Jednou z nejčastějších chyb (snad kromě volby lyží místo prkna jako sportu) je tzv. protirotace. Nejčastěji ji vidíme u autodidaktů, ale i u dalších žáků, jejichž instruktor byl příliš nedůrazný a sláb. Protirotace je vytáčení trupu proti směru oblouku za současného pohybu zadní rukou tamtéž.

Protože v řadě kurzů, které jsem vedl, se ukázalo, že není možné protirotaci zabránit nebo odnaučit po dobrém, navrhnul jsem následně popsanou patentovanou metodiku pod pracovním názvem "Bambus". Podmínkou uplatnění "Bambusu" je dobrovolný souhlas žáka s podrobením se této metodě. Na této interní konferenci mohu říci, že častokrát se souhlas nezískává snadno, bývá nutno postupovat lstí, ale výsledky stojí za to.
Principem této mojí metody je, že se žákovi za zády vsune do bundy a jejích rukávů bambusová tyč. Proč jsem volil bambus? Je to z těchto důvodů:

  1. nízké pořizovací náklady - některé rodiny téměř nemají peníze na zimní školní výcvikové kurzy, natož aby si mohly dovolit zaplatit teleskopickou karbonovou tyč
  2. nízká váha
  3. snadné přizpůsobení délky tyče řezem dle rozpětí paží žáka
  4. různé průměry tyčí dle požadavku na pevnost a tuhost (silnější tyč pro chlapce, tenčí tyč pro dívky)


Opimální délka tyče je taková, aby žák při rozpažení mohl sevřít do dlaní její konce. Svírání tyče rukama působí jednak jako výrazný protistresový faktor a dále brání prorvání tyče do rukávů bundy, což by zejména u dražších značkových bund mohl být problém - i proto je dobré mít podepsaný tzv. informovaný souhlas s metodou "Bambus". Jinak by se totiž školy nedoplatily.

Tuhost tyče volíme nikoli absolutní, ale takovou, aby žák byl schopen tyč přes záda mírně ohnout. Toto nemá žádný zvláštní smysl, snad jen pro psychiku žáka, kterého možnost mírného ohnutí tyče ujišťuje v tom, že je stále pánem svého těla.

Smyslem integrace tyče k tělu žáka je zpevnění ramen a zabránění pohybu zadní ruky do protisměru oblouku. Tato metoda přináší úžasné výsledky. Sám jsem byl překvapen její účinností. Konsekventním ale zvládnutelným problémem jsou pouze pády čelem do svahu. U těchto pádů je nutné osvojit si novou metodiku pádové techniky, protože žákům tzv. "chybí ruce", jež díky tyči nemohou dát před sebe a tlumit jimi frontsidový pád. Proto doporučuji pro jednotlivce podrobující se metodě "Bambus" integrální přilbu. Bez ní riskujete prasklé brýle, zlomené nosy nebo vyražené zuby. Vypozoroval jsem, že u žáků středních a vyšších škol mají určitou výhodu vyvinutější dívky, ale to zde nechci do detailů rozebírat, je na zvážení a odpovědnosti každého pedagoga, kdo integrálku potřebuje či nikoli.

Skol ji!
(myšleno protirotaci)

S laskavým svolením autora zaznamenal Jan Šilhavý

Motto: Vím, že nic nevím, a zkouším o tom psát. Pokud možno vtipně. Humor má smysl života. A funkční slast!