Jistě, jak víme ze statistik, rychlosti tehdy rostly, kovové lyže jako Allais 60 a podobné byly rychlejší než dosavadní a začalo se upravovat a možná už tehdy polévat vodou. (Což, na druhé straně, umožnilo, aby závody už nebyly divočinou na pomezí jízdy v boulích, freeridu a sjezdu jako např. klasický olympijský sjezd 1956, kdy byl Sailer 30% času ve vzduchu.) Bylo by ale přece zajímavé vědět, proč se tak náhle (?) Streif stala pro ženy nevhodnou.

Odvážím se jedné ošklivé spekulace. Se vzrůstající popularitou lyžování a závodění a zaváděním televize v Evropě vyvstala potřeba velké závodnické show. Mezi sjezdovými klasiky byl Kitzbühel výjimečný svými podmínkami jak pro přímé diváky, tak pro televizi (cílový prostor, odtamtud přehledný spodek tratě a cílový skok jako na dlani, příjezd, parkování, vlakové nádraží). Sjezd na Hahnenkammu tak byl vybrán, aby se stal skvostem, symbolem, ikonou, fetišem… Kdysi jsem četl, že to byla americká televize, která sehrála zásadní roli v tom, že tamější sjezd získal image nebezpečí, strachu, krve a odvahy. Jak už starý Goebbels věděl, stačí opakovat cokoliv dost často a stane se to pravdou. Takže opakovat příběhy o nebezpečí. Ukazovat pády a nezapomínat na krvavé skvrny. Příslušné výroky, hororové příběhy.

Hahnenkamm není legrace, jasně, že ne. Naopak. A přesto: jediný sjezd, který starý dobrý Stenmark ve SP jel, byl 1981 zde. Skončil asi 10,4 vteřiny za vítězem, ale přežil bez problémů a v klasické kombinaci tak obsadil druhé místo. (Vyhrál ji Bohumír Zeman, který nikdy neabsolvoval slušnější systematický trénink sjezdu, měl zato odvahu a závodnické srdce.) A do třetice, pamatujete na končícího Kristiana Ghedinu s jeho roznožkou na Zielsprungu? Místo aby byl totálně vyždímaný, dovolil si takovou parádičku pro diváky.

Takže suma sumárum si myslím, že sjezd na Streif nutně neznamená, že se kterákoliv žena musí „zabít“. Kdo byl/je lepší sjezdař: Stenmark, nebo Lindsey? Přičemž je jasné, že trať, sníh, úprava a preparace jsou jiné dneska, než byly v roce 1981.

Mimochodem, je to perfektní téma na další tři sezony. Opravdu to bude chtít zkusit? Umožní jí to? Ať žijou spekulace…