Lyžování bylo už začátkem sezóny výborné, i když areál ještě nebyl otevřený celý. O třetím adventním víkendu již na Klínovci jezdilo vše a i přes zamračenou oblohu bylo lyžování kvalitní.

Nový Klínovec je opravdu nový

Bydlíte v hlavním městě? Pak domácí lyžařské destinace uložené ve vašem povědomí s největší pravděpodobností začínají v Krkonoších a končí v Jizerských horách. Pro nadcházející sezónu si mezi preferovaná pohoří klidně přidejte také Krušné hory a nebudete litovat. Klínovec, který jste znali ze školního lyžařského výcviku před dvaceti lety, je opravdu úplně něco jiného než Klínovec, který zažijete dnes. Marketingová kampaň areál dokonce popisuje jako Nový Klínovec s velkým N. Z reklamy jste často zvyklí na informace, které jsou více či méně přehnané, ale Nový Klínovec je nový opravdu.

Jsem v kině, nebo na horách?

Největší chloubou a páteří nového Klínovce je čtyřsedačka s bublinou, nejmodernější v České republice. Pod lanovkou vede nově prodloužená sjezdovka Pařezovka. Prvních pár metrů sjezdovky na rozjezd je užších, tedy v šířce socialistického lyžování. Avšak po asi sto metrech se sjezdovka kapitalisticky rozšiřuje a nabízí i prostor pro carving. Sklon je červený, akorát pro pokročilé i začátečníky. V dolní části sjezdovky se nachází přemostění silnice, která vede na vrchol Klínovce. Přemostění je široké a bezpečné, přesto je na něm potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože vytváří hranu a tzv. skok do neznáma.

Sjezd do Jáchymova až příští sezonu

Je jen otázkou času, kdy bude někde jinde v České republice postavena nová, nejmodernější sedačka. Je ale dost možné, že to bude opět na Klínovci. Zatímco na východní straně hory již funguje čtyřsedačka CineStar Express, na západní straně Klínovce, směrem na Jáchymov, se začala stavět nová lanovka, která bude mít pět set metrů převýšení, což je denivelace, které může v Čechách konkurovat pouze Špindl a Rokytnice a na Moravě pak Kouty. Sjezdovka pod touto lanovkou bude mít tři kilometry, bude nebývale široká a bude mít perfektní červený sklon. Dokončena bude na příští sezónu a checknout ji můžete již letos, alespoň virtuálně pohledem z vrcholu Klínovce.

Se Suzuki na vrchol

I když lanovka CineStar je velmi populární a může být plně vytížená, lanovka Suzuki (dříve kotva Přemostěná) zůstává mimo hlavní zájem a i sjezdovka Přemostěná byla v dobré kondici i odpoledne. Mimochodem, provozovateli Klínovce se velmi daří začlenit sloupy, lana i kladky lanovek do promyšleného marketingu. Pamatuji se na někdejší článek Ivana Sosny o tom, proč mají naše sjezdovky fádní jména a že jednou budou střediska obrandována od dolní stanice až po vrchol. Na Klínovci to pochopili. Jedna lanovka se jmenuje CineStar a tím propaguje kino, což je zábava, která lyžování konkuruje jen nepřímo. Když vám bude večer v kině při koupi lístku pokladní nabízet různé sedačky, tak se můžete pochlubit, že jejich sedačku CineStar vlastně znáte, protože jste na ní seděli celý den Klínovci.

Obdobně se druhá lanovka jmenuje Suzuki. Není to tak, že by v Japonsku začali konkurovat Rakušákům a vyrábět lanovky. Tato čtyřsedačka je u nás stejně jako jinde v rámci Rakouska-Uherska nejobvyklejší Doppelmayr. Ale jméno má Suzuki a - voila - u horní stanice lanovky vidíte Suzuki 4x4. Proč ne? Když finance z product placementu pomohou třeba k širším sjezdovkám a lepším lanovkám?

Zapomenutá sjezdovka Turistická není až tak turistická

Na severovýchodní straně Klínovce jsou ještě dvě schované sjezdovky - Turistická a Slalomák. Zejména Turistická mě osobně nadchla. Členitá, zajímavá, s terénními vlnami a celý den prakticky prázdná. A to jen proto, že ji obsluhuje kotvový vlek. Pokud jste sportovní lyžaři, tuto sjezdovku na Klínovci rozhodně nepřehlédněte. Výborná sjezdovka, která nabízí ještě více převýšení, je Přemostěná. Můžete po ní sjet zpět k lanovce CineStar Express nebo k lanovce Suzuki.

V lese bez pokuty?

Zdá se, že jízda v lese je na Klínovci tolerována. Nejsem si jist, zda je to oficiální strategie či jen benevolence střediska. Každopádně, na lanovce jsem zaslechl dva nadšené snouboardeláky z Plzně, kteří si pochvalovali, jak tady můžou rajdovat v lese. Na Špičáku je prý už několikrát naháněli pomahači a chránitelé oděni ve sviťavých uniformách. V Národním parku Šumava jim vyhrožovali až stotisícovou pokutou.

Sjezdovka pro dámy

Gentlemansky jsem si jako poslední ze sjezdovek nechal Dámskou. Název může u některého macho lyžaře navodit pocit nedostatečného drsňáctví, když se po takovéto sjezdovce má spouštět dolů. Avšak, pokud se chce dostat zpět na parkoviště, jinou volbu stejně nemá. Je to dlouhý had vinoucí se lesem až k luxusnímu hotelu Nástup a parkovištím, ale jsou tací, pro které má zdejší lesní průsek tu pravou atmosféru. Hold někdo to rád široké, někdo to rád úzké.

Dobré jídlo i hlídání dětí

Najíst se můžete ve středisku prakticky na každé sjezdovce. Vybere si každý, ať má peněženku připravenou na párek nebo na steak. Jsou zde bufety, jídelny, hospody, pizzerie, i hogofogo restaurace.

Vyzkoušeli jsme vše. Restaurace Pod Pařezem přímo u dojezdu lanovky CineStar Express nabízí kvalitní jídelnu za rozumné ceny. Velmi dobrá je také nedaleká pizzerie. U Slalomáku je nahoře bufet a dole klasická horská bouda. Vedle Dámské, asi v polovině, najdete Cafe Kalahari skryté v lese. Pokud zde chcete obědvat, přiklouzejte brzy, je zde nižší kapacita. Čtyřhvězdičkový hotel Nástup vypadá, jako by spíše patřil do Špindlu. Při naší návštěvě byla restaurace úplně prázdná. Totiž, vstup ze sjezdovky byl zavřen a jediný možný přístup byl přes recepci s nutnosti přezutí do erárních papučí. Pokud jako já jezdíte masochisticky v závodních lyžácích celý den a stejně si je na oběd sundáváte, tak vám papuče paradoxně přijdou vhod. Jídlo bylo opravdu excelentní, i když, jak už to nóbl restaurací bývá, porce jsou spíše západoevropské, tedy menší než bychom my slované vydávající energii do lyžování dokázali na oběd spořádat. Nedaleko od hotelu Nástup, u dojezdu sjezdovky Dámská nabízejí i hlídání dětí, což může přijít vhod sportovně laděným lyžařům-rodičům, kteří si chtějí chvíli zajezdit i bez ratolestí.


Eklektická společnost lyžařů, snowboardistů, skialpinistů

CITY SKI výlety za radovánkami na horách jsou pro všechny typy sportů klouzání po sněhu i pro všechny věkové i socio-ekonomické skupiny a stupně dovednosti. Začátečníci dostanou zdarma instruktora a zahraničním účastníků půjčíme zdarma lyže. Nejsme ale pionýrský tábor, takže každý si může jezdit jak chce a kde chce. Na zájezdech z Brna i z Prahy často potkáváme zahraniční účastníky. V Praze je však samozřejmě lyžařská společnost kosmopolitnější - hned na prvním zájezdě jsme měli účastníky z Francie, Anglie, Skotska, Lotyšska, Ukrajiny, Ruska, Moravy, Slovenska, tedy náplavy do hlavního města z více či méně exotických krajů. Ale našlo se i několik představitelů vzácného druhu Pragensis Originalis, tedy rodilých Pražáků.

Lyžařky, které odcházejí na Západ

Julian přišel před lety z Ukrajiny, etabloval se v Praze, ale manželka se jaksi chtěla etablovat více na západ a našla si Švýcara. Vzhledem k tomu, že integrální součástí zájezdů CITY SKI je také seznamka, bude jen otázkou času, kdy Julianovi najdeme novou lyžařku. Byla s námi sympatická slečna z Ukrajiny, které se v Praze líbí a nemá plány posunout se na západ. Viktoria přežila Černobyl z několikakilometrové vzdálenosti, již osmnáct let žije v Praze a dost ji baví snowboarding. Nemá s kým jezdit, ale již v autobuse jsme ji seznámili se snowboardeláky, kteří ji vzali do party. Empirický výzkum dokazuje, že lyžování či snowboarding, samo o sobě poskytovatelé nádherných endorfinových zážitků, mohou být ještě krásnější, pokud jsou sdíleny. Bude mít to štěstí i Julian?

Praha jako Brno

Před zájezdy z Prahy mi v Brně radili, že nemůžeme v Praze dělat show a zábavu jako v Brně, protože lyžaři v hlavním měste náš moravský humor nepochopí. Prý radši Pražáky máme nechat sedět a nesnažit se je bavit. Jenže CITY SKI, to není obyčejný skibus na hory! CITY SKI znamená zábavu při lyžování. Intuitivně jsem se rozhodl to risknout a odstartoval jsem náš osvědčený lyžařský entertainment v autobuse. Abych pravdu řekl, měl jsem trochu trému. Totiž, něco jiného je bavit lidi na provincii a něco jiného je bavit sofistikovanou klientelu největšího města na světě, ve kterém je hlavní řečí český jazyk!

Jak jsem byl překvapen, když ohlasy byly pozitivní! Jedno je totiž jisté, na provincii i v metropoli se lyžaři chtějí bavit! Jak nedávno poznamenal ředitel nejmenovaného střediska: "Lyžování bylo dříve sport, ale nyní je to sport pouze tak pro pět až deset procent návštěvníků střediska. Pro všechny ostatní je lyžování zábava a CITY SKI tu zábavu poskytuje."


Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice.

Nejbližší zájezdy CITY SKI jsou:

Z Prahy:

Pátek 21. 12. 2012 Ještěd Opening Akce
Sobota 22. 12. 2012 Klínovec

Z Brna:

Pátek 21. 12. 2012 Červená Voda
Sobota 22. 12. 2012 Dolní Morava
Neděle 23. 12. 2012 Kouty
Neděle 23. 12. 2012 Červenohorské Sedlo

Rezervace a další informace naleznete na: www.cityski.cz