Byla opravdu fit?

Bolesti v zádech? Napřed se dávaly do souvislosti s chřipkou, poté se ale zdá, že závodnici provázely už před ní. Chřipka? Viróza? „Chřipkou“ se laicky nazývá ledacos. Pakliže ji skutečně prodělala, jak zdravá a fit byla? Opravdová chřipka přece nijak bagatelní onemocnění není.

Střevní potíže? Opět: jak se na ní a její kondici podepsaly?

Pravděpodobně oslabená závodnice ve středu vynechala obří slalom, přestože v něm čerstvě zajela nejlepší výsledek (5.) od roku 2008. Ale další den už „byla v plné síle“, jak vehementně ujišťuje rakouský svaz.

Možná byla. Možná její pád při tréninkovém rozjíždění byl opravdu jenom smůla. Nebo špatná viditelnost. Aby špičkový závodník WC padal při volné jízdě na záda ale běžné není.

Lze si samozřejmě představit, že závodnice sama chtěla za každou cenu jet. Start navzdory zdravotním problémům se ostatně většinou bere jako „hrdinství“ a „obětavost“. Viz třeba Maria Riesch při domácím MS v Garmischi 2011. Ale hranice mezi hrdinstvím a hazardem může být nesmírně tenká. A rozhodně bych nepovažoval taktickou pauzu, jakou třeba udělali také v době onoho MS Ivica Kostelic a Lindsey Vonn , za změkčilost. Závodník má svůj jediný kapitál ve svém těle a musí o ně přiměřeně pečovat. Vrcholové alpské lyžování není zdravý sport. Nepanují v něm moc dobré podmínky pro odpovídající stravovací režim, také regenerace je při všem nutném cestování nesnadná. Závodník sice dělá svou práci dobrovolně a v jejím popisu má trénovat a závodit, ale není stroj s garantovanou životností.

Nelehký comeback

Marlies to s návratem nebude mít lehké. Její vítězná šňůra se zadrhla už skoro před rokem v lednu. Pak ještě vyhrála v únoru slalom v Sodeu, ale od té doby už žádný závod. Na sériovou vítězku poněkud překvapivé.

Až se na jaře nebo spíš v létě opět postaví na lyže, bude jí už skoro 32 let (*31/5/1981). Když vše dobře půjde, první závod v listopadu pojede ve věku, kdy už žádná slalomářka nevyhrála. I v Soldeu to byla těsně druhá „nejstarší“ výhra. A když se člověk dívá na ty dravé mladice, zdravé, ohebné a plné energie, o více než 10 let mladší, neví, jestli si ještě na „old lady“ vsadit. Ona také úplně nevyloučila ukončení kariéry.

Rozhodně by ale nebylo namístě jen kvůli věku ji odepisovat. Z posledních sezon není tak vyždímaná jako univerzálky absolvující (skoro) úplný program ve všech disciplinách. Vítězství jí dodávala psychickou pohodu (to se ale naopak může nyní obrátit). Ve svém SL nebude muset tvrdě bojovat o nominaci a se statutem zraněné bodově moc nepoklesne. Na obtížných prudkých svazích může stále mít převahu nad hbitými, ale fyzicky slabšími a méně zkušenými mladicemi.

Pro mladé je ale absence staré vlčice pobídkou. Symbolikou může být, že pár hodin po Marliesině zranění si vedení v disciplině přisvojil benjamínek ve špičce, o čtrnáct let mladší Mikaela Shiffrin.

Rány osudu

Pro Rakousko je to malá tragédie. Vždyť její očekávané zlato ve slalomu patřilo takřka ke scénáři schladmingského MS. A o to větší tlak bude na ostatní, především Hirschera – momentálně jediného ve špičkové formě.

Připomeňme ještě, že Marlies má s nepřízní osudu už dost zkušeností. Poprvé si zranila kolenní vazy v patnácti, v devatenácti už měla za sebou pět operací. Pak byl relativně klid, takže dozrálá závodnice šla do finále WC 2006/2007 s poměrně pohodlným náskokem. Zkazila ale druhé kolo „svého“ slalomu a přihrála tak vítězce Niki Hosp i velký globus. (Načež následovalo „prokletí“, Hosp se zranila a od té doby se už do skutečné špičky nevrátila.) Komplikovaná tříštivá zlomenina v říjnu 2008 ji připravila o další sezonu a přinutila přehodnotit svoje možnosti. Z univerzálky, jež dokázala být na stupních vítězů i ve sjezdu a SG a vyhrát jeden GS, se stala ryzí slalomářka s doplňkovým GS.

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2012/13.