Národ je rozdělen na dva nesmiřitelné tábory, jimiž zmítají temné ponožkové vášně. Ale teď, v době krize, je jistě neúčelné mrhat duševním potenciálem lidu, jenž by bylo možné využít jinak a lépe - vymýšlet nové vynálezy a technologie, které by Česko posunuly do první ligy vyspělých států, vytvořily nová pracovní místa a otupily závislost na cizím kapitálu.
Zajímavé také je, že ponožková krize je genderově stereotypní: ženy (většinou) nesnáší muže (většinou) nosící ponožky v sandálech. Pojďme si tedy říci na rovinu, bez předsudků, módních žvástů a klišé, jak to s ponožkami v sandálech je doopravdy.

Trocha historie

Jakýsi druh ponožek nosili již vojáci římských legií. Při mnoha vykopávkách na Apeninském poloostrově byly nalezeny zbytky lýkových sandálů se zetlelými ponožkami z bavlněného nebo lněného plátna.
Vatikán urputně tají informace z posledního dne Kristova - na křížovou cestu chtěl vyrazit v ponožkách a sandálech, ale římští pochopové pro to neměli pochopení. Jaká analogie s dnešní módní policií!

Vyjádření lékaře

Slova dermatologa jsou jasná a srozumitelná: nošením ponožek v sandálech se vyvarujete mykóz. Tak například dermatolog Kopřiva z Plzně vzpomíná na první letošní tropické dny se znechucením: "Jednou k ránu mě zavolali na Rozvadov, kde přes noc zůstal porouchaný autobus francouzských turistů. Protože se pro ně nepodařilo zajistit náhradní dopravu, nocovali všichni v autobuse. Údajně měli jakési blíže nespecifikované kožní potíže. Podle oblečení to všechno byli šikézní lidé vystajlovaní podle poslední módy. A - samozřejmě - neměli ponožky v sandálech. Už když se otevřely dveře autobusu, ucítil jsem neskutečný syrečkoidní zápach. Na zpocených nohách nechráněných ponožkami vybujela během teplé noci plíseň. Ulička v autobuse, prostory mezi sedadly, to vše bylo pokryté a zarostlé plísní. Promiňte, nemohu dál vyprávět, je to ještě příliš čerstvé." (dusí vzlyky).

Co nám říká zdravý rozum

1. Ponožky v sandálech chrání před nachlazením. Zejména ve druhé polovině léta.
Pozapomenutá pranostika ze Sudet:

Svatá Anna
chladna z rána
fuska do sandálu
má být dána

2. Ponožky v sandálech chrání před mykózami. Na zpocenou bosou nohu v sandálu se nabaluje prach, drobné kamínky, hmyz, ... Jaký asi humus v sandálu vznikne, si mnozí ani neumí představit.

3. Nošením ponožek v sandálech vyjadřujeme svou osobnost, podle počasí a rozmaru pak volíme některý z následujících praktických stylů. Čtěte pozorně náš prostý a racionální popis toho, jak správně nosit ponožky v sandálech, zachovat si zdravou nohu a s jasnou myslí kráčet proti proudu módních trendů:

Plná palba

Ponožka je hrdě vyrolována co nejvýše. Maximálně vhodnou jeví se ponožka s hezkým obrázkem.
Meteo situace: ranní mrazíky.
Nositel dává najevo hrdost. Jedná se o sebevědomou a vyzrálou osobnost. Zároveň se otevřeně vysmívá tzv. módní policii.

Na půl žerdi (také roláda)

Ponožka je srolována na lýtku podle toho, jak teplota roste (klesá). Meteo situace: většinou oteplování během dne po chladném ránu.
Nositel dává najevo, že je poučeným a zkušeným uživatelem nahoře s mozkem a ví, kdy a jak ponožky v sandálech používat.

Volná (také Achilova) pata

Ponožka je podkasána přes patu, jež je tímto obnažena.
Meteo situace: vzadu je tepleji než vpředu (např. u hranice sněhu).
Nositel si chce udělat pohodlí. Dává také najevo určité furiantství a radost ze života. A je to sexy!

Co říci závěrem? Ponožky v sandálech prý začínají přicházet do módy. Tomu se zkušení ponožkáři mohou jen smát! Ale přejme jim to!

Motto: Vím, že nic nevím, a zkouším o tom psát. Pokud možno vtipně. Humor má smysl života. A funkční slast!