Článek vyšel v časopise SNOW 64 time.

Kulturní blízkost (rodiny), kultura a historie (skanzen ad.)

Jazyk velmi podobný našemu je opět zcela ojedinělou konkurenční výhodou Slovenska. I v těch nejvzdělanějších národech – mezi které bohužel nepatříme – není každý na takové jazykové úrovni, aby si domluvil vše potřebné, či si dokonce plnohodnotně zakonverzoval v jazyce hostitele. Což o to, dospělí si vždy nějak poradí, ale co děti? Blízký jazyk tak poskytuje komunikační komfort zejména rodinám s dětmi, které samy si mohou objednat třeba zmrzlinu či si popovídat s lyžařským instruktorem.


Termální voda

Slovensko leží na mohutném zdroji termální vody. Teplá až horká voda prýští na zemský povrch přírodními zlomy a stále častěji i hloubkovými vrty. Termální voda je v rukou státu, jehož hospodářství má být založeno na turistickém ruchu, opravdovým esem. Poskytuje nadstandard, který je silně atraktivní a jinde nesnadno (nebo draze) dostupný. Pokud jedeme lyžovat na Slovensko, snad odevšad je v rozumné dojezdové vzdálenosti nějaký aqvapark nebo „termálné kúpalisko“.

Více čtěte v článku Tři vodní megasvěty SlovenskaGastronomie (koliby)

Součástí slovenského kulturního dědictví je i specifická gastronomie. Historicky vyšla z možností kraje, který zejména v horských oblastech nebyl vůbec bohatý. Potrava tedy byla založena na tom, co dala chudá země a zejména hospodářská zvířata, v případě Slovenska pak v první řadě ovce. Ovčí sýr, bryndzové halušky, strapáčiky… Vydatná horská jídla, která jsou nám Čechům určitě blíže než alpské fondue či raclette.
A nejenom jídla, pozornost si zaslouží i prostředí, ve kterém se podávají. Stylové koliby vonící kouřem jsou fenoménem, na který ve světě hned tak nenarazíte. Když k tomu natrefíte na nějakou, kde večer zpestřuje folklórní kapela, je to zážitek, na který se nezapomíná.
Lepší nebo horší kolibu najdete v mnoha lyžařských střediscích nebo jejich blízkosti a do budoucna lze očekávat, že jich bude více a více.

Nejen o gastronomii čtěte v článku Slovensko - od koliby ke koliběPříroda

Slovensko není zdaleka tak zasažené civilizací jako Česko. Najdete v něm divoké kusy přírody vzdálené na dny chůze od obydlených oblastí. Podobně kopce a hory. 2/3 slovenského území tvoří hory, bariéra pro civilizační expanzi a naopak magnet pro lyžaře. Slovenská příroda je výrazně mocnější než ta česká, ale zase zdaleka ne tak nepřístupná jako ta alpská.Ceny

Ceny jsou na Slovensku na velmi podobné hladině jako v Česku, jen se samozřejmě platí Eurem. V porovnání se světem vyjdou výhodně zejména gastronomické služby, rodinný oběd v restauraci vás nezruinuje.Doprava autovlakem

Autovlak je jeden z velkých argumentů k návštěvě Slovenska. Co to je? Služba Českých drah, v Praze si najedete vlastním autem na plošinu vagónu, který je zapřažen ve stejném vlakem jako váš spací vagón. Až se v ráno v cílové stanici probudíte, jen přestoupíte do svého naloženého vozu a pokračujete. Tento způsob dopravy si zaslouží vlastní samostatný článek, který najdete dále.

Více se dočtete v článku Autovlakem na Slovensko
Vysoké Tatry

Vysoké Tatry jsou díky svým proporcím nejvýznamnějším horstvem Slovenska. Vyrůstají náhle a strmě a tvoří specifické panorama, které jim dodává na další vážnosti. Nesou nejvíce znaků velehor – vrcholí ostrými skalními štíty bez porostu s vrcholky po většinu roku pokrytými sněhovou čepicí.

Více čtěte v článku Lyžování ve Vysokých TatráchNízké Tatry

Nízké Tatry, přestože jsou „Nízké“, jsou možná lyžařsky nejvýznamnějším horstvem Slovenska. Nejen proto, že jsou domovinou pro nejvýznamnější lyžařský resort Slovenska, ale zejména kvůli četnosti lyžařských středisek, mnohdy i nenápadných či příměstských, které formují a udržují lyžařskou kulturu Slovenska. Nízké Tatry jsou nejmohutnější lyžařské pohoří Slovenska, jejich hřeben má kolem 80 kilometrům vrcholí nejvyšším Ďumbierem (2043 m) a přirozeně tak nabízí lyžařům své svahy.Více čtěte v článku Lyžování ve Nízkých TatráchOrava

Jiný kraj, jiný mrav. Orava je chráněna před vlivy globalizace horami, takže má podmínky na to udržovat si svůj původní ráz. V mnoha úhlech pohledu. Třeba kulturní tradice tam ještě dokážou konkurovat pop kultuře a doposud skutečně žijí. Ale nás zajímá samozřejmě hlavně lyžování.

Více čtěte v článku Lyžování na Oravě
Více o Slovensku čtěte v encyklopedii Slovensko - domov za hranicí


Vzniklo ve spolupráci se Slovenskou agenturou cestovního ruchu.

www.slovakia.travel