Adame, už pět měsíců máte domov ve Spojených státech. Proč došlo k rozhodnutí stěhovat se z České republiky?

V USA žije má sestra Lucie, která tam vystudovala University Boulder a zároveň se během studia vypracovala na jezdkyni Světového poháru v alpských disciplinách pod vedením headcoache Richarda Rokose. Rozhodl jsem se následovat jejího příkladu a roli jistě hrálo i to, že mi tam již po stránce skloubení studia s vrcholovým sportem „vyšlapala cestičku“. Je ochotna mi pomoci i v trenérském zajištění společně s Richardem. Některé akce, na které nepojede Lucka a Richard, zase absolvuji s mým tátou Pavlem Zikou, který zůstává mým manažerem a trenérem pro Evropu a svěťáky.

Jak se pro vás vůbec změnil lyžařský program? Musel jste nejspíš oželet nějaké plánované závody nejen v loňské sezoně…

Je to umění možného, vždy něco musíte oželet, abyste něco dalšího mohli dosáhnout. Za daných okolností svého rozhodnutí rozhodně nelituji.

Co přesně v Americe studujete a jak dlouho se tam chcete zdržet?

Studuji na Colorado University Boulder, fakultu Finance and Bussiness. Řádné studium trvá 3+1 rok.

Co lyžování, jak jde skloubit se školou?

V Americe je souběh vrcholového sportu se studiem na rozdíl od České republiky běžným standardem.

Jaké jsou teď vaše plány? Co všechno chcete v USA zvládnout, čemu se chcete věnovat a jaké si dáváte cíle?

Hlavním cílem je zodpovědná příprava na ZOH 2014 - jak po stránce fyzičky (vytrvalosti), obratnosti, dynamické síly, tak po stránce techniky obřího slalomu, super-G a slalomu. Tedy v disciplínách, ve kterých bychom chtěli na ZOH reprezentovat. Konkrétní cíle mám pak na mistrovství světa a ve Světových pohárech, kde bych se chtěl v celkovém pořadí dostat do první třicítky v obřím slalomu. Na předních pozicích bych se chtěl umisťovat v rámci NorAmCupu.

Jak vlastně hodnotíte loňskou sezonu?

Po stránce zdravotní byla sezóna dobrá, až na menší problém s kolenem na Aljašce, který si vyžádal asi čtrnáctidenní klid. Po stránce týmových tréninků hodnotím velmi vysoko jejich úroveň v USA a to po všech stránkách - dobrá vstřícná komunikace, zabezpečení a kvalita pist pro všechny závodníky ve skupině, šéftrenérský dohled a „nadhled“, přátelská atmosféra mezi závodníky i profesionalita ostatních trenérů. To se bohužel doma špatně hledá… Sezónu 2011/12 hodnotím po stránce výsledků v závodech jako velmi úspěšnou, potvrdil jsem několikaletý kontinuální trend zlepšování výkonnosti ve slalomu, obřím slalomu i super-G. Sjezd jsme vzhledem k omezené možnosti tréninků upozadili.

Vypadá to, že s českým lyžařským prostředím nemáte úplně dobré zkušenosti…

Je pravda, že posledním impulzem k přenosu těžiště mých aktivit do USA byl tristní vztah úseku alpských disciplín ke mně. Byl jsem poškozen v několika nominacích a i dusná atmosféra při domlouvání mé účasti na trénincích a akcích A reprezentace byla pro mě frustrující a již neudržitelná…

Partner článku je www.aminostar.com.