Kolekce historických lyžařských plakátů je dalekosáhlá a dodnes fascinující. I díky nim se dnes můžeme domýšlet, jak mohly naše babičky lyžování vnímat, ba se dokonce sami vypravit na svůj fantazijní výlet do prastarých lyžařských časů, na cestu do lyžařského pravěku…

Z knihy THE ART OF SKIING
Vintage Posters from the Golden Age of Winter Sport
Jenny de Gex - vyšlo v roce 2006Norové si obsadili pozici domova lyžování a světu najevo to dávali i prostřednictvím uměleckých děl. Tento plakát je z dílny Dagtina Hanssena z r. 1935


Poslední závody před válkou – Polsko. Závody FIS v zakopaném únoru 1939 byly posledními před 2. světovou válkou v Evropě. Mezi lety 1940 a 1947 se žádné závody nekonaly.


GARMISCH-PARTENKIRCHEN – Německo. Můžeme pouze hádat, jestli je to kůň nebo auto, co táhne tento pěkný příklad zdravého mládí na Niczkyho plakátu z roku 1938. Všimněte si norských rukavic se soby.


LYŽAŘSKÁ ŠKOLA ARLBERG – Rakousko. Humorný plakát od kreslířky Berty Czegky ukazuje Hannese Schneidera, jak vyučuje třídu nezbedných barevných králíků začátečníků, jejichž pokusy lyžovat se vymykají běžným způsobům.


ČERNÝ LES – Německo. Schwarzwald neboli Černý les má v sobě kus malebnosti Německa jako lyžařské země. Z Mnichova byl snadno dostupný vlakem díky národní železniční síti, jejíž motiv umocňuje tento dramatický poster od Arthura Hauptmanna.


RIGI – Švýcarsko. Ozubnicová dráha, která kombinovala podívanou a dostupnost na horu Rigi nad jezerem Vierwaldstättersee ve středním Švýcarsku, byla v provozu již v roce 1870. Plakát Antona Reckziegela je datován 1907.


FANTASTICKÉ LETY – Francie Svérázný romantizovaný koncept Francisca Tamagna zobrazuje skokany na lyžích oblečené ve zvláštním stylu. Bílé svetry, často s kapucí, byly v prvních letech 20. století, kdy byl tento plakát publikován, velmi módní.


CERVINIA – Itálie Cervinia leží mimo hlavní údolí Aosty ve Valtournenche na hranicích se Švýcarskem. Pozoruhodná přírodní pyramida Matterhornu dominuje všem pohledům. Musatiho poster z roku 1953 obsahuje jeden jasný vzkaz – slunce a zábava.


CONCA DI PILA – Itálie Pestré smějící se „bubliny“ lákaly v roce 1954 lyžaře do střediska Conca di Pila, které leží v údolí Aosta.


DAVOS – Švýcarsko Pět plakátů od Burkharda Mangolda z roku 1917 patří mezi velmi ceněné a vyhledávané sběrateli plakátů. Zobrazeny jsou zleva: jízda na velkých saních, bruslení, zimní lázně (Davos byl znám zejména jako lázně nabízející posilující kúry), lyžování a sáňkování.


ZÁVODY V MÜRRENU – Švýcarsko Mezi závody pořádané v Mürrenu se řadí divoké Inferno, jehož tradice byla zahájena v roce 1928. startuje z vrcholu Schilthornu a sjíždí se do údolí ležícího téměř o 2 500 m níže. doDnes se tohoto nejznámějšího veřejného sjezdu účastní pravidelně přes 1 000 závodníků.


LYŽOVÁNÍ V PRAŠANU – Švýcarsko V 50. letech 20. století přispěla fotografie a offsetový tisk ke stále smělejším plakátům. I TOMUTO Herdegově plakátu z roku 1930 je záklaDEM FOTKA.


STOWE – USA Maurerův um se rozšířil do přímé propagace střediska. Stowe je nejstarší z resortů Nové Anglie obklopený dvěma horami – Mt. Mansfeldem (1 339 m), nejvyšším vrcholem státu, a Spruce Peakem. První tratě VZNIKLY roku 1932, ale první sjezdy jsou zaznamenány již V ROCE 1914. Maurerovo logo Stowe s protáhlým S psáno fontem „Maurer Swash“ se používá dodnes.


YOSEMITY – USA Molly Luce je TVŮRCE tohoto pohledu na kopce v kalifornském národním parku. Yosemity se rády považovaly za „hlavní město sněhu Kalifornie“. a také se tak propagovaly.


ASPEN – USA Fred Iselin byl v 50. letech minulého století jedním z ředitelů aspenské školy lyžování. Plakát Gartha Williamse bude, zdá se, vtipnou replikou posteru ze St. Antonu, kde také figuruje kompars rozpustilých králíků na lyžích…FLEXIBLE FLYER – USA Proslulé dřevěné sáně Flexible Flyer byly patentovány roku 1889 společností S. L. Allen Co. ve Filadelfii a jejich výroba ve Spojených státech trvala až do roku 1999. Ve 30. a 40. letech PAK FIRMA PŘIŠLA S NABÍDKOU dřevěných lyží. jméno Splitkein dali novým lyžím tvůrci z rakouského Kneisslu. POD REKLAMNÍ PLAKÁT SE PODEPSAL UMĚLEC Maurer.


SKI FUN QUÉBEC – Kanada Provincie Québec, mluvící jak anglicky, tak francouzsky, zahrnuje nejen malebné středisko Laurentians, ale také Mont-Sainte-Anne a nověji Stoneham. Díky hlubokému sněhu a skvělým podmínkám tak nemusí obyvatelé Québecu cestovat až do SkalISTÝch hor.


LYŽOVÁNÍ V ASPENU – USA Rakouský emigrant Herbert Bayer, od 1921 do 1928 člen umělecké školy Bauhaus, kde řídil tiskové a reklamní oddělení, vytvořil v roce 1946 tuto fotomontáž jako první plakát Aspenu. List se stal pro Aspen symbolem, jakým bylo slunce pro Svatý Mořic.


SKI CANADA – Kanada Dojem rychlosti je zprostředkován na posteru Petera Ewarta z roku 1941. rYCHLOST JE ODEDÁVNA JEDNÍM Z LYŽAŘSKÝCH OPIÁTŮ...