Tento článek vyšel v časopisu SNOW 73.

Alpské lyžování není kdovíjak bohatý sport, a tak v něm odměny nelze srovnávat s desítkami milionů dolarů, jež každoročně vydělávají borci odvětví lukrativnějších. Tenista do stovky v žebříčku si jistě dokáže žít velmi slušně, byť ten na konci stovky se do budoucna už moc nezajistí.
U lyžaře stovka nic neznamená. Znáte snad sté na žebříčku WCSL Andrewa Weibrechta či Susanne Weinbuchner? Sté ve SP Camillu Borsotti nebo Dustina Cooka? Máte pocit, že 87. Krýzl přehazuje peníze vidlemi? Ani aktuálně 50. Záhrobská by si poslední roky čistě závoděním moc nevydělala – jako tenistka by na tom byla podstatně lépe.

Jenže tenis je sport globální a peníze v něm i odměny jsou nesouměřitelné. I dotace na turnaj 4. kategorie jsou vyšší než u naprosté většiny závodů SP. Nejlépe placený muž i žena v něm vydělají za sezonu zhruba dvakrát tolik (loni 10 a 7,3 milionu), než kolik je v alpském lyžování dotace pro všechny na celý Pohár (letos 4,1 a 4,3 milionu). Lindsey Vonn s 512 a Marcel Hirscher s 427 tisíci jsou tak úplní troškaři i proti Kvitové (2,1) a Berdychovi (2,5 milionu). Vše přepočteno na dolary.

A to se pořád bavíme o špičce pyramidy v podobě lyžařů, kteří pravidelně či alespoň občas jezdí „extraligu“. Další stovky poloprofíků obracejí každou zlatku, o tisících amatérů nemluvě. Na přelomu roku měli třicátí ve výdělcích na kontech „úchvatných“ 8000 a 8605 eur, Kostelic a Raich necelé čtyři tisíce.

Připomeňme také, že reálná šance vyhrát je omezená. Loňských 12 vítězství Lindsey Vonn je ojedinělé a druhým největším počtem v historii SP.
Závod SP má minimální dotaci prize money 100 000 švýcarských franků (CHF). Nejčastější odměna pro vítěze je 35 000 CHF před zdaněním, pro další se odměna rapidně snižuje. Častý rozdělovník je 35 – 23 – 15 – 10 – 6 – 4 – 2,5 – 2 – 1,5 – 1 tisíc pro desátého. Toť skoro pokaždé vše.

První ženy nejvíce vydělají ve Flachau, v Courchevelu a v Záhřebu (42 000 v eurech, výjimečně bere všech 30), pro druhou a třetí v cíli jsou ale nejvděčnější oba městské paralely, kde se 100 000 CHF dělí jen mezi čtyři (40 – 30 – 20 – 10). U mužů podle očekávání výrazně odskakuje Kitzbühel: 84 700 pro vítěze sjezdu i slalomu (třikrát víc než 27 830 za sjezd ve Val Gardeně), 60 500 v super-G a superkombinaci. Peníze za SC si dělí jen tři, za ostatní vždy třicet. Potom je Záhřeb a pár dalších včetně zmíněných paralelů. Paradoxně získá vítěz showzávodu na mnichovské či moskevské 200metrové rampě citelně víc než za 4km těžký Lauberhorn ve Wengenu (33 000) nebo za klasiku v GaPa (27 000), tam ale o to víc poberou další v pořadí.

Odměny pro muže a ženy jsou s výjimkou Kitzbühelu prakticky srovnané. Také k zamyšlení, uvážíme-li odlišné parametry tratí, jejich přípravu a povrch i sílu konkurence. Ale tento letitý boj nejenom v lyžování ženy prostě vyhrály. A pro muže, kteří tvoří většinu diváctva u obrazovek, je na ně alespoň v cíli lepší pokoukání… Pro úplnost zbývá ještě startovné „pod stolem“, jímž si závodník s dobrými body může přilepšit i na menších závodech. Všimněte si ale, že weltcupisté mimo SP moc nestartují, takže žádné balíky jako za lákání špičkových atletů se nekonají. Kde by se také v lyžování vzaly.

Rozhodující jsou samozřejmě smlouvy sponzorské. Tam už se mohou točit jiné peníze. Ovšem zase jenom pro špičky. A opět: říkalo se, že Maier na vrcholu mohl vydělat až 100 milionů šilinků za rok. To je necelých 10 milionů dolarů, tedy sotva to, co loni Djokovic získal oficiálně jenom na kurtech. I v Rakousku a Švýcarsku se najdou stabilní weltcupoví jezdci, jezdící třeba sezonu bez osobního sponzora. Problémy či spíše slabší nabídky měli i končící Walchhofer, olympijská vítězka Fischbacher a dokonce i Lara Gut. A když toto píšu, prochází médii informace, že příslušná agentura nedokázala sehnat sponzora ani naší olympijské vítězce veslařce Knapkové. Malý sport a malý trh = velký problém... Samotná Lindsey Vonn u Red Bullu nejspíše disponuje penězi a podmínkami, na jaké nedosáhnou mnohé menší týmy.

Pro Veroniku Zuzulovou bylo 35 000 na Semmeringu a 40 000 v Mnichově hodně důležitým příjmem. Uvážíme-li ale, kolik peněz 25letá kariéra od začátku dodnes stála, začínají se investice akorát tak konečně vracet.

Přečtěte si také článek Spletitosti losování a startu ve Světovém poháru.