Někomu upravené sjezdové tratě nestačí a pouští se mimo ně. Kdo pochopí smysl volného lyžování, nechce se již vracet zpět. Ti nejlepší se mohou utkat na prestižních závodech, jako je Freeride World Tour. To však stále není vrchol lyžování. Pomyslnou špičkou ledovce je disciplína extrémní lyžování, jejíž ikonou je právě Švéd Andreas Fransson.

„Nikdy nezapomenu na pocit, když se mi lámaly kosti v krku,“ vzpomíná Andreas hned v úvodu filmu. Co se děje v mysli lyžaře sjíždějícího svahy, které jiní nedokážou ani vylézt? Na tuto otázku odpovídá snímek natočený jako Andreasův deník, napsaný v období mezi lednem 2011 a květnem 2012. „Strach ze smrti vyplývá ze strachu ze života. Člověk, který žije naplno, je připraven umřít kdykoliv,” sice nejsou slova Andrease, ale citát Marka Twaina, nicméně hodně napovídají o smyslu života na hraně se smrtí. O smyslu života Andrease Franssona.

Co dělá Andrease nejzajímavějším, je jeho ochota vstoupit do života na hraně, do duševního prostoru, který jen málokdo zažil. Za poslední tři roky uskutečnil řadu prvosjezdů v nejrůznějších zemích, bojoval o život po nehodě, která ho málem zabila, a stal se asi nejvíce diskutovaným lyžařem v epicentru extrémního lyžování, ve francouzském Chamonix.

Snímek je rozdělen do devíti kapitol, které popisují různá témata z Andreasova života. Po celých pětadvacet minut je divákovi samozřejmě nabídnuto velké množství nádherných lyžařských sekvencí z různých koutů světa, nicméně jádro filmu není samotné lyžování, ale spíše pohled na svět skrz lyže a extrémní svahy.

Při sledování kapitoly Smrtelnost Andreas vzpomíná na svého kamaráda, který zahynul při jednom z odvážných sjezdů. „Mnoho našich mladých přátel odešlo a my jsme si říkali, že je možná řada na nás. Nikdy jsme si však úplně tyto myšlenky nepřipouštěli k srdci, byly příliš strašidelné. Oba jsme si mysleli, že já odejdu první. Já odešel, ale hned jsem se vrátil zpět,“ vzpomíná Andreas.

Divákovu úzkost však rychle rozeženou záběry z Lyngenských alp v severním Norsku, kde se rodilému Švédovi podařilo během jediného výletu podniknout šest prvosjezdů v jedinečné krajině, kde bílé svahy kontrastují s modrou hladinou moře. Přestože je Andreas usazený v samém srdci extrémního lyžování Chamonix, zdaleka se neomezuje pouze na sjezdy v Alpách a rodném Laponsku. Důkazem toho je například kapitola Cíl, ve které je divákovi přiblíženo, co obnáší prvosjezd nejvyšší aljašské hory Denali (Mount McKinley). „Seraky, trhliny, led, skály, nestabilní sníh,“ vzpomíná Andreas a přes všechno číhající nebezpečí je na vrcholu blaha: „Život nemůže být více ‚cool´ než toto.”

Trailer filmuSnímek se vryje do paměti každému lyžaři a dobrodruhovi, a to především díky množství různých úhlů pohledu na život a extrémní lyžování.

Autoři textu: Martin Skuhravý a Kateřina Karlová


Tierra SNOW FILM FEST přináší ty nejlepší snímky uplynulé sezóny ze zimního prostředí. Festival probíhá ve více než 140 městech ČR a 40 Slovenska. V mnoha městech se můžete těšit na nabitý doprovodný program. Podrobné informace o filmech a místa promítání najdete na www.SnowFilm.cz. Děkujeme partnerům, kteří umožňují konání festivalu v tolika městech, zejména značkám Tierra, Marmot, Loap, Rock Point, Devold a Petzl, dále Švýcarsku a zimnímu středisku Les Menuires.

www.SnowFilm.cz