Trochu té sjezdařské frustrace si tentokrát mohla užít i část slalomářek. Jiným podmínky naopak přinesly nečekanou radost. A přes to všechno nakonec ty nejlepší zase byly nejlepší. Byť tentokrát i s trochou přírodního štěstí.

To rozhodně nepotkalo Šárku Strachovou. Abych ale neopakoval nářky na vítr, schválně zaprovokuju konstatováním, že tentokrát doplatila na Veroniku Velez-Zuzulovou, Marlies Schild a rakouský patriotismus.

Kdyby se totiž Veronika před sezónou nezranila, byla by Šárka jako 16.-17. v žebříčku losovaná až v další skupině a nemohla jet s č. 9, nýbrž později, kdy už tak nefoukalo.

Kdyby se Marlies nepokusila o comeback při MS ve Schladmingu a udržela si plný statut zraněné, zůstaly by jí lepší body, byla by na žebříčku před Šárkou s výsledkem jako výše.

Větrná loterie

Trať v Levi je nahoře hodně plochá, za hranou kus poměrně prudká a postupně se zplošťuje, převýšení 180 metrů. Trenér Švédek Thoma postavil 1. kolo velmi volně, oproti loňsku ušetřil 3 branky (letos 65/64, loni 68/66 branek) a jelo se o 3 vteřiny rychleji. Ať už stavěl nekomplikovaně kvůli začátku sezóny, kvůli svým svěřenkyním, nebo kvůli větru, nezáludná volná trať přála mladým méně zkušeným děvčatům: jednak na ní nebyla místa, kde by takové ještě nekompletní jezdkyně ztrácely (loni stačila na postup ztráta 2:32, letos jen 1:69), jednak se méně poničila a vydržela v dobrém stavu i pro vysoká startovní čísla. V kombinaci s protivětrem pak vznikly dost kuriozní výsledky 1. kola, kdy právě mezi čísly 9 (Šárka) a 13 muselo opravdu hodně foukat, takže nakládačku dostala ona, obě Schildovky, Mielzynski i Kirchgasser. Nejspíš šel vítr i v poryvech, takže ještě Tina Maze s 6 a pak zase Maria Hoefl-Riesch s č. 14 zajely nakonec na bednu. Dokonce ještě Eklund s č. 8 zvládla postoupit.

Současně ale za úplně všechny neúspěchy nemůže jen vítr nahoře. Dobře nejela ani jedna renomovaná Rakušanka včetně Marlies, jejíž návrat na špici může být i dost lopotný a bývalá královna slalomu se jí už ani nemusí znovu stát. V té situaci se jako Johanka z Arcu s č. 53 zjevila čerstvě 18letá Christina Ager z béčka, jako až 70. slalomářka žebříčku nominovaná teprve na základě interní kvalifikace. Nejrychlejší nahoře, 5. po 1. kole, ale znovu 1. a 2. nahoře ve druhém a 4. celkově, 5 setin za Tinou a stupni vítězů! Tento jediný závod ji vrhl na 31. místo žebříčku a protože zraněná Zuzu nejezdí, Christina propříště bude v losované třicítce! Tomu se říká debut!

Šárka si to vyžrala

Šárku těžko hodnotit. Fakt je, že na rovinách bývala extratřídou a ani ve svých nejhorších krizových sezónách by nemohla na horním plochém úseku během 18 vteřin chytit ztrátu skoro 1,5 vteřiny (69. čas) od až 105. slalomářky žebříčku (Maren Wiesler). Šárčino 11. místo v závěrečných cca 23 vteřinách už vypadá podstatně lépe než výsledné 54. (její 2. nejhorší ve WC vůbec, po 59. ve sjezdu, svém 2. závodu ve WC v prosinci 2002). Samu sebe (iDnes) sice zařadila mezi ty, které „by byly bez problému do desítky“, ale zda je na tom opravdu tak, bude muset teprve dokázat. Vždyť za poslední dvě sezóny byla do 10 ve WC jen jednou, osmá.

Také další mladice z 8. až 11. desítky žebříčku s vysokými čísly dojely k bodům. Mezi nimi jako poslední 28. i naše Martina Dubovská. Štěstí holt někdy chodí klikatými chodníčky, ale vlastenecky jí pogratulujme a přejme, aby ji bodíky motivovaly k další tvrdé práci. Tyto šťastlivkyně lze sice „spláchnout“ poukazem na podmínky na trati, ale přesto pozor, např. č. 63 Marina Wallner byla nejrychlejší i na 1. mezičasu kola druhého! Těžko říct, zda jejich výkony skutečně představují razantní nástup mládí, či zda šlo o souhru okolností a ošidného „prvního vyhrání“, kdy to mladé bez zábran nakopnou a na trati bez chytáků ustojí. V každém případě už je Šárka veteránkou, jíž jdou po krku vlčice až o 10 let mladší. To je koloběh věcí. Co by měla říkat Marlies a co spousta dalších před nimi...

Ta nejlepší z juniorek, Mikaela Shiffrin, už je sama honěnou zvěří. Vyhrála obě kola, první „rovné“ i druhé, které Rakušan Buergler při stejném počtu branek zatočil podstatně víc, takže se jelo naopak o skoro 3 vteřiny pomaleji než jeho slalom loňský s jednou brankou navíc. Bez ztráty rychlosti ustála i chyby a potvrdila své postavení.

Druhá Maria Höfl-Riesch na tomto kopci umí. Výsledek znamenal skok z 9. na 4. místo WCSL. Kámen ze srdce spadl 3. Tině Maze, jejíž neúspěch v Söldenu se tím částečně „ruší“.

Celkově ale, zejména ve srovnání s muži v neděli, tento závod pro mě nebyl žádným extra lyžařským zážitkem. Možná si člověk přes léto odvykl, ale kontrast mezi jízdami mužů a žen na témže svahu mi přišel ohromný. Nebo opravdu ženský slalom stagnuje, když vše vyhrává jedna osmnáctka a další je při své premiéře málem na bedně?

Příště už bude Amerika. Po těchto dvou předstrčených akcích se sezóna pořádně rozjede právě tam.

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2013/14.