Lyže K2 Sports A.M.P. Bolt

Firma K2 po několika letech opět uvedla do své kolekce velmi sportovní lyže zaměřené především na milovníky rychlosti, tvrdých upravených sjezdovek a řezaných oblouků. Po několika čistě allmountainových sezonách zasvěcených univerzálním lyžím pro použití ve všech podmínkách se tak opět můžeme těšit na návrat sportovní klasiky, racecarverů nesoucích nový název K2 Bolt. Ty dle výrobce slibují zcela novou konstrukční koncepci, torzní tuhosti a kombinaci s nenápadným moderním rockerem pro snazší nakrojení oblouku. Výsledkem by mělo být pevné držení na hraně i na velmi tvrdém povrchu, přesnost a stabilita ve vysokých rychlostech.

Názor poroty ISPO AWARDS:

Nové K2 A.M.P. Bolt v sobě kombinují rocker technologii se speciálními výztuhami, které daly lyžím do vínku vynikající přilnavost a držení hlavně na tvrdém povrchu. Torzní tuhost a zaměření na kontrolu ve vysoké rychlosti jsou hlavní bonusy nových K2.

Názor redakce:

Na lyžích K2 jsem strávil několik spokojených sezon a především jejich sportovní modely určené na sjezdovku mě vždy překvapovaly svými dobrými vlastnostmi, které bych u značky zaměřené spíše na freeride, outdoor a freestyle nečekal. Nové Bolty jsem vyzkoušel a rozhodně nejsou k zahození. V porovnání s tradičními specialisty na race-carvingové lyže už však jen těžko drží krok. Doporučeníhodné jsou pro milovníky rychlosti, kteří ale potřebují trochu tolerance nebo jsou lehčí.


Lyže DPS Spoon

Na první pohled velmi zvláštní lyže jsou prý navržené tak, aby surfovaly v hlubokém sněhu a zároveň měly dobré jízdní vlastnosti na tvrdém povrchu. Malý americký výrobce ze Salt Lake City v Utahu se vydal ojedinělou cestou. Přední část lyže vytvaroval, jak už název napovídá, do tvaru lžíce. Lyže je před špičkou dvakrát prohnutá, má tedy i prohnutou hranu, která na tvrdém povrchu dokáže zahájit oblouk dříve a má – jak tvrdí výrobce – i jedinečné držení. Tyto vlastnosti naopak ničemu nepřekáží při jízdě v hlubokém sněhu, naopak by měly, kromě kvalitního surfování, vyvolat i pocit carvingové jízdy. Lyže jsou konstruovány za vydatného použití uhlíkových vláken a vychází z dlouhé tradice a zkušeností firmy DPS ve freeridovém lyžování.

Názor redakce:

Zkoušet nové věci a technologie je nezbytné, byť se nakonec uživatelé i výrobci často konzervativně vrací ke starému a dobrému ověřenému materiálu se standardními konstrukcemi. Ale historie ví, že kultovní značky a malovýroby často vyšlou revoluční impuls – uvidíme, jestli jím bude i DPS a model Spoon.


Lyže Marker Völkl V-Werks RTM

Völkl, Made in Germany, allmountain řada RTM. Na velmi strohém designu oblíbených Völklí žádnou jinou informaci neobjevíte. Samozřejmě kromě nápisu WERKS, který vás na první pohled zaujme a dodá lyžím eleganci, v kombinaci se strohostí a nádechem exkluzivity. Lyže člověka na první pohled, nebo ještě lépe pohmat, zaujmou svojí hmotností. Jsou velmi lehké, což je zapříčiněno speciální konstrukcí, která v sobě kombinuje osvědčené dřevo s dutými uhlíkovými vlákny. Vše je doplněno hliníkovým designem, který všestranné univerzálce dává tak industriální a puristický vzhled.

Názor poroty ISPO AWARDS:

Zvolili jsme lyže WERKS hlavně pro jejich hmotnost. Nové Völkl Werks jsou lehčí o 20 % než ostatní běžné lyže ve srovnatelných kategoriích. Toho bylo dosaženo použitím inovativních materiálů, jako jsou dřevo Paulownia, uhlík a aramid. Vše navíc dokreslují vynikající univerzální vlastnosti při lyžování.

Názor redakce:

Design je opravdu skvostný. A váha nových Völklí? Na běžné sjezdové lyže neuvěřitelná. Může v tom být ale zakopaný pes, protože hmotnost lyže sama ovlivňuje jízdní vlastnosti a na tvrdém to nemusí být ono. Werks tedy spíše doporučíme těm, kdo se nekoncentrují na upravenou trať a rádi vyjedou i mimo sjezdovku.


Lyže Elan Puzzle TBT

Model TBT je budoucnost freeskiingu, tvrdí výrobce. Technologie je založená na třech různých skluznicích na jedné lyži. Ty jsou situovány pod různými úhly. Prostřední v plném kontaktu se sněhem, boční části ve špičce a patě zvednuty, aby zabránily kontaktu hran se sněhem při dopadech a odrazech. Zajímavý je i design, na kterém se do značné míry podílel neoexpresionista Gregor Zakelj se svými pop-artovými černobílými vzory.

Názor redakce:

Elan poslední dobou poměrně úspěšně experimentuje se skluznicí, různě položenými hranami, rozdílnými rockery a dalšími podobnými technologiemi. Vzpomeňme na Amphibio od stejného výrobce. Nová technologie TBT dává smysl a skutečně by mohla dosahovat toho, co výrobce slibuje. Tedy jednodušší jízdy a více bezpečnosti pro freeskiery.