„Obřačky“ by se ze současných 27 m měly změnit na 35 m. S tímto řešením se odmítají smířit právě sami lyžaři, dokonce začali sepisovat petici, pod kterou jsou podepsáni osobnosti jako Didier Cuche, Ted Ligety nebo také český lyžař a Král bílé stopy Ondřej Bank. Představitelé FIS argumentují tím, že je to především pro bezpečí samotných závodníků. Ti oponují vlastními zkušenostmi jako například majitel malého křišťálového glóbu v obřím slalomu z loňské sezóny Ted Ligety, který říká: „Vyzkoušel jsem to a upřímně, je to odporné. Vrátíme se tím do dob Ingemara Stenmarka,“ řekl Američan. Uvidíme, jak se tento spor vyřeší.

V sobotu už veškeré kauzy z předešlých dní utichly a celý lyžařský svět čekal na 9 hodinu a 45 minutu, kdy byl naplánovaný start obřího slalomu žen. Ve startovní listině nechybělo žádné jméno potenciální favoritky. V červeném startovním čísle byla na obhajobu loňského triumfu připravena i majitelka malého křišťálového glóbu V. Rebensburgová. Dále její reprezentační kolegyně M. Hoeflová- Rieschová, která se v létě vdala za dlouholetého přítele. Úvodní závod sezóny si nenechalo ujít ani duo svůdných amerických krásek Vonnová a Mancusová nebo mladá francouzská naděje Tessa Worleyová. České lyžování mělo v Rakousku také svá želízka v ohni a to dvě juniorky Martinu Dubovskou a Kateřinu Pauláthovou. Závodnice, které ve Světovém poháru především sbírají zkušenosti. Bohužel zůstalo jen u sbírání, ani jedna se nedokázala probojovat do nejlepší třicítky, která postupuje do druhého kola. Kateřina nedokončila první kolo a Martina skončila na posledním 60. místě. Nutno však podotknout, že se od českých závodnic body nečekaly, neboť závod na rakouském ledovci patří mezi ty vůbec nejtěžší v celém seriálu. První kolo, jež stavěl francouzský trenér A. Sechaud, čítalo 48 slalomových bran a není od věci podotknout, že závodnicím nadělalo velké problémy. To však neplatí teprve o 21leté Federice Brignonové z Itálie, která první kolo závodu opanovala před domácí Goerglovou. Největší favoritka Němka Rebensburgová byla na třetí příčce a drobným překvapením byla 4. pozice Vonnové. Ta však dle slov svého trenéra Alexe Hoedlmesera přes léto na této disciplíně zapracovala.

Druhé kolo nebylo o nic lehčí a kvalitě trati nepomáhal ani fakt, že v Söldenu panovalo krásné slunečné počasí. To vskutku není častým jevem na ledovcích. Vzpomeňte na loňský závod, kdy musel být mužský ,,obřák“ dokonce zrušen. Nad síly dvou závodnic bylo technicky náročné druhé kolo, a to včetně vítězky kola prvního Brignonové. Velkého zaváhání se nevyvarovala ani Maria Hoeflová- Rieschová, jež skončila až na 24. místě se ztrátou bodů do celkového pořadí Světového poháru. Zaváhání německé vítězky celkového pořadí z loňské sezóny využila dokonale její největší konkurentka v boji o velký křišťálový globus Lindsey Vonnová a připsala si své první vítězství v obřím slalomu v kariéře. Závod opanovala především díky skvěle zvládnuté rovinaté pasáži těsně před cílem, kde prokázala svůj perfektní cit pro skluz. Souboj o druhé místo pro sebe vybojovala Viktoria Rebensburgová a bronzová příčka patří E. Goerglové. Velkého obdivu z úst vítězky, ale také od závodního ředitele FIS pana Marcuse Mayra, se dočkali organizátoři, kteří trať připravili nejlépe za několik sezón zpátky.

Nedělní program byl podobný tomu sobotnímu, s tím rozdílem, že mezi branky obřího slalomu se místo žen spustili muži. Startovní listina čítala mnoho zvučných jmen a nechyběl žádný z možných adeptů na vítězství. Snad jen nejlepší český lyžař uplynulé sezóny Ondřej Bank, který byl na rehabilitacích a kondičních přípravách v Německu, z důvodu stálého léčení oné záhadné nemoci, která jej skolila o letní dovolené. Kvótu dvou závodníků reprezentující Českou republiku jsme však zaplnili. Ke stálici v kolotoči Světového poháru Kryštofu Krýzlovi se pro söldenský závod připojil nadějný mladý závodník Adam Zika, který chtěl ukořistit své první body a pokusit se tak navázat na medailová umístění na loňské Univerziádě. Avšak mužům se nepodařilo, stejně jako ženám, přenést slibně vypadající tréninkové jízdy a časy do závodu a také zůstali za branami druhého kola. Kryštof, který skončil na 47. místě, zaostal za postupovou třicítkou o 1,12 s. Doufejme, že ona smůla, která Kryštofa provázela i v loňské sezóně, pomine a jakmile si také zvykne na nové boty od firmy Fischer, tak na nějaké body dosáhne. A to hned v příštím závodě, který hostí finské Levi 12. až 13. listopadu.

Závod byl odstartován za krásného počasí, kdy teplota sněhu byla okolo 4 stupňů pod bodem mrazu. V prvním kole žádný ze závodníků nezklamal, naopak znovu se ve velké formě předvedl král loňských obřích slalomů Ted Ligety a o 21 setin porazil Carla Janku. Švýcar před hojným počtem svých fanoušků chtěl za každou cenu vyhrát, a proto mezi koly měnil lyžařské boty, což není příliš častý jev. Posuďte sami, zda vedla jeho snaha k užitku, když nakonec skončil na 4. místě. Soupeřům nedal šanci Ligety, sice až 13. nejrychlejším časem v druhém kole si dojel pro první místo a tedy 100 bodů. Druhý skončil Alexis Pinturault z Francie, který tak zopakoval své doposud nejlepší umístění ve Světovém poháru a upozornil celý svět, že letos se s ním musí počítat. Domácí publikum potěšil třetím místem Philipp Schoerghofer. Určitě je nutné zmínit se o druhé jízdě majitele velkého křišťálového glóbu Chorvata Kosteliče. Ten předvedl vůbec nejrychlejší jízdu druhé kola a ta jej katapultovala na 5. místo. Vysloužil si tak v cíli potlesk od své sestry Janici a otce Anteho. Seriál závodů Světového poháru se přestěhuje v polovině listopadu do Finska, kde při ženském a mužském slalomu nebudou chybět čeští lyžaři včetně Šárky Záhrobské, která sice v Söldenu přítomna byla, ale jen pouze kvůli svým sponzorským povinnostem.

Autor je komentátorem televize Eurosport.