Aby se soutěž přiblížila více lyžařům, tak se koná na různých místech naší vlasti, ne pouze ve Špindlerově Mlýně jako před 2 lety. Novinkou letošního ročníku je to, že již není povolen start závodním lyžařům – dříve stačilo to, pokud byli již několik let neaktivní. Soutěž začíná registrací, kdy závodníci vyplní přihlašovací údaje, obdrží startovní číslo a jako bonus i energy drink. Startovné se neplatí, stačí si zakoupit jakýkoliv běžný skipas v tom daném středisku. A pak už jen vyjet vlekem či lanovkou a čekat na svůj start.

Závody mají profesionální časomíru s obsluhou, jsou natáčené kameramany České televize, z každého lyžařského dne je posléze vyroben sestřih, který je pak denně vysílán v hlavním programu známého sportovního kanálu, samozřejmě nejvíce prostoru je věnováno těm nejlepším, kteří se dostanou až do odpoledního finále. Z něho pouze vítěz postupuje do semifinále, poté je na pořadu finále, ale to až na konci soutěže v březnu. Ti úplně nejlepší se mohou těšit na společné soustředění s lyžařskou reprezentací ČR v Alpách a pojedou s nimi i Mistrovství republiky. Ale ačkoliv je záměr zejména vyhledat nové hvězdy sjezdového lyžování, druhá funkce tohoto projektu je také umožnit jízdu v brankách na čas co nejširšímu poli amatérských sjezdařů. Přece jen můžete lyžovat po celý život desítky let a třeba i velmi obstojně, ale v brankách je to úplně něco jiného. Další novinkou je letošní rozšíření o závody skikrosu.

Základní část skikrosu začala 26. ledna v Karolínce u Vsetína, obří slalom startoval 29. ledna právě na Ještědu, kde mohou lyžaři vyzkoušet svoje štěstí a umění do 2. února. 1. den ještědských závodů přilákal zhruba 60 závodníků, v drtivé převaze šlo o muže, ale účastnily se i ženy či děti. Dnešní úvodní závod přihlížel a spolukomentoval i sportovní redaktor Petr Svěcený. Organizace a technika trochu na začátek vázla, takže se tvořily dost dlouhé fronty, ale to nic neubralo na přátelském prostředí. Po Ještědu se závody poté přesunou do dalších středisek - na Klínovec, Klíny u Litvínova, na Dolní Moravu, do Bílé a vyvrcholení v podobě závěrečných závodů - semifinále a finále patří Špindlerovu Mlýnu. Dle organizátorů by měl počet registrovaných lyžařů přesáhnout 2 tisíce lyžařských nadšenců. Detailní informace a rozpis závodů naleznou případní zájemci na webu a funguje i profil na facebooku.

Pokud krátce zhodnotím i samotný ještědský areál u Liberce, tak nemůžeme opomenout to, že myslí na rodiny s dětmi. Sice ho již nevlastní Snowhill, který zde zavedl unikátní lyžování pro děti do 10 let zdarma, ale i nyní zde rodiny naleznou nadstandardní cenové podmínky. Stačí jeden lyžující dospělý a dítě do 150 cm lyžuje celý den za stovku. Dospělí v hlavní sezóně musí počítat s 590 Kč, v lednu a v pracovním týdnu „tříhodinovka“ vyšla na relativně rozumných 300 Kč. Možností jsou i další časové permanentky, slevy na denní permanentky pro seniory, i pro děti a juniory do 18 let, studenti po dodání průkazu mají slevy dokonce do 26 let.

Ještěd vyveze lyžaře nahoru dvěma čtyřsedačkovými lanovkami, Nové Pláně, kde jsou širší a mírnější sjezdovky vhodné pro děti, obsluhuje dvousedačka. Dále zde najdeme několik vleků, večerní lyžování na sjezdovce F10, která je však poměrně krátká. Samozřejmostí je dostatek občerstvení – můžeme zastavit u několika bufetů, je zde samoobslužná restaurace, lyžařská škola, půjčovna lyží i snowboardů. Velké centrální parkoviště pro hosty zdarma, což se začíná postupně stávat standardem i v naší zemi. Jeden z mála záporů Ještědu tkví v poměrně úzkých sjezdovkách, které se navíc na několika místech sbíhají. Nejširší jsou zmiňované Pláně a černá sjezdovka Slalomák. Díky výborné poloze je areál snadno dostupný, místní dokonce mohou vystoupit z tramvaje a po pár metrech již jsou na lyžích. O víkendech či prázdninách zde bývá dost těsno, a to není tak úplně ideální vzhledem k úzkým tratím. I přesto si myslím, že Ještěd patří mezi lepší a modernější areály v České republice.