Schladming nalezneme v kalendáři SP často, a to především díky mužským nočním slalomům za umělého osvětlení. Nicméně městečko je známé i díky svému proslulému lyžařskému gymnáziu, na kterém studovalo mnoho světových lyžařů jako E. Goerglová, M. Kirchgasserová či M. Franz. Není tedy žádným překvapením, že na domácí lyžaře tu čekala ta nejlepší atmosféra.

V ženské kategorii nebylo před finále tolik napětí jako v mužské. Ve své podstatě se bojovalo jen o Malý křišťálový globus za obří slalom. Ostatní globy už své majitelky znaly. Marlies Schildová si podmanila svět mezi slalomovými bránami a se ziskem 760 bodů disciplínu ovládla. Pak už hrálo prim jen jedno jméno, Lindsey Vonnová. Američanka, která v letošní sezoně neměla jediný problém s kolísavostí formy, si na své konto připsala celkem 4 globy. Sjezd, super-G, kombinaci a především Velký křišťálový globus. Tento již třetí Velký globus se Vonnové doma na krbové římse bude třpytit asi nejvíce, neboť v letošní sezoně dosáhla na rekordních 1 980 bodů a k překonání absolutního maxima Hermanna Maiera jí scházelo 21 bodů. Těch se bohužel nedočkala v závěrečném obřím slalomu, kde pokazila druhé kolo a skončila na 24. příčce. Letošní sezona se bude jen těžko překonávat, ale americká superstar nám určitě ukáže něco překvapivého.

To mezi muži bylo i ve finále o co bojovat. Ve hře bylo stále prvenství ve všech disciplínách. Úvodní sjezd na sjezdovce Planai byl velkou loterií. Téměř letní podmínky, které finále provázely po celou dobu, míchaly pořádným způsobem konečným pořadím. Z vítězství v závodě se radoval Nor Aksel Lund Svindal, který vytěžil maximum z nízkého startovního čísla a měl tedy dobrou trať. Didier Cuche, jenž měl asi poslední možnost na zisk globu ve své bohaté kariéře, doplatil na špatné podmínky a skončil 17. Ač dokončil závod na 7. místě, nakonec mu to stačilo - řeč je o Klausi Kroelovi, Rakušanovi, který se radoval ze zisku Malého křišťálového globu ve sjezdu.

Titul šampiona v super-G uhájil o 13 bodíků před Cuchem Svindal a získal tak další globus do své početné sbírky. Bitva o globus v obřím slalomu byla zúžena na dvě jména - Hirscher a Ligety. Právě Američan obhajoval titul z loňské sezony, ale letos na technicky skvěle jezdícího Marcela Hirschera neměl. Poslední obří slalom se stal kořistí právě mladého závodníka z Annabergu a tím si zajistil titul v OS i ten nejcennější. Velký křišťálový globus, získal poprvé v kariéře a nutno podotknout, že po právu. Letošní bitva byla jednou z nejvyrovnanějších za poslední pár sezon a velkou měrou k tomu přispěl i druhý v pořadí Beat Fuez, jenž prohrál o 25 bodů. Nesmíme však zapomenout na slalom, tam se rozhodovalo mezi trojicí Kostelic, Mihrer a Hirscher. Evidentně unavený z celé sezony a možná i oslav celkového triumfu Hirscher vypadl v prvním kole. Kostelic ten se vrátil po zranění a nebyl tak silný jako v průběhu sezony. Proto se radoval ten třetí vzadu. Vítězstvím schladmingského slalomu si zajistil primát i v pořadí disciplíny a poprvé od doby Ingemara Stenmarka přivezl Andre Myhrer titul slalomového mistra do Švédska. Všechny tituly i globy byly rozdány, sjezdaři i sjezdařky se seznámili se střediskem, kde se v únoru příští sezony poperou o medaile na mistrovství světa, a uzavřeli tak závodní ročník 2011/12.

To ale nebylo vše, co se událo na svazích rakouského střediska. Neříkám největší, ale velká pozornost byla upřena na dvě legendy tohoto sportu, které se zde loučily se svojí aktivní kariérou - Anja Paerson a Didier Cuche. Dohromady 7 medailí ze ZOH, 15 z MS a 162 pódiových umístění ve SP odchází s těmito lyžaři. Nebyly to jen úspěchy na svazích, ale i mimo ně. Oba se věnovali charitě, tréninku mladých lyžařů i zastupování zájmů závodníků, při jednáních s FIS. I pro tyto své kladné stránky budou v následujících sezonách mezi bránami chybět.


Zde najdete video s poslední jízdou v SP Didiera Cuche: