Celkem devět vzájemně propojených středisek Kitzbühelských Alp pod masivem Hohe Salve přesvědčí hlavně velkým komfortem – co se týče přepravní kapacity, propojenosti jednotlivých středisek – a v neposlední řadě celkem 279 kilometrů rozmanitých sjezdových tratí.

Celá oblast Ski Welt Wilder Kaiser Brixental se rozkládá od 620 m n. m. do 1 829 m n. m. na vrcholku dominantního Hohe Salve. Nadmořská výška je tak asi jediné, co může potencionální návštěvníky oblasti zviklávat. Zdejší vrcholky nepatří k těm nejvyšším, ale o sníh se většinou bát nemusíte. Celá oblast má přes 400 sněžných děl.

Hlavní dominantou je vrchol Hohe Salve a tak začněme u něj. Z údolí až na vcholek vás z města Söll (a letos nově i z Hopfgartenu) vyveze kabinková lanovka s jedním přestupem (respektive bez jediného přestupu). Když si přivstanete a budete u nástupu kolem půl deváté, stihnete to nahoru do devíti a budete jedni z prvních, kdo pokoří perfektně upravené pisty rozbíhající se odtud na všechny světové strany. Nečekejte žádné modré svezení, ale ostře padající červené nebo spíše černé sjezdovky. Ti náročnější z vrcholu sjedou 9 kilometrů s převýšením přes 1100 metrů zpět až do samého údolí. Ať se již rozhodnete vydat kamkoliv, vždy se můžete jinudy dostat zpět – za celý můj pobyt se mi nestalo, že bych narazil „slepou uličku“. Pokud vyhledáváte spíše mírnější svahy, najdete je nad městem Brixen im Thale – zde vládnou modré a jako v celé oblasti s komfortním přepravním zařízením. Pro ubytované v obci Scheffau a okolí je pro prvotní výjezd připravena dvojice kabinkových lanovek. Starší čtyř- a novější osmimístná kabinka, která vede až k vrcholu hory Brandstadl (1 650 m n. m.). Odtud je za dobrého počasí snad nejkrásnější výhled na Hohe Salve a výhled vůbec.

I na vyznavače skoků, zábradlí a ramp je zde pomyšleno, a tak v každém areálu najdete řadu příležitostí své umění na lyžích či snowboardu předvést.

Skiwelt-panoramaklikněte na panorama pro zvětšení
K doplnění energie je po oblasti rozmístěno přes 70 restaurací a občerstvovacích míst. Téměř vždy, když si na chuť k jídlu jen vzpomenete, na nějakou chatu narazíte.

Kdo by po celodenním ježdění na celkem 91 lanovkách a vlecích neměl stále dost, i po setmění  najde program. Je zde několik míst s večerním lyžováním, které je nejrozmanitější na hoře Hohe Salve. Velice oblíbenou zábavou je jízda na saních. Sáňkařské dráhy jsou v obci Söll a v odlehlejším Goingu. Sjezd na saních je dlouhý 3 km, respektive 4,5 km a věřte, že když se naučíte po dvou třech jízdách sáně perfektně ovládat, je to zábava i pro dospělé. Mimo zasněžené stráně je tu spousta bazénů, veřejných kluzišť či restaurací v samém srdci ubytovacích měst.


Kdo si ze svého skipasu opíše číslo, najde na internetových stránkách areálu souhrn naježděných kilometrů, zdolaných výškových metrů, použité lanovky či ranní nástup a poslední odpolední svezení. Pro dobré lyžování celkem nepotřebná věc, ale jinak milé zjištění...
Skiwelt-statistika
klikněte na obrázek pro zvětšení

Skiwelt Wilder Kaiser - Brixental

Více v atlasu středisek SNOW.CZ

Oficiální stránky: www.skiwelt.at, www.tyrolsko.cz


Aktuální report z 23.12.08

Stát: Rakousko
Lyžařský areál: SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental
Nejsilnější dojmy:
Sjezdovky:

Mnoho dlouhých, širokých a velice členitých tratí střední obtížnosti, menší nabídka černých tratí
Sněhové podmínky:
Před Vánoci v údolí cca 40 cm, vrcholky cca 80 cm a sjezdovky perfektně upravené
Komfort:

Spojovací (přejezdové) sjezdovky užší, ale dostačující. Téměř samé sedačky či kabinky, komfort na vysoké úrovni.
Zalidněnost:

V místech nástupu a hlavních přestupních stanicích větší hustota provozu, ale stále bez větších front. Ostatní nástupní místa téměř bez lidí. Sjezdovky bez „mačkanice“.
Aprés-ski:

Kryté bazény, dvě sáňkařské dráhy, kluziště, noční lyžování
Doprava do střediska:
Perfektně připravená parkoviště a jejich dostatečné množství u všech nástupních míst.


Plus / minus areálu:
+ výborná dostupnost po dálnici z České republiky (jedno z nejbližších středisek Rakouska ze západních Čech)

+ největší propojená oblast v Rakousku

+ perfektní náročný sjezd z vrcholku Hohe Salve do údolí Itter v délce 9 km

+ u nástupních stanic úschovny, sušárny

- nižší nadmořská výška, a tak při nedostatku přírodního sněhu nutno spoléhat na techniku
- veliká obliba u Němců, a tak o víkendech hodně vytížené středisko

Plus / minus  středisek:
- v oblasti mimo hlavní nástupní místa slabší vybavenost službami
Ceny občerstvení:
(horská chata)
rakouský standard
SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental