V Bansku se už závodilo v letech 2009 i 2011 a vždy panovala nejvyšší spokojenost všech stran, i diváků. Ti na sjezdovce Banderiza mohli potkat Alberta Tombu, který dělal závodům v Bansku velkého propagátora.

Sobota

V sobotu byl v plánu obří slalom a čekalo se, jestli někdo přeruší dominanci Hirschera v točivých disciplínách. Naděje byly vkládány především do Teda Ligetyho, ale marně. V prvním kole sice Američan dokázal souboj s Hirscherem vyhrát o 0,16 s a také být nejlepším v prvním kole. Následná chyba v druhém kole a propastná ztráta ale znamenala až poslední 27. příčku. Cesta pro vítězného Rakušana byla tedy daleko pohodlnější. Na podiu jej doplnili ještě Ital Blardone a krajan Mathis. Především výkon Marcela Mathise v druhém kole stojí za zmínku. Závodník, který po prvním kole figuroval až na 26. místě, dokázal předvést úžasnou jízdu a vyjet si tak své první stupně vítězů kariéry. Z českých borců bohužel nikdo nebodoval a tak je možná mohla i trochu pobavit drobná vložka Bodyho Millera, který upadl v předposlední bráně a po sérii piruet přistál na cílové čáře (video najdete na konci článku).

Neděle

Nedělní slalom, to byla opět bitva zbytku světa s Marcelem Hirscherem. Výrazně navrch měl mít díky nepřítomnosti Kosteliče právě rakouský slalomář. V Bansku oproti sobotě nefoukalo, proto byly podmínky regulérnější pro všechny sjezdaře.
Úvodní kolo, to byla pravá slalomářská bitva se vším všudy. Minimální odstupy naznačovaly, že vítězství nebude zadarmo. V prvním kole byl nejrychlejší Hirscher o pouhých 0,06 s. před A. Myhrem a o desetinu před Nuereutherem. Nejvyšším startovním číslem, které se probojovalo do druhého kola, bylo 44, to měl Slovinec Skube. Mladý slalomář předvedl divokou jízdu, která na rozbité trati slavila úspěch. Možná tím potěšil svého kolegu z reprezentace Mitju Valenčiče, který vypadl už ve druhé bráně.

Z českého pohledu udělal největší radost našim fanouškům „Kytan“, tedy Kryštof Krýzl. Jako jediný postoupil do elitní třicítky a sváděl tak souboj o další body. Trejbal skončil na 33. místě a postup unikl o 0,40 s.
Druhé kolo zajel Kryštof odvážně a po své jízdě vedl, což znamenalo, že nejhůře udrží své 28. místo. Nakonec se z toho zrodila krásná 22. příčka a další důležité body do SP.

Čím více závodníků dojelo do cíle, tím bylo náročnější udržet náskok z prvního kola a mnoho z nich se propadlo, jako třeba Beny Reich či Markus Vogel, ti se propadli mimo nejlepší desítku. Toto tvrzení ale neplatilo o trojici Gross, Myhrer a Hirscher. Trio těchto lyžařů předvedlo znamenité výkony a po zásluze se radovalo ze stupňů vítězů. Pravda Stefano Gross si musel na své 3. místo počkat na dodatečnou diskvalifikaci Maria Matta. Ten byl za špatný průjezd 10. brány potrestán a vyřazen z oficiálních výsledků. Když byla zmíněna chyba Valenčiče ve druhé bráně prvního kola, tak se sluší dodat, že jej dokázal trumfnout F. Neureuther. Němec z druhého místa dostal „špicara hned v první bráně a ze závodu se poroučel bez úspěchu.
Druhé prvenství o tomto víkendu si připsal Marcel Hirscher a při zranění Ivici Kosteliče je nejžhavějším aspirantem na Velký křišťálový globus.

Další závod se jede v úterý v Moskvě a to bude velká sláva. Za nočního osvětlení se zde utká pouze 16 nejlepších závodníků i závodnic celkového pořadí SP v paralelních slalomech.


Bode Miller a jeho nešťastný konec v obřím slalomu v Bansku

Zdroj: youtube.com