Čtyři hodiny při přestupu v Moskvě jsme vyplnili ochutnávkou ruských piv v letištní restauraci, díky které jsme málem nestihli další let, ale vše dobře dopadlo a my o půlnoci navzdory sněhové vánici šťastně přistáli v Soči, resp. vedlejším městě Adleru. Po vyzvednutí zavazadel a lyží jsme naskočili do taxíku směr Krasnaja Poljana. Přestože byla půlnoc, utvořila se na cestě zácpa Kamazů, které nepřetržitě vozily materiál na stavbu všeho spojeného s olympiádou. Taxíkem jsme se nechali dovézt do předem rezervovaného hotelu ve vesničce Esto Sadok, hned naproti lanovce střediska Gornaja Karusel, kde jsme nakonec lyžovali většinu našeho pobytu. Celou noc i následující den sněžilo. Z důvodů lavin a špatného počasí byly zavřené horní lanovky ve všech střediscích okolo Krasnaje Poljany. Rozhodli jsme se tedy pro ověřené březové lesy na Gornaje Karusel. A nezklamaly! Zhruba 60–70 cm čerstvého prašanu a řídký porost nás přivádělo do extáze. V ten den nás bylo ve středisku na freeride jen asi 15, takže jsme i pozdě odpoledne našli neprojeté lajny kousek od sjezdovek. Jedna z výhod lyžovaní v březnu v této oblasti je, že lanovky jezdí do půl šesté a světlo je až do osmi hodin. Takže jsme pravidelně sjížděli dolů poslední jízdou okolo sedmé večer.

Předpověď na další den slibovala jasno, ráno jsme tedy vstali brzo, abychom už v devět mohli stát na prvním lanu. Na rozdíl od Alp zde jezdí lanovky patrně celou noc, nikdy jsme je neviděli vypnuté. Zřejmě vozí dělníky do hor na směny, kde se staví olympijská sportoviště. V tento ukázkový powder day jsme chtěli otestovat nový resort Rosa Chutor, kde se pojedou olympijské sjezdové disciplíny. Vloni se tam jel i jeden závod Freeride World Tour. Jde o zcela nové středisko dostavěné před rokem a pro veřejnost otevřené teprve před týdnem (text je z března 2012, pozn. red.) Rosa Chutor je hora s výškou přes 2 300 metrů, s hřebenem asi 2 km širokým a převýšením okolo 1 300 metrů. Ve středisku platí bezpečnostní opatření, pro Rusko typické, kdy před vstupem do lanovky každý projde srovnatelnou bezpečnostní procedurou jako na letišti. Při cestě třemi gondolami nahoru jsme si plánovali lajny a dohadovali, kterou trasu zvolíme pro první jízdu. Výhodou je přehlednost hory a řada možností od prudkých žlabů, přes dlouhé louky až po námi oblíbený březový les. Kroutili jsme jednu lajnu za druhou až do 6 hodin do večera. Místy zaboření až po pas v prachu, každá lajna byla jiná a samozřejmě neprojetá. I když byla sobota, podmínky jsme měli více než ideální. Naprostá paráda.

Další den jsme zvolili opět Gornaju Karusel, kde jsme doufali v neprojeté horní svahy vzhledem k tomu, že předešlý den byli zřejmě všichni na Rosa Chutor. Vyjeli jsme nahoru a traverzovali vlevo co nejdál od lanovky. Nejdříve dlouhá louka a pak řídký les. Nechali jsme se unést, jeli pořád níže a dále od střediska. Když jsme zjistili, že bloudění nás nemine, našli jsme potok a podél něho jeli nebo spíše šli do údolí. Cestou jsme narazili na čerstvé stopy zřejmě medvěda a také jeho noru, logicky jsme hodně zrychlili. Asi po hodině jsme uviděli jeřáb. Přelezli plot staveniště a najednou se ocitli na stavbě skokanského areálu. Než jsme se rozkoukali, už nás měla ochranka a vlekla nás bahnem po staveništi. Následoval asi hodinový výslech, vyplňování formulářů a telefonování snad i Putinovi. Nakonec nás eskortovali stoletou dodávkou na cestu do Krasnaje Poljany. Tam jsme si stopli asi 80letého řidiče ještě staršího autobusu, který nás zadarmo hodil zpátky ke spodní stanici lanovky. Stihli jsme ještě dvě jízdy, dali pár piv, jídlo a luxusně unavení se přesunuli do postele.

Nastal poslední den lyžařské výpravy. Hlásili velké oteplení, tak jsme se rozhodli zůstat v „domovské“ Gornaje Karusel a věnovat se více foceni. Nakonec jsme v horních úsecích kopce našli ve stínu v lese pár neprojetých lajn v prašanu, ale už to nebyla kvalita jako v předchozích dnech. O to více jsme se kochali výhledy na Kavkaz a fotili. Závěr dne jsme strávili v boudě místních lyžařských a snowboardových instruktorů, kde nechybělo pivo s vtipným názvem Tři medvědi a nezbytná lekce ruštiny. Angličtina zatím do této oblasti moc nedošla, takže doporučuji všem sportovcům, ať opráší rodičovské (páč sami to už asi nezažili…) učebnice ruštiny. Další den ráno už nás čekal taxík, do kterého jsme se asi dvacet minut snažili naskládat tři lidi, lyže a bágly. Řidič zřejmě nečekal, že by tady mohl jet pro někoho s vybavením na lyžování… Cestou na letiště jsme sledovali to neuvěřitelné staveniště nových sportovišť, dálnice, rychlovlaku, nových měst a mraveniště tisíců a tisíců dělníků, které se táhne celým 50 km dlouhým údolím až k moři. Každý si položí otázku, co to všechno musí stát a hlavně, co s tím budou dělat po olympiádě. Před letištěm jsme si vychutnali pod palmou přicházející jaro a se slzou v oku sedli na letadlo do Moskvy a pak do Vídně.

Rusko nás opět nezklamalo a nikdy nepřestane překvapovat. Stále platí, že je to země neomezených možností, a pro nás naštěstí i lyžařských. Hlavní výhodou je nejenom množství a kvalita sněhu i v jarních měsících, ale stále minimum lidí včetně freeriderů ve srovnání s Evropou, natož Amerikou. Je běžné, že i druhý, třetí den po sněžení najdete i kousek od sjezdovek krásné neprojeté lajny. Takže vřele všem doporučujeme.Jak se tam dostat:

Nejlevnější letenka byla Vídeň – Moskva – Soči, cca 10 000 Kč. Další možnosti je let z Prahy přes Istanbul, který je o něco dražší.

Ubytování:

My bydleli v hotelu za 1 100 Kč na osobu se snídaní. Dá se bydlet o něco levněji, ale i o dost dráž. Prostě Rusko.

Jídlo a další výdaje:

Standardní restaurace jsou dost drahé a jídlo nic moc. Např. polévka 200 Kč, hlavní jídlo od 300 Kč výše, pivo 100 až 200 Kč. Ale dá se najit i jídlo do 100 Kč a pivo za 30 Kč. Nutno hledat.

Skipasy:

Cena je rozdílná ve všední dny a víkendy. V průměru od 700 Kč do 900 Kč za den. Pozor, neexistuje jeden skipas pro všechny střediska, přestože jsou od sebe vzdálena někdy i jen několik set metrů, ale nejsou zatím propojená.

Lidé:

Není Rusko, jako Rusko. Protože se jedná už o Kavkaz a Gruzie je pár kilometrů, mentalita místních lidí je velmi přátelská, rozdílná od toho, s čím se potkáte například v Moskvě.

Bližší info:

www.kraspol.ru