Parkovací plocha na Horních Mísečkách patří obci Vítkovice, která od Skiareálu inkasovala po šest let paušálně jistou sumu za to, že zde nevybírala parkovné. Před letošní sezónou ovšem k dohodě o výši nájemného nedošlo, a tak obec vybírá stovku za auto a den.

Ze strany Vítkovic se problém jeví jednoznačně – Skiareál nabídl výrazně nižší, zhruba poloviční sumu za pronájem, který obci nepokryje ani náklady na údržbu. Mnohem vyšší sumu navíc Skiareál klidně platí ve Špindlerově Mlýně.

Zdeněk Spilka ze Skiareálu potvrzuje poloviční sumu a dodává, že výše nájemného odpovídala situaci před 6 lety, nikoliv ale dnes. Zejména kvůli výstavbě apartmánů ubyla zhruba polovina původních parkovacích ploch. Za poslední dva roky údajně výrazně klesly tržby Skiareálu z prodeje skipasů na Horních Mísečkách, a to především proto, že parkoviště využívají spíše běžkaři než sjezdaři – podle odhadu Skiareálu až z 80 %. Navíc běžkaři prý zaplňují parkoviště v brzčích hodinách, sjezdaři pak mají problém se zaplněnou kapacitou, a naučili se proto jezdit spíše na špindlerovská parkoviště.

Není divu, že z této konstelace dohoda nemohla vzniknout. Běžný návštěvník, nehloubající po příčinách rozporů dvou partnerských subjektů si to ale nejspíš vyloží jednoduše – jako nezájem o něj, přinejlepším jako typicky českou neschopnost sousedů spolupracovat.

Řešení přitom bylo na spadnutí. S pomocí kraje má podle Spilky vzniknout nový parkovací a navigační systém v celém údolí, který by návštěvníkům se skipasem Skiareálu umožnil parkování zdarma. Projekt se ale z administrativních důvodů opozdil, a tak zbývá jen doufat, že se „chytrého“ parkovacího systému dočkáme alespoň v budoucnu.

Jenže kdy tedy?