Zima přichází alespoň do hor

V silném západním proudění bude přes Česko postupovat okluzní fronta a kolem tlakové níže nad severní Evropou k nám bude proudit studený a vlhký vzduch od severozápadu, předpovídá Český hydrometeorologický ústav.


Vizualizace: Předpověď úhrnu nového sněhu ve střední Evropě 16. až 18. prosince (zelená barva značí úhrn do 10 cm, hnědá 10 až 25 cm)


Podobný příchod zimy čeká i Alpy. Během pátku se přes ně od západu přežene frontální systém, který může v západní polovině Alp nadělit i přes půl metru sněhu, o něco méně pak ve východní polovině a zejména v italské části Alp. Studená fronta pak zařídí několikdenní markantní ochlazení, přičemž příděl sněhu bude především na severozápadním až severním návětří Alp pokračovat.


Vizualizace: Předpověď úhrnu nového sněhu v Alpách 16. až 18. prosince (zelená barva značí úhrn do 10 cm, fialová 50 až 100 cm)

Výška sněhu není žádnou zárukou

O kvalitě lyžařských podmínek nerozhoduje jen množství sněhu – ve vysokohorských polohách sjezdovky potřebují více sněhu než luční terény. Udávaná maximální výška sněhu může být někdy vztažená k volnému terénu, jindy k upraveným sjezdovkám. Může a nemusí tak zohledňovat technický sníh. Všechna střediska se ještě před dvěma týdny potýkala s absencí přírodního sněhu, který tak mnohdy napadl na nezmrzlý povrch – oproti technickému je méně soudržný a je ho tak potřeba tlustší vrstva. Tak například pevná 20cm vrstva technického sněhu na travnatém podkladu může být výhodnější než 60cm vrstva přírodního sněhu v kamenitém terénu.

Sledujte podrobnou předpověď počasí na 9 dní ve 300 střediscích na SNOW.CZ: http://snow.cz/…poved-pocasi


Česko: velká centra v částečném provozu

Všechna významnější centra již sezónu zahájila nebo o víkendu zahájí.

V Jizerských horách jezdí zatím Rejdice a přidá se jeden vlek na Severáku.

V Krkonoších se otevře hlavní červená v Harrachově, částečně i Rokytnice nad Jizerou nebo Benecko. Plný provoz kromě Staré Hromovky má Špindlerův Mlýn. V Herlíkovicích pojede Bubákov a přibližovací vlek, ale zatím bez lanovky na Žalý. Prakticky celá jede i Černá hora v Janských Lázních, v částečném provozu bude od víkendu i Černý Důl. Polovina tratí již funguje v Peci od Sněžkou. Hlavní sjezdovka je sjízdná v Mladých Bukách.

V Orlických horách je po jedné červené sjezdovce otevřeno v Deštném i v Říčkách a jezdí i Červená Voda.

V Jeseníkách se bude možné svézt omezeně na Červenohorském sedle, na Pradědu a v Petříkově, třetinu tratí už zprovoznila Ramzová.

V Beskydech zatím jezdí cvičný vlek v Bílé.

Na šumavském Špičáku jsou upravené sjezdovky 1 (Turistická) a 2 (U Zalomeného), horní část sjezdovky 3 (Slalomová) a Lubák a pojede se stále za ceny vedlejší sezóny. Největší šumavskou porci otevřených tratí má rakouský Hochficht – v provozu je téměř vše a již o minulém víkendu nabídl 14 z 20 km sjezdovek.Česko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…eme/13-ceskoHarrachov

Harrachov


Slovensko: lyžuje se jen v několika největších areálech

Ve velmi omezeném provozu je Jasná, Štrbské pleso, Tatranská Lomnica, Vrátna nebo Donovaly – nejvíce hlásí střediska do 30 cm sněhu. Jen v roháčské Spálené dolině už spustili všech pět zdejších sjezdovek.

Slovensko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…42-slovensko

Chopok Juh – Srdiečko

Chopok Juh - Srdiečko


Rakousko: sněhově vedou výše položená střediska

Největší příděl přírodního sněhu zaznamenali ve Vorarlbersku a více než půl metru přibylo v posledním týdnu také ve vyšších polohách Salcburska a Tyrolska. Paradoxně však mohou být lyžařské podmínky jistější tam, kde stihli tratě nejdříve technicky zasněžit, než tam, kam spadl lehký prašan na holé svahy.

Mimo ledovce je ve významných střediscích více než tři čtvrtiny tratí sjízdných v Obergurglu (85 ze 110 km, v provozu již od poloviny listopadu), v Saalbachu Hinterglemmu a Leogangu (150 z 200 km), ve Flachau (70 ze 75 km) nebo v Obertauernu (80 ze 100 km, sníh spadl naráz na více méně holé svahy). Většinu tratí má v provozu i tyrolské Nauders (60 ze 65 km), dále je v provozu více než polovina Ischglu a okolo poloviny tratí v Hochzillertalu nebo v Serfaus Fiss Ladis.

Rakousko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…e/1-rakousko

Flachau

Flachau


Itálie: o víkendu v provozu i Sella Ronda

V Dolomitech je v provozu na technickém sněhu s připadlou vrstvou prašanu okolo čtvrtiny sjezdovek, příčemž Kronplatz nebo údolí Gardena má v provozu téměř vše. Naopak až o víkendu se otevřou Arabba, Eisacktal a Civetta a sjízdná bude i Sella Ronda.

Omezenější provoz má zatím Val di Sole i Alta Valtellina s Bormiem a Livignem.

Itálie – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…me/34-italie

Arabba

Arabba


Švýcarsko: dobré podmínky má Zermatt nebo Svatý Mořic

Nejlepší podmínky si drží Zermatt s více než polovinou tratí v provozu, zhruba třetinu má otevřenou areál Corviglia ve Svatém Mořici či Laax, malou část pak Čtyři údolí, Davos, Engelberg, Lenzerheide nebo Scuol.

Švýcarsko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…28-svycarsko

Verbier

Verbier


Francie: sněhovou jedničkou je Tignes

V rozlehlém Espace Killy mezi Tignes a Val d´Isere se jezdí na 190 z 300 km sjezdovek a polovinu ze své sítě 650 km tratí zprovoznilo i Portes du Soleil. Třetina tratí už funguje také v Serre Chevalier. V ostatních střediscích se lyžuje na menším procentu tratí, ale sezóna často začne až o víkendu – a francouzské resorty má v nejbližších dnech nejvíce zasypat i přírodní sníh.

Francie – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…e/23-francie

Tignes

Tignes