historie - tématické články - SNOW.cz

Hedda Berntsenová: Neúnavný norský multitalent

Světová medailistka ve třech různých lyžařských disciplínách zvládá i plejádu dalších sportů nebo doktorské studium.

Carvingoví průkopníci II.: Hlasitý vliv Balkánu

Nástup carvingu do rekreačního lyžování polil živou vodou pozvolna uvadající odvětví možná v příslovečné hodině dvanácté. Jakkoli se vykrojené lyže na masovém trhu prosadily asi v polovině devadesátých let, motor carvingové evoluce běžel zažehnut už dlouho předtím. Ten správný vítr změn nakonec zavál z málokým čekaných končin.

Carvingoví průkopníci I.: Albert a ti před ním

Když se v roce 1993 objevily v lyžařských obchodech první radikálně krojené lyže, byly zjevením. Carvingové tvary, pomáhající lyžařům čistě vyjíždět krátké oblouky, se však do oboru plíživě prosazovaly celé století.

Historický výlet na skialpech z Davosu

Jak to vlastně všechno začalo? Kdy a kde se zrodil skialp? Co způsobilo rozmach lyžování? Jeho prazačátky samozřejmě sahají tisíce let nazpět, ale jeden ze zásadních milníků, který přetvořil tehdy ryze praktické lyžování ve sport, se odehrál v Davosu na jaře 1894. Tehdy pobýval ve Švýcarsku dnes slavný spisovatel, ale i právník, politik, soudce, sp...

Ski park Gruň má lanovku již 10 let

V nadcházející sezóně uplyne již 10 let, kdy se na sedačkové lanovce můžeme svézt také v menším beskydském areálu Ski park Gruň.

10 let unikátní lanovky v Telnici

V letošním roce oslavila své desetileté výročí unikátní lanovka v největším lyžařském areálu východní části Krušných hor – Telnice. Jedná se o celosvětově velmi málo rozšířenou odpojitelnou dvousedačkovou lanovku.

Desetileté výročí skiareálu Plešivec

Lyžařský areál Plešivec se třemi lanovkami, který byl bezesporu největší českou novinkou roku 2013, oslaví v nadcházející sezóně desetileté výročí provozu.

Milníky lyžařské historie: od lovců až po závodníky

Kdy se poprvé člověk postavil na lyže a kdy proběhly první lyžařské závody?

Dvacet let lanovek v Černém Dole

V roce 2003 se tehdy ještě nepříliš známé krkonošské lyžařské středisko Černý Důl dočkalo své první lanovky, pokud tedy nepočítáme nákladní lanovku, která přepravuje vápenec do Kunčic nad Labem.

Padesát let kyvadlové lanovky Blatten–Belalp

V roce 2022 oslavila své významné padesátileté výročí kyvadlovka lanovka v méně navštěvovaném, avšak o to krásnějším menším švýcarském středisku Belalp v Bernských Alpách kantonu Wallis.

Kabinky s „vajíčky“ v Serre Chevalier

Po nahrazení pulzační lanovky Televillage v Alpe d´Huez v loňském roce se ve Francii nachází již jen poslední tři legendární kabinkové lanovky se čtyřmístnými kabinkami ve tvaru vajíčka. A dvě z nich najdeme právě v Serre Chevalier – Aravet a Fréjus, třetí najdeme v Les Deux Alpes (Oeufs Blanc).

Walter Mosauer: Rakouský otec kalifornského skialpinismu

0

Dovolenkáři a dobrodruzi odjakživa cílili do Kalifornie a zejména té jižní, která je proslulá častým slunečním svitem a malebným pobřežím. Rakušan Walter Mosauer si ze své alpské domoviny přivezl jinou mentalitu: v dálce viděl mohutné zasněžené kalifornské vrcholy a ptal se: Proč z nich nelyžovat?

Brutálně upřímný Patrick Ortlieb skončil na Hausbergu

Od okamžiků jeho největší slávy už pár let uplynulo, výsledky z prosincové klasické zastávky Světového poháru ve Val Gardeně nicméně naznačovaly, že mají výkony Patricka Ortlieba vzestupnou tendenci. Závody nabitý leden 1999 ovšem pro mistra světa a olympijského vítěze nakonec nebyl ve znamení comebacku, ale definitivní tečky za sportovní dráhou.

Pocta Jaroslavu Bogdálkovi

Ve středu 7. prosince 2022 zasáhla československé alpské lyžování smutná zpráva. Ve věku 93 let odešel do lyžařského nebe Jaroslav Bogdálek, mezi lyžaři zvaný Jaryn. Výrazná osobnost 50. let, přední závodník někdejší československé reprezentace.

Příběh Ladina: Ztracený syn Luis Trenker

Luis Trenker byl průkopníkem. Lyžování a horolezectví – takže vlastně skialpu. Vyčníval ale zdaleka nejen v horských sportech. Je autor populárních lyžařských manuálů vydávaných úspěšně i v Česku, známý režisér a herec... Stal se legendou, na kterou dnes odkazuje třeba značka stylového oblečení nebo horská restaurace na jihotyrolském Seiser Almu. J...

Ve 101 letech odešel František (Frank) Příhoda

Frank Příhoda se narodil 8. července 1921 v Praze jako František a bratr o pár let starší sestry Saši, která ho přivedla k lyžování. Zažil neobyčejný lyžařský život: zpočátku jako chlapec v Krkonoších ve své původní vlasti, tehdejším Československu, později dokázal lyžovat i za nacistického a komunistického režimu. Než následoval úžasný útěk ze spá...

Těžká doba skiareálů? Jenže doby jiné nebývají

0

Na pozoruhodný kousek historie (i zlé časy zpětným pohledem vypadají romanticky) jsem narazil v pracovním archívu.

Nostalgie zašlých zim: Bejby nebude sedět v koutě

0

Ne náhodou minule zmiňovaný ver­montský Stowe byl v poválečných letech považován za středobod východoamerického lyžování. V roce 1948 bylo ve městě zaregistrováno 26 hotelů, z nichž 18 mělo na vývěsce nenápadný nápis „Restricted.“ Tajemné heslo znamenalo „omezená klientela,“ ještě jinými slovy, „Židé tu nejsou vítáni.“

Poslední kabinkové lanovky Giovanola ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku bylo postaveno celkem téměř 40 legendárních kabinkových lanovek od firmy Giovanola (dvou- a čtyřmístných). Po nedávném zrušení, resp. nahrazení lanovek Isenau v Les Diablerets a Maschgenkamm na Flumserbergu zbývají v provozu již jen poslední tři. Ani ty už ale nebudou jezdit dlouho.

Metro zdarma pro lyžaře: U-Bahn v rakouském Serfaus

Jedinečná podzemní lanovka na vzduchovém polštáři v rakouském Serfausu prošla po více než 30 letech provozu kompletní přestavbou.

Komerční tipy