testérů:

 • při každém druhu lyžování poctivě spolupracuje
 • úžasné sportovní lyže na sjezdovku a do freeridu
Moment Jaguar Shark

Jaguar Shark se vyznačují, ostatně jako skoro všechny modely od Momentu, svým neobvyklým designem. Jak zploštělé konce lyží, tak abstrakní malby dělají z těchto modelů hotovou pastvu pro oči. Ale ani ve freeridu se nenechá Jagshark zahanbit. Na sjezdovce se lyžuje na těchto ručně dělaných prknech z Nevady skutečně dobře a spolupracují jak při středních tak dlouhých obloucích. Oblouky se díky rockeru objevují jakoby sami od sebe a také carvování jde na lyži takové šíře velmi jednoduše. Ale teprve jízda ve volném terénu zvýrazní jejich hravost. Našemu o něco kratšímu testovanému modelu chybělo v hlubokém sněhu přeci jen trochu výtlaku, ale zato tancoval skutečně hravě a svižně v už rozježděném terénu. Někteří testéři si přáli lyže delší a o něco tvrději vyladěné, ale potom je možné sáhnout po modelu Bibby Pro.

Shrnutí:
Velmi svižná a přívětivá freeridová hračka se širokou možností využití.

Názory našich testérů:

 • lyže na každý způsob ježdění
 • nádherně svižné a dynamické
 • dá se s nimi super carvovat také na sjezdovce
 • měkký allrounder s velkou obratností
Moment Bibby Pro

Bibby Pro je velkým bratrem JagSharků a podle toho se i chovají. Tvrdší naladění je na sjezdovce patrné. Tady snesou Bibby v dlouhých obloucích vysokou rychlost a jsou vyvedeny z klidu pouze na ledu. Krátké oblouky už ale vyžadují více důrazu a jezdeckého umu, jsou ale ulehčovány výrazným dvojitým rockerem Výrazně zvednutý tail dělá z jízdy na switch dětskou hru. Své opravdové umění ukazují Bibby ale ve volném terénu. I přes tvrdší vyladění se na těchto prknech surfuje opravdu výborně a v podstatě neexistuje rychlostní omezení. V rozbitém terénu jsou Momenty v rychlosti velmi stabilní a rocker skoro nevibruje. Ani kratší oblouky při offpistu nejsou problémem, pokud je freerider schopen vyvinout potřebnou sílu a předvést dostatečný jezdecký um.

Shrnutí:
Hravá freeridová střela s tvrdším vyladěním pro freeridové a freestylové experty.

Názory našich testérů:

 • senzační ve všech oblastech, pokud jezdec ovládá potřebné lyžařské umění
 • neklepe se ani při vysokých rychlostech
 • díky dvojitému rockeru jsou lehce točivé a přesto zůstávají stabilní a ovladatelné
Nordica Steadfast

Kdo nazuje Steadfasty poprvé na nohy, očekává allmountainovou lyži, která upřednostňuje jízdu na sjezdovce a průměrné rychlosti. Jezdecké představení, které nám tyto nenápadné lyže uspořádaly, bylo ale neuvěřitelné. Navzdory našemu kratšímu testovacímu modelu neexistovaly pro Nordicy vůbec žádné rychlostní limity. Na sjezdovce se dalo měnit bez problémů mezi agresivními rychlými, krátkými oblouky a pohodovým plutím. I ve freeridu se tyto vlastnosti prosadily. Samozřejmě nejsou Steadfasty s jejich 90 mm pod botou žádným prašanovým surfem, ale především v rozježděném terénu bylo možné pořádně šlápnout na plyn a námi testovaný model rozhodně na delší a dokonce širší modely ve stabilitě neztrácel.

Shrnutí:
Opravdu fantastiské allmountainové lyže bez slabin, které dělají svému názvu všechnu čest: Steady and Fast!!

Názory našich testérů:

 • vydrží ve freeridu i při těchto rozměrech extrémně velkou rychlost
 • přináší spoustu zábavy
 • senzační „monstrum“ pro krátké oblouky
 • neuvěřitelně univerzální
 • bez slabin
Nordica Patron

Pestré Patrony jsou novou freeridovou hračkou od Nordicy a kombinují sandwichový závodní design s výrazným, spíše plochým dvojitým rockerem. Na sjezdovce se dá s Patronama velmi dobře carvovat a také drží jednoduše a pevně na hranách. Díky výraznému rockeru nejsou ani krátké oblouky větším problémem, pokud ovšem není lyžař příliš pohodlný. Ve volném terénu se stává z Patron jednoznačně zábavný nástroj s velkou stabilitou a manévrovatelností. V prašanu přináší dlouhý rocker pěkný výtlak a zaručuje příjemný „surffeeling“.

Shrnutí:
Hravý freerider s dobrými sjezdovkovými vlastnostmi a zárukou zábavy.

Názory našich testérů:

 • při jejich šíři velmi hbité a točivé
 • velmi stabilní a současně obratné ve volném terénu
 • výborné vlastnosti co se týče carvingové jízdy
 • úplný úlet v prašanu
Völkl Mantra

Mantry jsou už klasikou, která se už několika našich testů zúčastnila. Pro následující sezónu dostane sportovní allroundový specialista lehkého rockera. Díky nové konstrukci je jízda s Mantrami o něco jednodušší a zvlášť vystoupení z oblouku při nízkých rychlostech jde mnohem lehčeji. Na sjezdovce je opět možné, stejně jako dříve, pořádně šlápnout na plyn, ačkoliv někteří testéři byli názoru, že díky lehkému rockeru ztratily trochu na přilnavosti. Obzvlášť ve volném terénu vyhrává Mantra nad starším modelem, protože nová verze jednoznačně odpouští více chyb.

Shrnutí:
Pořád ještě velmi dobrý allrounder se spoustou přilnavosti a sportovního vyladění.

Názory našich testérů:

 • velmi agilní, lehké vystoupení z oblouku
 • dobrá jízda po hranách a rychlé přehranění
 • obratné jak na sjezdovce, tak ve freeridu
Völkl Shiro

S modelem Shiro chtěl Völkl do své řady modelů přivézt širokého freeridera, který nevyžaduje takové lyžařské umění jako Gotama nebo Katana. Shiro je vyladěn spíše měkčeji a díky jeho šířce se na něm jezdí skutečně jednoduše, proto ale musel na sjezdovce něco slevit z razance a přilnavosti. Ve freeridu si bude s těmito lyžemi rozumět opravdu každý. Nesnesou asi takovou rychlost jako ostatní modely, ale je jedno jestli se jedná o oblouky s krátkým nebo dlouhým poloměrem, tady Shiro své práci opravdu rozumí.

Shrnutí:
Příjemný freerider s jednoduchým ovládáním a chyby odpouštějícími jízdními vlastnostmi.

Názory našich testérů:

 • vhodné i pro freeridové nováčky a začátečníky
 • dobrý výtlak v prašanu
 • jednoduše ovladatelné
 • odpouští chyby
Kessler The Phoenix

Kessler Phoenixy jsme testovali ve dvou délkách – jednou ve 163 cm a jednou ve 171 cm. A v obou případech se líbily jak menším, tak vyšším lyžařům. Jsou perfektně obratné, ale přesto věrně drží stopu. Dokonce i ve volném terénu jsou opravdu stabilní, takže příležitostné výlety do offpistů zvládají s přehledem. Jejich síla je ale bez diskuze na výborně upravené sjezdovce, kde jejich inovovaná špička krásně harmonicky zahájí oblouk a velmi agresivně ho dojede až do konce. Phoenixy jsou díky své velké šíři vhodné jak pro začátečníka, tak pro zdatného lyžaře, který to na sjezdovce umí pořádně rozbalit.

Shrnutí:
Kdo se rád rychle prohání na sjezdovce, ať určitě sáhne po těchto Phoenixech.

Názory našich testérů:

 • velmi pěkné, klidné jízdní vlastnosti, ale přesto beze ztrát kontroly při jízdě
Kessler The Odyssey

Také tato o něco širší verze od Kesslerů je jednoznačně určená na sjezdovku. Tam dělají tyto lyže dojem svojí obratností a dynamikou. Díky svojí takzvané Kessler Shape Technology «KST Klothoid Shape» disponují senzační rozmanitostí poloměrů a dělají z lyžování opravdu zábavu. Neztratí se ale ani mimo sjezdovku, takže lze Odyssey nazvat jako skutečně dobrými allmountainovými lyžemi.

Shrnutí:
Slušný allrounder s jasným určením pro lyžování na sjezdovkách. Názory našich testérů:

 • na sjezdovce jedny z nejlepších lyží v testu
 • velmi všestranné
 • sice jenom lyže na sjezdovku, zato fakt úlet
Atomic Access

Accessy jsou nádherně univerzální lyže, které zajedou opravdu všechno. Je úplně jedno, jestli se jedná o krátký nebo dlouhý oblouk, s trochou rychlosti jde Accessům všechno samo.Atomic Bent Chetler

Bent Chetlery jsou skutečně příjemně vyváženými lyžemi s rockerem. Jsou točivé, dobrácké a i navzdory rockeru se dobře ovládají. Báječně surfují měkkým sněhem - jednoznačně dělají z lyžování zábavu. Co chtít více?

Shrnutí:
Kdo si nechce freeridy zbytečně komplikovat, ale dává přednost snadnému surfování prašanem, rozhodně musí sáhnout po Bent Chentlerech.

Názory našich testérů:

 • zábavné za všech okolností, allmountainové lyže
 • super allroundové lyže s moderním Rocker shapem
Atomic Blog

Blogy umí být pořádně umíněným a tvrdohlavým kozlem, pokud nedostanou slušnou rychlost. Jakmile se ale Blogy jednou rozjedou odpovídající rychlostí, narostou jim křídla a nádherně spolupracují. Potom umí jak dlouhé tak krátké oblouky, jezdit dynamicky po hraně a válcovat prašan jako pluh.

Shrnutí:
Potřebují pevné vedení. Když se jim ho dostane, splní opravdu každé přání.

Názory našich testérů:

 • potřebují dostatečnou rychlost
 • výborné za jakýchkoli podmínek
Blizzard Bushwalker

Bushwalkery potřebují pořádný přítlak. A především do špičky. V okamžiku kdy se jim tohoto tlaku dostane, začnou se teprve dít věci. Pak se na nich jezdí přímo báječně, překvapují svojí úžasnou obratností, jistou jízdou po hraně a nádhernou kontrolou v průběhu oblouku. Potom se stanou dobrým, krásně úzkým allroundem, který se neztratí ani v offpistech.

Shrnutí:
Dodej jim tlak, vrátí ti radost.

Názory našich testérů:

 • pěkně točivé lyže do offpistů
 • fajn lyže na sjezdovky
Blizzard Cochise

Cochisy jsou báječnými lyžemi pro každou příležitost. Lehce se na nich jezdí, jsou agilní, ale přesto stabilní. Na sjezdovce je možné na nich pořádně dupnout na plyn a řezat ji dlouhými oblouky dolů. Ani v offpistech se není potřeba příliš namáhat – Cochisy krásně nesou prašanem.

Shrnutí:
Vytříbený všeuměl vhodný do každého druhu sněhu.

Názory našich testérů:

 • WOW! I když mají plochou špičku, jsou výborné v offpistech.
 • velmi točivé, ježdění na nich je zábava
 • jde to s nimi i ve šlechťáku
 • velmi stabilní lyže
Blizzard Magnum

Každému jezdci bylo samozřejmě jasné, že při testované délce 167 cm, nejsou Magnumy zrovna nejvhodnější na offpistové surfování. V prašanu skutečně není jejich síla. O to více ale předvádějí tam, kde se cítí nejlépe. A pro co jsou vyrobeny. Totiž na sjezdovce. Dokonce i v takhle krátké délce jsou neuvěřitelně stabilní a dovolí lyžaři carvovat po sjezdovce v nejvyšším tempu, že to jednoho dokonce může začít i pořádně bavit.

Shrnutí:
Podzimní den, perfektně připravená sjezdovka na ledovci a k tomu Magnumy – jednoduše ideální kombinace.

Názory našich testérů:

 • perfektní lyže na sjezdovku, která ale potřebuje pořádnou rychlost
 • jsou stabilní při vysokých rychlostech, dokonce i když jsou na jezdce krátké
Skilogik Ullr`s Chariot

Poprvé se našeho testu zúčastnily Skilogiky – a hned dokázaly neuvěřitelně zabrat. Jako na příklad Ullr`s Charioty. Lepší allmountainové lyže snad ani nejsou. Je úplně jedno, co zrovna děláte, tyhle lyže jedou pořád na 100% a perfektně sedí. Chovají se úplně stejně na sjezdovce i mimo. Je opravdu jedno, kam se s nimi vydáte, spolehlivě zatáčí prostě všude. Jedině v nižších rychlostech se chovají lehce nejistě. Ale kdo by se chtěl ploužit po sjezdovce jako šnek, když má na nohou něco tak senzačního?

Shrnutí:
Ještě univerzálnější allmountain snad ani nejde. Jako lyže na sjezdovku jsou opravdu třída. Ale také v offpistu jsou skutečně výborné.

Názory našich testérů:

 • jeden z mých favoritů
 • nový rozměr co se týče vnímání špičky a tlaku do špičky
 • krásně drží na hraně
 • dobré na carving
Skilogik Howitzer

Tyto lyže jsou jedním slovem výborné. Nádherně jednoduše a svižně se na nich jezdí, přitom zatraceně dobře drží stopu především při odpovídajícím tempu. Také v rozbitém sněhu se nechají bez většího úsilí nasměrovat do správného směru a jako plachetnice plují sněhem. Pokud byly už Charioty fantastickým allroundem, co jsou potom Howitzery? No minimálně to samé.

Shrnutí:
Jednoduše geniální allrounder na cokoliv, na co má člověk náladu. Tyto lyže jsou plné života a dovolí lyžaři se toho zúčastnit. Názory našich testérů:

 • výborně carvují navzdory své šíři
 • perfektně vyladěné
 • senzační, jezdí se na nich stejně lehce na sjezdovce i v offpistu
Skilogik Bomb Squad

Skilogik Bomb Squady jsou skutečnou bombou. Samozřejmě především v offpistu. Věrně drží stopu, mají opravdu mohutný výtlak a všechno převálcují jako tank – na obzvlášť vydařené dny je to perfektní lyže, která zanechá ve tváři pořádný úsměv. Především skuteční šílenci si na nich užijou ohromnej kus zábavy.

Shrnutí:
Bomb Squady jsou jako skála v příboji, když se s nimi vyrazí do freeridu.

Názory našich testérů:

 • skutečný sen ve volném terénu
 • velmi agilní díky své šířce
Hart Skinny

Skinny se měly správně jmenovat tvrďáky nebo nějak podobně. Protože jsou opravdu zatraceně tvrdý a je možné na nich jezdit i obří slalom. To ale samozřejmě znamená, že potřebují pořádné tempo, když se vezmou na výlet. Kdo chce nenáročně smýkat jako paní radová, rozhodně nebude mít ze Skinnů s jejich extrémním předpětím radost. Koho ale baví rychlá jízda, ideálně v dlouhých obloucích, toho rozhodně nezklamou. Zvláštnost: Skinny mají obal z černé kůže...

Shrnutí:
Rychle a zběsile, to se hodí pro Skinny nejlépe.

Názory našich testérů:

 • na sjezdovce tvrdý a pevný, díky tomu je na nich při správné rychlosti sranda
 • mimo sjezdovku potřebují dostat pořádně zabrat
 • tyhle lyže to mají rády velmi tvrdě
Hart Hula

Hart Huly jsou a zůstanou geniálním allroundem. Jsou krásně vyvážené, souměrné, dobře spolupracují, mají úžasnou vlastní dynamiku a každého jednoduše nadchnou. Na sjezdovce se na nich jezdí bez většího stresu. Je zcela jedno jestli pomalu nebo rychle, dlouhé nebo krátké oblouky – Huly jsou stále při tom. I mimo sjezdovku se postarají navzdory jejich ne moc velké šířce o dostatečný výtlak, takže jsou to ideální lyže pro toho, kdo se ráno neumí rozhodnout, kde bude ten den lyžovat.

Shrnutí:
Prostě dobré, prostě vhodné úplně kamkoliv, prostě spousta zábavy.

Názory našich testérů:

 • čisté držení na hraně, klidně povozí i ve vysokém tempu
 • jsem opravdu nadšen, obrovsky rozmanité, jezdí se na nich velmi příjemně a lehce
 • velmi obratné, drží stopu
Core Wang

Wow. Wangy byly jedním z našich favoritů v testu. Jsou extrémně všestranné, perfektně přilnavé a stojí za to. Skutečně super drží stopu a nenechají se ničím a nikým ovlivnit. Samozřejmě mají rády vysoké tempo. A jakmile ho dosáhnou, kde jsou potom hranice? Výborně drží na hranách, jezdí na hraně jako po kolejích, v offpistu mají báječný výtlak a převálcují všechno, co se jim postaví do cesty.

Shrnutí:
Nic pro začátečníky. Ale každý šílenec je bude milovat. Dej jim rychlost, dají ti všechno.

Názory našich testérů:

 • ve volném terénu tank, nejraději jezdí přímo dolů
 • totálně klidné při jízdě, nejbáječnější v hromadě sněhu se spoustou volného místa kolem
 • leží krásně pevně na sněhu
 • sportovní lyže pro skutečné znalce
 • sendvičové lyže tvrdé jako prkno, chtějí pořádnou rychlost, rozhodně nic pro začátečníky
Birdos Early Bird

Early Birdy určitě nežijí podle hesla „ranní ptáče, dál doskáče“. I když se vydají jezdit později, kdy terén už je díky přívalům nového sněhu a časnějším freeriderům rozorán jako pole, stále si to Early Birdy užívají. Protože tohle byly asi ty nejvšestrannější lyže našeho testu. A to poměrně jednoznačně. Nechají se velmi jednoduše a uvolněně kontrolovat. Jsou prostě grandiózně souměrné a vyvážené.

Shrnutí:
Nasadit, zařadit nejvyšší stupeň, dát plnej plyn a už se o nic jiného nestarat. Tyhle lyže umí prostě všechno a spolupracují za všech okolností.

Názory našich testérů:

 • umí opravdu všechno a sice ne jen tak napůl ale fakt pořádně
 • jeden z mých favoritů, protože se s nimi dá jezdit úplně všude
 • velmi harmonické lyže
 • extrémně výborné ve šlechťáku
 • sice měkké, ale velmi dobře jezditelné
Völkl Aura

Aury jsou dámskou lyží, které se s jakoukoliv jezdkyní a v každém sněhu cítí jako ryba ve vodě. Je skutečně jedno, jestli se jedná o začátečnici nebo expertku, o sjezdovku nebo prašan – s Aurami jde všechno. A to opravdu dobře. Ohromující bylo především, jak rychle umí Aury střídat hrany, jak náramně přesně drží stopu v oblouku. Takové malé všeumělkyně.

Shrnutí:
Aury přesvědčují v každém terénu, na každém povrchu. Jedná se o odlehčeného dámského freeridera s vlastnostmi nejlepšího allrounda s geniálně jednoduchým ovládáním.

Názory našich testérek:

 • jezdí jako na kolejích
 • lyže pro každou lyžařskou úroveň
 • velmi dobrácké
Nordica Nemesis

Nordicy Nemesis potřebují rychlost, dobrou fyzickou zdatnost jezdkyně a velmi dobrou jezdeckou techniku, aby mohly ženy využít předností těchto lyží. Pokud tohle lyžařka splňuje, pak lyže krásně spolupracují, jedou klidně, snesou vysoké tempo a náročné podmínky – jedou stabilně i rozježděným sněhem.

Shrnutí:
Dobrý freerider pro velmi sportovní jezdkyně.

Názory našich testérek:

 • opticky velmi sympatický design
 • tyhle lyže jsou výborný spolupracovník
 • perfektní oblouky při jakýchkoliv sněhových podmínkách
Powder Equipment Pionier

Tak široké a přitom tak lehce točivé. 164 - 120 - 148 mm jsou opravdu ohromující míry. Minimálně stejně ohromující je také, jak jsou tyto lyže řízné a jaké množství vitality poskytují. Když si je člověk poprvé přidělá na boty, v prvním okamžiku ho napadne „Co je tohle k sakru za fošny“. Dále už je všechno jinak. Lyže jsou nesmírně obratné a hravé. Dokonce i na sjezdovce, kde se na nich díky jejich vykrojení dá lehce carvovat. O offpistech se vlastně nemá cenu vůbec bavit. Tady se cítí Pionier samozřejmě nejlépe, tady jeho představení teprve vrcholí. A sice náramně. Také v rozježděném volném terénu se na Pioneerech jezdí velmi jednoduše a ohromují zde navzdory svým širokým lopatám svojí obratnosti.

Shrnutí:
Pioniery jsou tlusté lyže, přesto se dají nazvat allroundy. Na sjezdovce se s nimi na měkkém sněhu dá nádherně carvovat. a v offpistu lehce přetancují všechno, co mu přijde do cesty.

Názory našich testérů:

 • jedny z nejlepších lyží ve volném terénu
 • překvapivě malý radius u lyží s takovou šíří
 • velmi dobře surfují v nerozježděném terénu
 • velmi souměrná flexe
Powder Equipment Typ B

Jejich míry 145 - 101 - 127 mm napoví, že Typ B budou spíše allroundové lyže. A čísla nelžou. B Typ jsou výbornými lyžemi, které jezdí vyloženě bez stresu jak na sjezdovce tak vedle. Nebojí se žádného terénu, všude se jim líbí a tím by měly být zařazeny do třídy 1A. Jejich superdlouhé lopaty dělají z jízdy v offpistu nádherné surfování. A na čerstě připravené sjezdovce je možné pořádně rozžhavit jejich hrany do ruda. Z důvodu jejich nízké váhy se dokonce dají použít na túru.

Shrnutí:
Lyže na všechno. Typ B jsou skutečně top lyže, přesvědčily svými jízdními vlastnostmi úplně všude a navrch mají jako eso v rukávu - svoji nízkou hmotnost.

Názory našich testérů:

 • moje nejoblíbenější lyže
 • velmi aktivní lyže, na sjezdovce úplně suprový
 • perfektní držení na hranách, velmi zábavné a přitom při jízdě klidné, obratné, navíc s parádním designem


bez fota


K2 Kung Fujas

Kung Fujasy jsou jedny z těch lyží, které umí úplně všechno. Samozřejmě ne všechno vrcholově a perfektně. Zato ale opravdu všechno. Lehce zatáčí, jednoduše a bez problémů jezdí. Zcela jedno jestli v obloucích s velkým nebo malým poloměrem, jestli při vysoké nebo nízké rychlosti – jde jim všechno, vhodné je pro ně všechno. Z klidu je nevyvede jestli jedou na sjezdovce nebo vedle. Pro znalce jsou možná příliš málo specializované, ale telemarkista začátečník a především telemarkista pohodář, který chce svůj lyžařský den ztrávit beze stresu, si přijde na Kung Fujasech na své.

Shrnutí:
Kung Fujasy jsou velmi univerzálním allroundem, který se hodí do všech podmínek, ale nikde úplně nevyniká.

Názory našich testérů:

 • nejsou mimořádné v žádné oblasti
 • dobrý allrounder, krásně točivý, má ideální poloměr
 • umí vlastně všechno
 • v ničem skutečně přesvědčivý
K2 Sideshow

Sideshowi jsou konečně skutečně pořádné lyže, které K2 vyrobily. Báječně lehce se na nich jezdí, jsou univerzálně použitelné a dovolí lítat i přes svoje rozměry velkou rychlostí. Samozřejmě se nejedná o lyže, které v offpistu všechno převálcují, zato ale prolítnou prašanem i rozježděným terénem jako nůž máslem. Na sjezdovce mají rádi jak vysokou tak nízkou rychlost, jsou skutečně obratné a k tomu nepotřebují od jezdce vynakládat příliš síly, aby plynule vyjížděl svoje oblouky.

Shrnutí:
Ladný, točivý allrounder, který přinese spoustu radosti především těm, kteří rádi vyrazí na túru.

Názory našich testérů:

 • krásně plavou za jakýchkoliv sjezdových podmínek
 • projedou vším, velmi pěkný allrounder
 • velmi lehké, super touringové lyže
K2 Obsethed

Samozřejmě se zase vyskytnou typové, kteří budou K2 vyčítat, že jejich lyže jsou příliš měkké. A přitom přesně to skuteční machři chtějí. Lyže, které lehce točí, které umí všechno, které zbytečně nikde nestresují, na které je možno se spolehnout i ve vypjaté situaci někde v offpistu. A to se K2 s těmito Obsethedy perfektně podařilo. Tyhle lyže mají tak dlouhého rockera, že se v offpistu těžko něco může nezdařit. Zde Obsethedy jednoduše přejedou a projedou všechno, co jim přijde do cesty. Přesně tak, jak je to zrovna potřeba. Na sjezdovce se s nimi dá příjemně plout dolů. Jsou prostě zárukou spousty zábavy.

Shrnutí:
Vynikající allroundové lyže, které se jednoduše ovládají a které všude dokazují své umění.

Názory našich testérů:

 • typické K2 – klidná jízda – člověk se na nich cítí dobře, ale když začne pozorně sledovat, co tyto lyže dělají, lehce znervózní
 • super allrounder, nabízí spoustu zábavy
 • pohodová jízda
 • příjemně překvapily navzdory extrémně dlouhému rockeru
K2 Coomback

Také Coombacky jsou lyže do všech podmínek, rozhodně nemají problém ani se zhoršenými. I oni se ovládají velmi lehce a jednoduše – čímž se stávají ideálními lyžemi pro horské vůdce. Protože když vyrazí s Coombacky někam na cesty, jsou tyto lyže tím posledním, kdo zbytečně stresuje. Takže má aspoň dost času, sjet v klidu sám kopec a současně se postarat o svoje klienty. Samozřejmě může říct nebo někdo jiný, že se jedná o nudné lyže. Zato jsou ale Coombacky jednoduše optimálně ovladatelné lyže, které jsou stále s vámi a dodrží, co slíbí. Totiž telemarkování bez stresů.

Shrnutí:
Jednodušeji to snad už ani nejde. Jsou lehké, lehce se na nich jezdí a zatáčí všude tam, kde je zrovna potřeba.

Názory našich testérů:

 • lehce zatáčí
 • lehčí lyže na ski touring
 • velmi točivé
K2 Hardside

Dokud se nevyrazí do hutného, hlubokého a těžkého powderu, není nic, co by Hardsidy nezvládly. Samozřejmě že projedou i půlmetrem nového sněhu. Ale ne tak ležérně jako pořádně vypasené freeridery. Zato krásně spolupracují všude tam, kde si to lze jenom představit. Je jedno jestli se jedná o extrémně prudkou nebo úzkou sjezdovku, kde je lepší jezdit pomaleji a opatrněji nebo o mírnou, kde není problém na to pořádně šlápnout. Je jedno jestli na nich jezdí začátečník nebo pokročilý – Hardsidy se ukazují vždy ze své tvrdé strany a jsou tady pro každého a skoro všechny terény a podmínky.

Shrnutí:
Slušný allrounder, který zvládá všechno.

Názory našich testérů:

 • jednoduše špička, sám bych si je koupil
 • dobré lyže na sjezdovku
 • wow, brutálně agilní a držící stopu
 • zábavný nástroj, zatočíte na fleku
 • skoro jako slalomcarver
K2 Missdemeanor

Missdemeanory potřebují určitou sílu a lyžařské umění. Pokud toto ale lyžařka má, potom se jedná o zábavu bez hranic. Potom profrčí všechno, je zcela jedno, kam se s nimi lyžařka vydá. Především v dlouhých obloucích si užije nejvíce zábavy.

Shrnutí:
Missdemeanory rozhodně nejsou lyže pro malé holky. To ale nebyly nikdy. A takové nebudou ani v následující sezóně. Spíš je to takový malý koncentrát síly, který také od svých jezdkyň očekává odpovídající muskulaturu.

Názory našich testérek:

 • i když se jedná o twintipy, jsou neuvěřitelně stabilní
K2 Brightside

Jezdit na lehkých a obratných lyžích, do kterých není potřeba zbytečně šlapat - co může chtít žena víc? Brightsidy vykouzlily spoustu úsměvů na tvářích našich testérek, které byly těmito lyžemi pořádně nadšené. Také v náročném, rozježděném terénu přímo stříkají tyto lyže svou radost ze života a umožňují lyžařkám navazovat rychle a zábavně jeden oblouk za druhým bez zbytečné námahy.

Shrnutí:
Jízda bez námahy, lehce a jednoduše. Tady si přijde každá telemarkistka na své.

Názory našich testérek:

 • velmi obratné a lehoučké
Překlad: Denis Sarman

Speciální dík:
Ondřeji Novákovi
Středisku Zermatt Paradise
Telemarkfriends.com
APUL