Tina, Tina über alles

Otřepané, nepůvodní, ale co jiného napsat. Způsob, jakým Tina Maze absolvovala nyní už skoro polovinu programu, se zapíše do análů. Už 919 bodů ze všech disciplin, bezpečně vede v GS (4x vyhrála), je třetí ve SL. S náskokem skoro 400 bodů na druhou Hoefl-Riesch (532 b.). Bez zraněné Marlies Schild a s nejasným návratem Lindsey Vonn už začíná být reálné opatrně ji pasovat na vítězku Poháru. I když za vodou zatím není, stačilo by zranění a vynucená absence.

Otázkou je, jak dlouho s takovým nasazením vydrží v sezoně ztížené šampionátem. Je ale zkušená a její tým vypadá kompetentně, takže by vše ukočírovat mohli. Zajímavým momentem je všeobecná přejícnost. Zdá se, že v obci příznivců alpského lyžování je už od roku 2008, prvního vítězství Lindsey, dost „převonnováno“, a že razantní mediální prezentace blonďaté královny dost fanoušků přesytila. Tina se ideálně nabídla jako sympatické hezké děvče ze sympatické lyžařské a de facto alpské země, proti níž může málokdo něco namítat. Asi by ji šlo označit za oblíbenkyni sezony.

Největší soupeřkou je zkušená, i když poněkud nevýrazná Maria Riesch. Nedivočí, ale rutinérsky dojíždí, střádá body a zdá se být připravená pro případ šance. Dokonce si myslím, že by mohla vyhrát SL, přestože jej zatím jezdila spíš jako „údržbu“.

Královna padlá – nepadlá?

Druhým zásadním momentem sezony bylo dění okolo Lindsey a jejího odstoupení ze závodů technických disciplin až do ledna. Okolnosti jsme probírali dost podrobně v diskusi. Nikdo nedokáže říct, jak se dá dohromady, kdy přesně se vrátí, zda si vybere jenom DH a SG, jak se postaví k MS. Dost záhadou je její propad v GS: minulou sezonu se v něm ohromně zlepšila a dokonce se nechala slyšet, že v něm pomýšlí na malý globus. Teoreticky jí nahrávala i změna materiálu.

Okolo ní lze jen spekulovat. Oba rychlostní globy vyhrát nakrásně může, uspět by mohla i na MS, ale zůstane-li Tina ještě chvíli zdravá, bude jí moci Lindsey jenom pogratulovat.

A Star is Born

Pravda, její hvězda se nezrodila, už o ní všichni věděli, ale jako jsou určité zlomy v životě ženy, existují i ty v lyžařčině. Třetím silným dojmem, také proto, že je čerstvý, bylo završení první fáze kariéry Mikaely Shiffrin vítězstvím ve SL v Are. Ne se štěstím utrpěným, nýbrž tvrdě vybojovaným do posledního decimetru tratě. Mladý americký zázrak nyní dokonce vede klasifikaci discipliny.

Jak už jsem psal v diskusi, napomohla plynulá trať postavená trenérem Zuzulou (o „metálu pro něj“ také v diskusi, post #536), na níž bylo možné jet, co to dá. Přesto je obdivuhodné, že „Shiffy“ ustála tlak, neboť ona už není novicka, od které se nic nečeká a může to bez zábran nakopnout. Jí už jde o patnáctku a nyní i sedmičku WCSL (už je 8.!) a o postavení mezi nejlepšími. Na to děvče je slyšet tolik chvály i nelyžařské, že si snad bude muset vymyslet nějaké vady a hříšky, aby vypadala normálně. Jestli z ní bude nová slalomová ba celková královna, může si alpské lyžování gratulovat (já vím, i s tou trochou skřípění zubů v Alpách, další Američanka...).

Zatím se ale domnívám, že na těžších a obtížněji postavených tratích a na jiném sněhu, kde je občas třeba zataktizovat, jí ještě budou chybět zkušenosti. Kdežto právě tam je takové Maze, Riesch či Poutiainen zúročí.

(Hezký příklad ze SL Are: na dvou lehce obtížných vyjetých místech Tina zkušeně maličko zvolnila, pak hned naplno. Obdivuhodné. Jenže Mikaela je projela úplně naplno, s taktikou „plný plyn“. Myslím, že právě tam se zrodila většina jejího náskoku 0,38. Ale až tohle udělá jinde, neustojí to. Umí už odhadovat, kdy ano a kdy ne? I to chce zkušenosti.)

A co další?

Rakušanům se poté, co zraněná a operovaná Marlies Schild nuceně ukončila sezonu, prohloubily vrásky. Nyní musejí vsadit na Kathrin Zettel v GS a SL (otázka je, jak utáhne celou sezonu, navíc coby lídr) a Annu Fenninger v GS a SG. Zůstane mistryně světa Lisi Goergl v krizi, nebo se alespoň vzepne k obhajově titulů na MS? Marlies pro ně platila jako skoro jistota zlata a velkých oslav ve Schladmingu.

Švýcarům se pomalu, „nelineárně“, avšak vytrvale zlepšuje Lara Gut. A v Are se konečně rozvášnila i mladá Wendy Holdener. Hlavně doma byly extrémně silné švédské slalomářky. V posledním GS zazářila konečně Viki Rebensburg a mrskla tak Tině obřákovou rukavici. O globus se děvčata možná ještě hodně poperou.

Šárka

zatím jela všechny tři slalomy jako naprogramovaná na umístění těsně do 15. Její jízdy už jsou uvolněnější, nevypadá tak „mimo“ jako minulou sezonu, pořád jsou ale „hodné“, kulaté, bez razance nejlepších. Což není kritika, jen konstatování. S návratem do 15 a kvalitní letní přípravou by se - v 28 letech má nejvyšší čas – mohla posunout o kus zpátky k bývalým pozicím. Lehké to mít nebude, z některých děvčat prýští takové odhodlání a takový drajv, jaký Šárka navenek nikdy neprojevovala. Ale přinejmenším snad bude její účast ve WC opět zajímavá.

Lyžařky-techničky si vánočního lenošení moc neužijou. 28. a 29. prosince je čeká GS a SL na Semmeringu a pak na Nový rok „opičárna“ v podobě městského paralelu v Mnichově.

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2012/13.