Každý, kdo nějak souvisí se zimním podnikáním, musel být nadšený jak ze sněhově štědrého začátku sezóny, tak ze snových obrázků převážně modrého nebe a bílých svahů. V tomto premiérový Sölden zabral dokonale. I rekreanta ještě zazimujícího zahrádku a chalupu muselo zimně svrbět. Z českých voleb mohl být rozladěný, ale jak Sölden, tak třeba informace, že Antarktida má rekordní vrstvu ledu, nás vrhá do lyžařské euforie. Diváci si v poledne na slunci užili i trička. A dole v Söldenu nezmrzl žádný opilec, tradiční účastník této akce.

Dost filozofování, zpátky k dění. Ladies first, ostatně závodily jako první.

Hezčí půlka lidstva to rozehrála zajímavě. Suverénka minulé sezóny Tina Maze, na níž jsme si celou sezónu mohli vybrušovat superlativy, byla najednou jako 18. v cíli jen do počtu. Překvapení? Dalo se čekat, a nedávno jsem to i psal, že po geniální sezóně 12/13 může být jak v pokračujícím laufu, tak v pochopitelném útlumu. Do minulé sezóny investovala tolik (připomínám, že absolvovala všechny závody ve všech disciplinách, a ve všech byla špička), že má nárok na cokoliv včetně ukončení kariéry s ležením na pláži na krovkách v náruči nejdekadentnějšího zbohatlíka. Jestliže jako prioritu zvolí olympijské zlato, jak se nechala slyšet, je zcela logické, když se hned v říjnu nebude rvát o 100 bodů.

Zlobivé holky jedou

Mohlo alpské lyžování chtít něco lepšího než vítězství Lary Gut? Zlobivá holka se skvělou story (vítězná juniorka, zranění, comeback) a vděčným exteriérem šmrncovní blondýnky jako konkurence rovněž pohledné Tiny (viz mj. její foto „Lange Idol“) a zavedené sexbarbíny Lindsey dává ženské sjezdařině energii, s níž může náš sport úspěšně konkurovat klání tenistek, krasobruslařek a sezónně utlumených atletek, plavkyň a plážových volejbalistek.

Z tohoto „předstrčeného“ závodu nelze mnoho vyvozovat. Dalo se čekat, že vepředu budou obřákové osobnosti jako 3. Viktoria Rebensburg, 4. Anna Fenninger a 2. Kathrin Zettel, že se do špičky důsledně dere Mikaela Schiffrin a že návrat Federicy Brignone (zde 25.) nemusí být hvězdný, ale až 18. Tina Maze a 21. Tessa Worley (1. a 3. na žebříčku) přesto překvapily. Tina naprosto nezvládla 2. kolo (až 27.), podobně Federica (28.), Tessa ani jedno (17. a 19.). Na ztrátu 3:05 Tina opravdu zvyklá není...

Závod poznamenalo teplo a nedostatečně tvrdá trať, na níž ve druhém kole nejlépe umístěné z prvního vesměs nezajely. Vlastně paradoxně (viz Brignone a Maze), protože ho stavěl Livio Magoni, ještě na jaře technický trenér Tinin, nyní ve službách Italek. Postavil ale 50 branek/48 změn směru a to na nedržícím podkladu pro poslední jedoucí muselo znamenat boj. Vždyť 1. kolo jich mělo jen 48/45, bylo o 6 vteřin rychlejší a nepřekvapivě nahrálo Laře Gut.

Slušný pohled

V porovnání s loňskem, kdy už se také jelo na současných lyžích, byl letošek volnější a závod celkově rychlejší. Což je dobře, trápit nerozzávoděné borkyně na začátek sezóny v drsných zárohácích by nepřineslo ani hezké pokoukání pro diváky, ani dobrý pocit závodnicím.

Také je třeba si uvědomit, že Sölden jsou tři „sekce“: horní placka, prostřední střední až velmi prudký svah a poté přechod do dlouhatánské, vyloženě skluzové superplacky. Předloni tam na ní vítězná Lindsey najela na ostatní neuvěřitelný náskok. Neboli tento značně specifický závod ještě nevypovídá nutně o tom, jak se komu bude GS dařit na tratích jiných, obřákově typičtějších, a v kursech vytýčených jinými staviteli.

Při tomto traťovém exkursu ještě jedno zajímavé srovnání. Letos se jelo 45 a 48 změn směru. V roce 2009, ještě na „zatáčivějších“, více vykrojených a kratších lyžích, jen 42 a 42 (trať nepatrně, o 10 výškových metrů, kratší) ve stejném čase, podobně jako 2010 a 2011. Fakt je, že mnohé jízdy vypadaly celkem pohledně. Jistě i díky tomu, že nebylo brutální tvrdo, na němž by v prudké pasáži jízda představovala jiný boj.

Nahoru i dolů

Jako 5. asi nejvíc překvapila Tina Weirather, až 39. obřákářka WCSL, navíc jediná z nejlepších s dobrým 2. kolem (6.). Ani vítěznou Laru Gut asi nikdo nejvýš netipoval. Šestá Mikaela Shiffrin dokázala, že zprávy o jejím trvalém vzestupu v GS zřejmě neklamaly, bodově už za prominentní sedmičkou moc nezaostává. Naopak 22. Liz Goergl dál padá a už je venku i z losované patnáctky. Daleko k témuž nemá ani zde až 27. Julia Mancuso – roku 2006 olympijská vítězka. Hned na začátku 1. kola vypadla Maria Riesch, v důsledku toho i ze sedmičky.

Kdežto taky olympijská vítězka 2006 (SG) Andrea Fischbacher, již na jaře dokonce vyhodili z rakouského áčka, s č. 47 jedoucí dokonce až za naší Kateřinou Pauláthovou, doklouzala 13.

Kateřina dojela jako 36. na první mezičas. Škoda, že nesjela kolo celé, aby měla lepší porovnání. Ten vršek totiž jela ještě hůře (37.) celkově 11. Veronique Hronek i (až 49.) nakonec 15. Ramona Siebenhofer.

Materiálově se závod vydařil duu Rossignol + Dynastar, v prvních 15 zastoupenému 7 závodnicemi: 1., 7., 8., 10., 12. + 9. a 14. Slušné to měli u Atomicu (2., 5., 6.), méně spokojeni budou v Headu (4. a obě 15.-16. místa). Nordica byla na bedně, zbytek posbíraly značky Fischer, Völkl a Stöckli.

Rozbor závodu mužů si můžete přečíst zde.

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2013/14.