Ženy v Courchevelu

Po náročných závodech za oceánem se ženy přesunuly do Francie. Courchevel, známé lyžařské centrum Tří údolí, hostilo obří slalom i slalom, takže zde měly být viděny i české reprezentantky Šárka Záhrobská a Michaela Smutná. Problém se sněhem, který o týden dříve trápil Val d´Isere, už v nedalekém Courchevelu nepřicházel v úvahu. Naopak celý týden sněžilo a tak se organizátoři obávali, aby ho nebylo až moc. Jejich nejčernější obavy se bohužel naplnily. Z pátku na sobotu ve Francii znovu hustě sněžilo a masa sněhu, která ležela na sjezdovce Stade Emile Allais, nedovolila závod uskutečnit. Závod byl zrušen a přibyl další zásah do závodního kalendáře. Organizační výbor tak utrpěl velkou finanční ztrátu, kterou snad trochu zalepí pojištění, které je samozřejmostí při konání takovýchto závodů, i fakt, že ze hry ještě nevypadl nedělní slalom.

Nedělní počasí se rozhodlo nedělat problémy a nejlepší slalomářky, včetně letos neporažené Marlies Schildové, se tak mohly těšit na svůj druhý slalom sezony. První kolo bylo nejen obtížné technicky, ale závodnice se musely vypořádat především s hodně měkkou tratí, která po přívalech sněhu nedokázala ztvrdnout, a s postupem času se vytvořila koryta. Šárka Záhrobská měla startovní číslo 8 a také výhodu toho, že první kolo slalomu stavěl její trenér a zároveň šéftrenér ženské reprezentace, Pavel Šťastný. Bohužel ani tento fakt Záhrobské nepomohl a první kolo nedokončila. Osudným se jí stalo zaváhání pár bran před cílem. Naopak dařilo se Veronice Zuzulové. Tato Slovenka skončila v prvním kole na čtvrté příčce. Druhá česká zástupkyně v závodě měla podobný osud jako její slavnější krajanka. Michaela Smutná také závod nedokončila. Vzrůstající formu v prvním kole potvrdila Maria Hoeflová-Rieschová, která dojela na druhém místě a zaostala za suverénkou letošní i loňské sezony Schildovou o 38 setin. Schildová opět předvedla precizní strojovou jízdu a udělala tak další krůček k vítězství.

Druhé kolo bez českých závodnic na svahu, kam svítilo už pár hodin ostré sluníčko, stavěl švédský trenér R. Soulard a podobně jako v prvním kole P. Šťastný postavil 61 bran. Rozdíl byl však v podkladu, sluníčko se podepsalo na kvalitě a tvrdosti sněhu a to mohlo vyhovovat závodnicím, které se umístily v prvním kole na třicátém a lepším místě. Toho dokonale využila mladá Němka Lena Duerrová, která skončila nakonec na 8. místě a zajela si tak životní maximum. Stejnou výhodu, kterou měla Záhrobská v prvním kole, měla v druhém Švédka M. Pietilae-Holmnerová. Třetí žena prvního kola však závod nedokončila. Napodobila ji i M. Hoechlová-Rieschová, čímž obě závodnice hodně usnadnily cestu za vítězstvím Marlies Schildové. Velká favoritka druhého slalomu sezony nezaváhala ani ve druhém kole a závod vyhrála. Druhá skončila Finka Tanja Poutiainenová s velikou ztrátou 1,81 s a na třetím místě Kathrin Zettlová. Veronika Zuzulová druhé kolo dokončila, nakonec však byla diskvalifikována. Schildová si tedy upevnila vedení v této disciplíně a v celkovém pořadí jí patří pátá příčka, vede Američanka Vonnová.


Muži závodili v Itálii

Val Gardena a sjezdovka Saslong vždy zvednou ze sedla nejednoho lyžařského fandu. Sjezd na této členité a dlouhé sjezdovce přitahuje pozornost mnoha diváků po celém světě. Řadí se do královské skupiny sjezdů, kam neodmyslitelně patří Hahnenkamm v Kitzbühelu či Lauberhorn ve švýcarském Wengenu. Velká očekávání diváků přinesl už středeční i čtvrteční trénink, v něm spadl Mario Scheiber, odnesl si naraženou pánev, ale do sobotního závodu měl být v pořádku. Vše tedy hrálo organizátorům do karet - modrá obloha, výborně připravená pista a velký zájem diváků. Natěšení bylo obrovské.

Jako předkrm byl naservírován divákům v Jižním Tyrolsku superobří slalom. Ten se odehrál na sjezdovce Saslong v pátek. Technicky velice náročné super-G zvládl nejlépe Beat Fuez, který na trati plné nerovností, strmých sklonů, místy až 57 %, předvedl výbornou jízdu a zaslouženě vyhrál. Drobné problémy měl na nejznámějším místě trati, Velbloudím hrbu, druhý v pořadí Bode Miller. Lyžař oplývající skvělou formou se v některých pasážích sjezdovky dostával do svého typického záklonu, zvládal jej však s noblesou sobě vlastní. Bronzovou příčku vybojoval překvapivě Nor Kjetil Jansrud, jeho krajan a vedoucí muž celkového bodování Aksel Lund Svindal dojel čtvrtý a zůstal ve vedení v celkovém pořadí. Překvapením bylo až 19. místo Didiera Cucheho a 39. místo jeho krajana Carla Janky.

Přišla neděle a závod, na který všichni diváci čekali. Počasí bylo ideální, teplota 8 stupňů pod bodem mrazu a krásná modrá obloha nenasvědčovala tomu, co mělo přijít za pár okamžiků. Hans Olsson, vítěz obou předešlých tréninků a jeden z favoritů, startoval hned mezi prvními a jeho jízda nebyla zlá, avšak nedokázal navázat na tréninkové jízdy. Okolo startovního čísla deset se začalo počasí měnit - nárazový vítr dělal závodníkům problémy. Nejvíce na silné poryvy doplatil Švýcar Cuche a před cílem dokonce nebyl v husté mlze, která padla na cílový prostor, prakticky vidět. Po tomto problému už nezbývalo hlavnímu rozhodčímu nic jiného, kterým je pro mužský seriál závodů Gunter Hujara, než závod pozastavit. V tu dobu byli na čele Francouzi Clarey a Theaux a začali tušit, že jejich perfektní výkony přijdou v niveč. Stalo se tak, odstartovali ještě dva lyžaři a po dvacetiminutovém čekání jury závod ukončila. Podle informací den po závodu se sjezd měl jet v náhradním termínu 30. 12. v italském Bormiu. Toto rozhodnutí bylo ale hned zavrženo, neboť závodníci z Ameriky by nestihli oslavy Nového roku v rodinném kruhu. Sjezd za Val Gardenu tedy bude odjet nejspíš v Norsku ve středisku Kvitfjell začátkem března příštího roku. K tomu se musí ještě vyjádřit organizační výbor závodů v Norsku.

Zrušeným sjezdem však program v lyžařské aréně zvané Sella Ronda ještě nekončila. Jen o pár kilometrů dále se odehrály další dva závody. V Alta Badii se jel nedělní obří slalom a pondělní slalom.

Páté místo ze sjezdovky Gran Risa z loňské sezony obhajoval Ondřej Bank, který stejně jako jeho kamarád a kolega z reprezentace Adam Zika nechyběl na startu jednoho z nejtěžších „obřáků“ ve Světovém poháru. Bohužel závod z českého pohledu nevyšel. Ani jeden se nedokázal probojovat mezi nejlepších třicet a museli tedy sledovat výkony svých soupeřů jen z tribuny. První kolo vyhrál aktuální fenomén této disciplíny Ted Ligety ze Spojených států, a to o 49 setin před Marcelem Hirscherem. Domácí diváky navnadil na úspěch italských barev Massimiliano Blardone, šestý muž prvního kola.

Druhé kolo stavěl D. Chastan a čekalo se probuzení francouzských mušketýrů, kteří zůstali v prvním kole za všeobecným očekáváním, Ciprien Richard byl jako nejlepší až na 7. místě se ztrátou 1,29 s. Jak závod plynul dál, vědělo se že vedoucí Ted Ligety bude muset opět předvést výbornou jízdu, protože podmínky na trati nebyly ideální. Preparace trati, která byla i pro závodníky dva dny uzavřená, což je velice nestandardní, neodpovídala tomu, k čemu se i sami pořadatelé hlásili. Výborně zajel Fritz Dopfer z Německa, který poskočil do první desítky a zajel si tak sezonní maximum. Kdo výborně navázal na své první kolo, byl Rakušan Reichelt a také Blardone. Ital šel do vedení a v cíli to vřelo. Když už byli na startu jen Hirscher a Ligety, bylo jasné, že Blardone bude na stupních vítězů. Ani jeden ze závodníků tlak neustál a sezona měla nového netradičního vítěze v obřím slalomu. Blardoneho na pomyslnou bednu doprovodili ještě dva Rakušané, druhý Reichelt a třetí Schoerghofer. Na vedoucího závodníka po prvním kole, Teda Ligetyho, zbylo jen bramborové, tedy čtvrté místo. Hirscher skončil pátý.

Pondělní slalom se, stejně jako den předtím odjetý obří slalom, těšil velké přízni fanoušků a Italové doufali v další úspěch svých barev. První kolo, těžké a náročné především přesazenými brankami ve střední pasáži, vyhrál Marcel Hirscher. Ivica Kostelic, loňský majitel Malého křišťálového globu z této disciplíny, dojel druhý, pouhých 11 setin za Hirscherem, a to slibovalo výbornou podívanou v druhém kole. Bank, Krýzl, Trejbal a Vráblík, to byl kvartet českých nadějí. Na těžké sjezdovce Gran Risa fyzicky i tréninkově stále ještě nevyladěný Ondřej Bank neuspěl. Český reprezentant nezvládl nájezd do jedné z vlásenek uprostřed trati a odstoupil. Nutno podotknout, že ztráta na mezičasech by mu druhé kolo asi nezajistila. Kryštof Krýzl předvedl pěknou dynamickou jízdu, ale ani on se do cíle nedostal. Osudným místem pro něj byla asi deset bran před cílem díra, kde nechal jednu ze svých lyží a v následující bráně dostal „špicara“. Filip Trejbal potěšil české diváky. Se startovním číslem 44 zajel 29. nejlepší čas a postoupil do druhého kola. Martin Vráblík skončil s propastnou ztrátou 4,36 s na padesátém pátém místě. Nejvyšším startovním číslem, které se probojovalo do druhé kola, bylo 56 Antona Landenperaeho, jenž dojel 18.

Druhé kolo přineslo strhující podívanou v bitvě o pódiová umístění. Ke spokojenosti domácích fanoušků především mezi italskými reprezentanty. Nakonec v první osmičce závodníků bylo osm italských. Největší posun zaznamenal Patrick Thaler, který se z 26. místa posunul v druhém kole na konečné sedmé. Nejvíce však potěšil diváky olympijský vítěz ve slalomu z Vancouveru Giuliano Razzoli, jedoucí pod prášky proti bolesti, skončil stříbrný. Na třetím stupínku stanul Felix Neureuther z Německa. Z vítězství se podruhé v kariéře ve slalomu radoval 22letý Rakušan Marcel Hirscher a vyhoupnul se tak do celkového vedení v seriálu před Nora Svindala. Český závodník Filip Trejbal předvedl na čisté trati razantní a rychlou jízdu, která mu vynesla patnáct bodů za 16. místo. Jsou to teprve druhé body českých závodníků v této sezoně.

Další závody Světového poháru na sebe nenechají dlouho čekat. V úterý a ve středu jsou na programu slalomy v rakouském Flachau přeložené z finského Levi.