Milý Kryšpíne,

to je stejné, jako kdyby ses ptal, proč jsou červánky červené, nebe modré nebo duha duhová. Možná, že se taky ptáš, proč je tráva zelená a krev červená. Neboj se, to všechno jsou otázky, které si lidé běžně kladou, jenomže nahlas je kladou, pouze když jsou malí. Dospělí si takové otázky už nepokládají, protože vědí, že kdyby byli dávali pozor při hodinách fyziky, zejména když se probírala optika, tak by to věděli. Jsou i takoví lidé, které nikdy nic takového nenapadne.

Možná sis, Kryšpíne, všimnul, že na horách, kde lidé žijí v těsné blízkosti sněhu hodně dlouho, je tato otázka obzvlášť tíživá. Až pojedeš do Francie, dívej se, jak tamní instruktoři při každé příležitosti šťourají nebo různě plácají lyžařskou hůlkou do sněhu. Oni se tváří, jako že zkoumají jeho kvalitu, ale ve skutečnosti se diví, že čerstvě napadaný prašan je uvnitř modrý. My z města se také divíme, že je sníh v Alpách uvnitř modrý, protože v Česku tomu většinou tak není. Ti instruktoři nejspíš při fyzice nedávali pozor.

Pokud tě, Kryšpíne, ta otázka nepřestane trápit, tak musíš chodit na nějakou matematicko-fyzikální školu. Tam jim takové problémy vůbec nepřipadají divné, ale naopak se stávají zadáním pro různá cvičení. Odpovědi bývají plné integrálů, což nematematikům připadá, jako by ta čísla byla červivá. S tou duhou jdou klidně ještě dál a počítají si, proč se nikdy neobjeví v poledne a večer je zase třípatrová.

A podobně zajímavé je to i s trávou a krví. Na čtyřech pyrolových jádrech je jednou železo a podruhé hořčík, z čehož ovšem nevyplývá, že železo je červené a hořčík zelený. Než se člověk dozví, co je to to pyrolové jádro, tak se musí moc učit, ale to okouzlení, když pak zjistí, že chlorofyl, bez něhož by nebylo rostlin, má skoro stejný chemický vzorec jako krevní barvivo hemoglobin, to je nádherné. Takže dávej při fyzice, matematice a biologii pozor a odhalíš tak nejedno tajemství. Jestlipak víš, proč listy na stromech, které byly ještě před týdnem zelené, jsou najednou žluté a červené?

Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!