Nová soutěž zkombinuje nejlepší jezdce a většinu šampiónů z minulého ročníku Swatch Freeride World Tour, Freeskiing World Tour a The North Face Masters of Snowboarding. Složení jezdců bude navíc zahrnovat slibné talenty objevené ve Freeride World Qualifiers a také několik tvrdě vybojovaných divokých karet.Upoutávka na SWATCH FREERIDE WORLD TOUR BY THE NORTH FACE 2013:
SWATCH FREERIDE WORLD TOUR BY THE NORTH FACE 2013 bude zahájena v Revelstoke (CAN), 7. ledna 2013 a potom se přesune do první evropské zastávky v Courmayeur - Mont Blanc (ITA) a Chamonix - Mont Blanc (FRA). Budou následovat soutěže v Kirkwoodu (USA) a Fieberbrunn Pillerseetalu (AUT), po kterých se budou kvalifikovaní jezdci připravovat na finále ve Verbier (SUI).

Tato sezóna bude mít ve FWT hned několik prvenství - noví jezdci, nový sjednocený kalendář a zbrusu nové partnerství s ABS, který je oficiálním dodavatelem airbagových systémů pro celou soutěž. "Bezpečnost je pro FWT klíčová, takže je důležité, aby partnerem byl přední výrobce v této oblasti," uvedl Nicolas Hale-Woods, generální ředitel Freeride World Tour pro Evropu.

Prvních 12 lyžařů z mužské kategori Freeride World Tour 2012 a freeskiing World Tour 2012 je automaticky kvalifikováno. V dámské kategorii bylo v soutěži oprávněno startovat prvních pět lyžařek z Freeride World Tour 2012 a první tři z freeskiing World Tour 2012. Toto uspořádání zahrnuje lyžaře jako je vítěz Freeride World Tour 2012 Reine Barkered (SWE), vítěz Freeskiing World Tour 2012 Josh Daiek (USA), dvojnásobný vítěz Freeride World Tour Aurélien Ducroz (FRA), vítěz Freeskiing World Tour 2011 Drew Tabke (USA), vítězka Freeride World Tour 2012 Christine Hargin (USA) a dvojnásobná vítězka Freeskiing World Tour Angel Collinson (USA).

Některá startovní čísla jsou vyhrazena pro držitele divokých karet. Existují dva typy divokých karet – první typ umožní jezdci startovat během celé série a kartu druhého typu vydá místní organizátor pouze na jednu akci. V lyžování byla jedna z divokých karet věnována Markusovi Ederovi (ITA), který nedávno zazářil na poháru Swatch Skiers Cup ve Valle Nevado, Chile.

Ve snowboardové části je automaticky kvalifikováno prvních šest mužů z Freeride World Tour 2012 a první čtyři muži z Masters of Snowboarding 2012, mezi ženami to jsou první tři z Freeride World Tour 2012 a první tři z Masters of Snowboarding 2012. Svoji účast potvrdili snowboardisté: vítěz Freeride World Tour 2012 Jonathan Charlet (FRA), vítěz Masters of Snowboarding 2012 Sammy Luebke (USA), trojnásobný vítěz Freeride World Tour Xavier de Le Rue (FRA) z profi týmu Swatch, stejně tak jako Ralph Backstrom ( USA), Flo Orley (AUT) a vítězka Masters of Snowboarding 2012 Shannan Yates (USA).

Kromě toho se několik jezdců ve všech kategoriích kvalifikovalo prostřednictvím Freeride World Qualifiers 2012. Talenti, kteří nyní mají možnost ukázat své umění během SWATCH FREERIDE WORLD TOUR BY THE NORTH FACE jsou lyžaři Wille Lindberg (SWE), Leo Slemett (FRA), Pia NIC Gundersen (NOR), a snowboardisté Ludovic Guillot-Diät (FRA ), Joel Rouge (SUI) a francouzské sestry Margot a Elodie Mouthon (FRA).

Drew Tabke (USA), 2. místo ve Freeride World Tour 2012 (lyže, muži):
„Soutěžím téměř deset let a vypadá to, že ročník 2013 z toho bude ten nejnapínavější. Jsem tak nadšený, že se nakonec podařilo spojit ty dvě turné, protože to znamená, že konečně uvidíme ty nejlepší lyžaře z celého světa na stejné akci. Očekávám, že úroveň ježdění na letošní Freeride World Tour bude nejvyšší, co kdy byla. Už kvůli tomu neuvěřitelnému seznamu sportovců. Nemůžu se dočkat, které země a jezdci budou v letošním roce dominovat. Já osobně sázím své peníze na americký tým.“

Markus Eder (ITA), divoká karta:
"Myslím, že fúze sérií je skvělá věc, konečně bude mít svět jednoho jediného vítěze. Já sám nemám opravdu od FWT 2013 velká očekávání. Je to můj první rok a já netuším, jaké to bude. Takže se budu snažit být co nejlepší, vnést do hry pár triků a celou akci si pořádně užít!"

Léo Slemett (FRA), 3. místo Freeride World Qualifiers 2012 (lyže, muži):
"Myslím, že spojení tří sérií je dobrá věc! Jel jsem do USA na mistrovství World Junior IFSA ve Snowbird a posudky byly velmi odlišné mezi americkou a evropskou sérií ... Nyní bude stejná série, stejná pravidla pro všechny a vzejde z toho pouze jeden mistr světa. Mým hlavním cílem je zůstat mezi prvními dvanácti, abych si zajistil své místo pro příští sezónu. Chci také získat více zkušeností a pokročit v lyžování."

Xavier de Le Rue (FRA), trojnásobný vítěz Freeride World Tour (snowboard, muži):
"Jsem opravdu rád, že The North Face vstoupil pro příštích pár let na palubu Freeride World Tour. Jsem si jistý, že spolu se Swatch a sjednocením obou sérií dosáhne FWT na zaslouženou vyšší úroveň. Co se týká mě osobně, budu příliš zaneprázdněn natáčením, abych se zúčastnil všech akcí, ale jsem nadšený, že budu schopen odjet tři závody ze série."

Christine Hargin (SWE), vítězka Freeride World Tour 2012:
"I když nejlepší jezdci z americké série se zúčastnili i v předchozích letech, myslím, že spojení sérií bude znamenat tvrdší konkurenci v závodech, a k vítězství bude potřeba vyšší úroveň jízdy. Turné bude mít celosvětově lepší postavení. Těším se, až uvidím všechny lyžaře, kteří se kvalifikovali. Myslím si, že úroveň závodů bude vyšší než kdy jindy. Také se těším na lyžování v Kanadě a Revelstoke, kde jsem v minulém roce chyběla a ráda znova navštívím i ostatní lyžařská střediska, kde budeme soutěžit.“

** Margot Rozies (FRA)**, 2. místo Freeride World Tour 2012 (snowboard, ženy):
"Fúze sérií je velmi dobrá věc. Jedna jediná World Tour určitě dává větší smysl! Já osobně si to chci užít a pobavit se při ježdění!"

Kalendář závodů SWATCH FREERIDE WORLD TOUR BY THE NORTH FACE 2013

1. Swatch Freeride World Tour Revelstoke 2013 by The North Face
Datum: 7.ledna 2013; Lokace: Revelstoke (CAN)

2. Swatch Freeride World Tour Courmayeur-Mont-Blanc 2013 by The North Face
Datum: 19. ledna 2013; Lokace: Courmayeur-Mont-Blanc (ITA)
Pozn.: Pouze muži

3. Swatch Freeride World Tour Chamonix-Mont-Blanc 2013 by The North Face
Datum: 26. ledna 2013; Lokace: Chamonix-Mont-Blanc (FRA)

4. Swatch Freeride World Tour Kirkwood 2013 by The North Face
Datum: 27. února 2013; Lokace: Kirkwood (USA)

5. Swatch Freeride World Tour Fieberbrunn Pillerseetal 2013 by The North Face
Datum: 9. března 2013; Lokace: Fieberbrunn Pillerseetal (AUT)

6. Swatch Verbier Xtreme 2013 by The North Face
Datum: 23. března 2013; Lokace: Verbier (SUI)