Tihle nadšenci se v Česku začali srocovat před 20 lety, a to díky dvojici Čácha Kárník, kteří, posíleni organizátorským úspěchem lyžařských bálů, začali pro „zkušenější“ závodníky pořádat každoroční seriál závodů zvaný Pro Senior Tour. V těchto závodech závodili (a mnozí stále aktivně závodí) lyžaři, kteří patřili mezi špičku své doby (namátkou Radim Koloušek - účastník ZOH 1964 v Innsbrucku nebo Milan Pažout - akademický mistr světa a medailista z Univerziád) spolu se současnou špičkou Masters (třeba Miroslav Rycek - současný dvojnásobný mistr světa). V letošní jubilejní sezoně nečeká závodníky Masters nic lehkého. V rámci 3. ročníku Českého poháru Masters, jehož je Pro Senior Tour součástí, se o celkový titul lyžaři poperou v 16 závodech, včetně jednoho Super G. Vyvrcholením Českého poháru Masters bude Mistrovství ČR Masters konané v Klínech a na Bouřňáku. Jedním z bonbónků sezóny 2012/13 pak bude jistě i mezinárodní závod FIS v Super G, obřím slalomu (Memoriál Dr Jana Vedrala) a slalomu, konaný 25. až 27. 1. 2013 v Rokytnici nad Jizerou.

Největší akcí letošního kalendáře Masters závodů na území ČR bude tradiční Světový pohár FIS Masters Cup v Peci pod Sněžkou. Letošní ročník bude už 9. konaným na českém území, resp. 8. pořádaný ve spolupráci se Sportovním klubem SJ SKI. Jedná se o závod s velkým Z, neboť se jej účastní na 200 závodníků z více než 13 zemí světa. Výjimkou nejsou ani destinace typu USA, Nového Zélandu, Chile či Kazachstánu. Mezi brankami obřího slalomu i slalomu se závodníci budou proplétat v atraktivním termínu 9. až 10. 3. 2013.

Sezóna bude dlouhá a náročná, přejme proto závodníkům, organizátorům a dalším nadšencům z řad Masters mnoho úspěchů a hřejivý pocit z dobře odvedené práce. Je na co navazovat, protože loňská sezóna byla na domácí i mezinárodní scéně velice úspěšná.