Absolutní senzace, napadne snad každého vášnivého lyžaře. Kolik nepříjemných věcí by odpadlo: ošklivé počasí a zima, oblékání do mrazu, trmácení na hory, omezení pár měsíci, nejistota sněhu. A naopak: kdo by nechtěl mít to, co tak rád dělá, k dispozici stále?
Jistě, je to sci-fi a sotva někdo doufáme, že by se v dohledné době něco podobného mohlo podařit. Zkusme si ale trochu zafantazírovat a přitom úplně nevypusťme rozum a věcné uvažování. Jaký nejpravděpodobnější scénář a obrázek nám z toho vyjde?

Sjezdovky s bílým asfaltem

Pro začátek se musíme rozhodnout, zda budeme uvažovat jakési tužidlo, které by přidáním ke sněhu způsobilo, že by netál a udržel si svoje „zimní“ vlastnosti, nebo nějakou vysloveně „umělou“ hmotu s vlastnostmi sněhu. Mezi těmito verzemi by totiž byl zásadní rozdíl. V každém případě by nesmělo jít o žádnou nedokonalou náhražku. Takovou v podobě plastových kartáčů jsme tu už měli.
Předpokládejme, že umělá hmota, pokud by nebyla nějakým zázrakem mimozemského původu, by pro dostatečnou odolnost a životnost musela mít nějakou materiálovou tloušťku a nějaké ukotvení. Představa, že by se někde na louce rozbalila jen tenká a zespodu neklouzavá fólie, už mi přijde i v rámci naší fantazie příliš bujná.
Takový náklad umělé hmoty by ale změnil přírodní svahy v zastavěné, ne nepodobné třeba vyasfaltované silnici. Lze si jen těžko představit, že by dnes na pozemcích patřících státu (Lesy ČR, horské oblasti v nějakém režimu ochrany) mohl projít permanentní zábor pro „lyžařskou silnici“. Vždyť potíže mají jak silnice skutečné, tak i rozšiřování obyčejných zimních sjezdovek.
Šanci by tak snad dostaly jenom nějaké menší projekty na soukromých pozemcích mimo hory. Nejspíše u velkých měst, neboť takové lyžování by bylo typickou zábavou na půlden. Ideální by asi bylo spojení s dalšími atrakcemi, třeba „akvaskipark“. Kombinace letní zábavy u vody a ve vodě s lyžováním by zejména zpočátku byla jistě atraktivní. Úspěch lyžování třeba v Chotouni u Prahy ukazuje, že i svah se skromnými parametry svou klientelu najde. A kdyby se – čemuž nevěřím, viz výše – podařilo třeba Liberci takto celoročně zprovoznit Ještěd, měl by co nabídnout i náročným. V Rakousku mě napadá třeba Zell am See a Schmittenhöhe, korutanská jezera na jihu země, ale také třeba jižní Švýcarsko. Ale opravdu nepovažuju něco takového za průchodné.
Tato hmota by tedy horám a lyžování v zimě nijak nepomohla. Naopak, stala by se jim konkurencí. Velkou? Pokud by existovaly jenom menší areálky, sotva. Donekonečna opakované sjíždění nanejvýš tří splazů na jednom kopci by nejspíš uspokojovalo málo zájemců. Nadšení by samozřejmě byli závodníci, jimž by i menší svah poskytl možnost trénovat jak techniku, tak i slalom (za ním se dnes jezdí i do parametrově skromnějších hal) a obřák. Myslím ale, že běžný rekreant by se brzy nudil. Navíc by taková zábava nebyla určitě levná. I kdyby hmota samotná měla konzistenci pevného ranního manžestru a nemusela se průběžně upravovat, byla by nutná lanovka, o areál by se museli starat zaměstnanci, možná by se platil nájem pozemku. Při celoročním provozu by se na hmotu usazovala spousta špíny, od mastnot z bot a lyží po částice ve vzduchu, podzimní listí, nafoukanou nečistotu. Musely by se svahy ráno před provozem omývat tlakovou vodou? Čas od času nějak čistit? A jak? A to jsme vůbec neuvažovali cenu hmoty. Jako převratný a nesporně dobře patentovaný vynález by jistě nebyla levná.

Jezdíme na hory, nebo lyžovat?

Další zásadní otázka: opravdu by se nám tolik chtělo lyžovat mimo zimu? Vždyť už dnes v březnu po dovolených a prázdninách rapidně upadá návštěvnost a v dubnu, se spoustami sněhu a stále slušnými podmínkami, už je leckde provoz na hranici rentability a v Alpách mnohde končí ne kvůli sněhu, nýbrž nedostatečnému zájmu. Lyžování máme zakódované do zimy a nevím nevím, jestli bychom se dokázali přeprogramovat. Spíš si myslím, že jaro a léto máme vyhrazené jiným nezimním činnostem. Vsadil bych se, že ani plnohodnotné lyžování třeba na onom Ještědu by změnu návyků nepřineslo.
Je také otázkou, zda spíš jezdíme „lyžovat“, nebo „na hory“. Řekl bych, že častěji užíváme spojení druhé. I to je asi typické: jet na hory znamená – s výjimkou akce (půl)denní na otočku – víc než jen lyžovat. Přemístíme se do jiného prostředí. Působí na nás jinakost, profil hor, sníh, atmosféra. Zimní víkend nebo dovolená je něco víc než jen x hodin s lyžemi na nohou. A to i když jenom „tupě“ sjíždíme sjezdovky nebo zůstáváme ve snowparku. Pro pohyb v terénu na běžkách nebo skialpech, případně freeride, už sebeskvělejší hmota alternativou není. Když si tohle uvědomíme, začne se nám lákavá vidina sjezdovky kdykoliv a za humny měnit spíš na jakousi lyžařskou tělocvičnu, případně krytý bazén. I do něj zajdeme, ale nepojedeme tam na dovolenou. Vždyť i lyžařské haly spíš živoří, než prosperují. A jak už jsem zmínil, lyžování je pro nás natolik spojené s horami a sněhem, že si změnu myšlení představit nedokážu. Nebo jen proto, že nic takového neznáme?

(Ne)dlouhá sezóna

Vraťme se ještě k verzi první, tedy přírodnímu sněhu vylepšenému kouzelnou přísadou tak, že netaje (ano, je to fyzikálně hodně nesmyslné, ale máme sci-fi a v ní se taky třeba cestuje časem, takže proč ne). Jak nákladné by ono tužidlo bylo? Musel by se jím ošetřený sníh průběžně upravovat? To by stálo peníze – zaplatilo by se to? Bylo by biologicky odbouratelné a smělo by bez následků do ekosystému? (Sotva, ale budiž, fantazírujeme.) Ekologicky neprůchodné by opět asi bylo nechat sjezdovky pokryté i v létě a zlikvidovat tak vegetační cyklus. Bez zatravnění bychom se ale nevyhnuli půdní erozi. A na jaře nám lyžaři přece přestávají jezdit.
Asi největší smysl by magická přísada měla pro uchování sněhu v hromadách-depech tak, aby se svahy mohly zahrnout už na podzim. Od nějakého konce října by asi zájem o lyžování už byl, a to větší než později na jaře. Velké boje by se jistě vedly o datum, odkdy lze tratě zahrnout. Výsledkem by asi bylo zahájení sezony o něco dříve než dosud. O měsíc? Dva? To by ale žádná opravdu zásadní změna oproti dnešku nebyla.
Požehnáním by samozřejmě hmota byla pro ledovce, jejichž ústup by se tak zřejmě podařilo zastavit, a dokonce zvrátit.
Teplotně odolný, původem přírodní sníh, napadaný či nastříkaný, by rovněž umožnil provoz nových středisek blíže u sídelních celků. I zde by se jistě odehrávaly líté boje proti „znesvěcení krajiny“, ale jen sezonní provoz by snad umožnil projít i některým takovým, jež by pod umělou hmotou byla nepřijatelná. Znamenal by konec sněhové závislosti na přírodě a teplotě a záchranu pro horský byznys. Tomu by ale vyrostla konkurence v podobě zmíněných nehorských lokalit. A zde můžeme uvažovat: přitáhly by tyto dobře dostupné areály nové zájemce, kteří by poté chtěli zažít „pořádné“ lyžování v horách? Nebo by ty stávající spíš přetáhly, neboť by byly po ruce, odpadly by dlouhé cesty a náklady na ubytování a lyžování by se tak zlevnilo? Tedy: synergie, nebo kanibalizace? Odpověď bez znalosti cen nejenom tohoto lyžování, ale i pohonných hmot a vůbec hospodářského vývoje ale nelze dát.

Status quo

Když si to všechno shrnu, zdá se mi, že změna lyžování na zábavu celoroční by nenastala v žádném případě. Permanentní umělohmotný manžestr, ač zní snově, by nejspíš nebyl takovou bombou, jakou se na první úvahu jeví. Naopak netající přírodní sníh by leccos změnit mohl. Spíše ale zase ne v celkovém charakteru a pojetí lyžování. Spíše by mohl zavést a stabilizovat stav, jaký i podle dnešních měřítek my lyžaři považujeme za ideální.
Toto je tedy moje varianta uvažování o tom, jak bychom poručili sněhu, větru, dešti. I když sci-fi, přišlo mi zajímavé zkusit domýšlet následky a souvislosti. Možná máte na věc jiný názor, odlišný úhel pohledu, cítíte věci lyžařské jinak. Docela by mě to zajímalo.

A co si myslíte vy?Sníh kdykoli a kdekoli podle redaktorů SNOW

Dokážeme rozumově analyzovat naše vášně? Dokážeme říci, proč jsme se zamilovali právě teď, právě do té/toho? Dokážeme říci, proč se nám líbí zelená, a ne růžová? Asi sotva. Podobně i lyžování je magické tím, že motivaci k němu čerpáme odněkud zpoza opony, z podvědomí nebo z duše… A umělohmotné kopce? Ne, díky. Ani sebedokonalejší nafukovací panna mi nenahradí přítelkyni nebo manželku a s mými vášněmi ani nehne – je mi k smíchu. Ale proti gustu…
Petr Socha, šéfredaktor SNOW

Umělá hmota na lyžování, jakkoliv technicky dokonalá, nikoho nenadchne. Ale „tužidlu sněhu“ bych ve sci-fi představě šanci určitě dal – přinejmenším pro brzčí začátek sezóny, kdy je abstinenční hlad po lyžování poměrně velký. Většina lyžařů vezme zavděk i čistě technickým sněhem, když chuť je velká a jiný není. A pokud by se tužidlo dobře marketingově zpracovalo, mohl by to být hit. Koneckonců Snowmaker, chrlící sněhovou hmotu i za plusových teplot, je cesta stejným směrem…
Radek Holub, zástupce šéfredaktora SNOW


Článek vyšel ve SNOW 64 time.