Jednou z největších letošních novinek Jižního Tyrolska/Südtirol na severu Itálie je projekt Helm Rotwand.

Helm Rotwand: hotovo – propojeno

Dvě hlavní, přesto původně spíše malá centra hochpustertalské lyžařské oblasti – Helm a Rotwand – se spojila v jeden areál, v němž se budou moci lyžaři od začátku prosince 2014 prohnat po 45 km sjezdovek. To už je v měřítkách Dolomit slušná porce, byť ještě nestačí na nejrozsáhlejší lyžařské pavučiny typu Kronplatzu nebo Alta Badie.

Propojení stojí za pozornost i díky tomu, že nejde o pouhou tranzitní lanovku mezi dvěma kopci, ale zcela nové lyžařské území se dvěma dlouhými červenými sjezdovkami, obhospodařené dvěma kabinkovými lanovkami.

Na straně přivrácené k Helmu vyveze lyžaře lanovka Stiergarten na stejnojmennou vyhlídku do cca 2 000 m n. m., odkud se spustí po dvouapůlkilometrové červené sjezdovce Drei Zinnen s převýšením 650 m směrem k Rotwandu – v údolí se ocitnou přímo u nástupní stanice stávající lanovky Signaue. V opačném směru je kabinková lanovka Drei Zinnen vyveze zpět na Stiergarten, odkud se svezou po stejnojmenné červené sjezdovce o délce téměř 1,5 km – zde je zastaví mezistanice lanovky, dále směrem k Sextenu bude nutné se nechat převézt nad „nesjízdným“ terénem a teprve pak opět připnout lyže a pokračovat po černě značené sjezdovce až do údolí.

Projekt dlouhá léta zdržovaly odpůrci i úřady – nejprve se zkoumalo a plánovalo, až první návrh na propojení obou areálů skončil u soudu. Vznikl nový projekt s jinak trasovanými lanovkami i tratěmi, který jihotyrolská vláda politicky i formálně posvětila, vydalo se i stavební povolení. Pily a bagry se o jednom víkendu v polovině srpna 2013 pustily do práce, ale ne na dlouho. Už v pondělí je na návrh zelených odůrců předběžným opatřením znovu zastavil soud. Během těchto dvou dnů se aspoň podařilo vytvořit oba dva průseky nových sjezdovek. Soud definitivně rozhodl v dubnu 2014 a hned druhý den se stroje na svah vrátily. Průseky už byly hotové, pokračovalo se tedy v jejich terénních úpravách a hlavně ve stavbě obou lanovek.


Horní stanice dokončené lanovky Drei Zinnen už jen čeká na lyžaře (29. 10. 2014)

Z vlaku na lyže

Na úpatí Helmu budě nově zastavovat i vlak. U Vierschachu, přímo naproti údolní stanici kabinkové lanovky na Helm, nově vyrostla železniční zastávka s přímým přestupem do areálu. Trať probíhající celým údolím Pustertal už jeden takový přestupní bod má – u Brunecku vyveze lyžaře z nástupiště zastávky Percha kabinková lanovka přímo na vrchol Kronplatzu. Obě zastávky jsou od sebe zhruba tři čtvrtě hodiny jízdy vlakem, takže se nabízí i neobvyklé lyžařské safari. Praktičtější ale bude využívat vlak jako pohodlnou alternativní dopravu do a z areálu místo auta – aspoň tam, kde je z místa ubytování snadno dostupné nádraží. Pod Helmem kromě železniční zastávky vyroste i nová servisní budova s pokladnami, půjčovnou a veškerým zázemím.

Oblast Hochpusteral zahrnuje ještě lyžařské areály Haunold, Kreuzbergpass a Padola, které jsou s Helmem a Rotwandem propojené lyžařskými cestami nebo skibusy a všechny dohromady čítají 90 km sjezdovek.

Do budoucna se rýsují i další propojení, jednak mezi stávajícími areály, jednak s nedalekým rakouským Sillianem. To jsou ale zatím jen vysněné oříšky...


Jeden den na lyžařském safari Giro delle Cime

aneb křížem krážem Hochpustertalem a Sextenskými Dolomity

8.30 Výpravný sjezd s výhledy

Safari začíná u vesničky Vierschach na severním úpatí Helmu, sjezdovkami nejlépe nabitého centra celé oblasti. Kabinka vás vytáhne na plató ve 2 000 m n. m., odkud se lesem zpět vrací dvě krásné, až 5 km dlouhé sjezdovky – přímá a prostorná sportovní červeno-černá a obloukem obíhající lehká červená. Stojí za to se jimi nechat zlákat! Safari pokračuje naopak po jižním svahu směrem do Sextenu/Sesta – nejlepší je povyjet sedačkou na nejvyšší dostupný vrcholek Hahnspiel a odtud se lesem i po mýtinách dlouze spouštět do údolí. Dlouhé přejezdy střídají pěkné až strmé hangy a lyžařsky fádnější úseky zase zpestřuje krásné panorama Sextenských Dolomit – krajinově jde o jednu z nejmalebnějších sjezdovek v Dolomitech. V polovině sjezdu se necháte novou kabinkou vytáhnout na Stiergarten. To je jediné místo, odkud lze alespoň zčásti zahlédnout slavné skalky Drei Zinnen/Tre Cime. Po nové, dvouapůlkilometrové červené sjezdovce se svezete na úpatí Rotwandu.

9.30 Zapomenutý Rotwand

Trasa safari vás Rotwandem provede poměrně důkladně – nejprve kabinkou Signaue vzhůru, poté dolů do údolního Bad Moosu po černé nebo červené sjezdovce, a odtud kabinkou na hlavní vrcholové plató do 2 000 m n. m., kde vás uvítá rodinka obřích sněhuláků. Safari si můžete „prodloužit“ o jeden dva sjezdy do údolí v červené a černé variantě, anebo povyjet vlekem Porzen do nejvyššího bodu.

10.00 Osamělý Kreuzbergpass

Sjezd do sedla Kreuzbergpass je malou 20minutovou expedicí po 3 km dlouhé cestě s minimálním převýšením, zato voňavým lesem a o samotě. Před nejploššími pasážemi vás budou varovat výstražné značky, abyste nabrali co možná nejvyšší rychlost. Poslední kousek trati vám pomůže překonat pojízdný koberec.

Na Kreuzbergpassu čeká milá lyžařská idylka – pod působivými skalisky Sextenských Dolomit se točí dvojice vleků s přehlednými červenými dálnicemi, kde se prohání spíš vítr než lyžaři. Od horní stanice vedou směrovky na další čtvrthodinový turistický výlet do údolí Val Grande, kde si na terase baru počkáte na skibus. Ten jezdí každou hodinu a po 5minutové jízdě zastaví přímo u stanice moderní 4sedačkové lanovky v Padole.

12.00 Padola: jeden svah všech barev

Padola má jeden svah, jednu páteřní sedačku, kterou ale obtéká hned několik sjezdovek všech obtížností s převýšením 800 m, které se proplétají lesními průseky a mezi sebou, takže tvoří malou, zato kompaktní a velmi rozmanitou pavučinku. Kromě víkendů a prázdnin tu bývá liduprázdno, takže si můžete ujezdit nohy i ve velmi krátkém čase – tomu napomáhá i expresní a pohodlná lanovka s polstrovanými sedačkami.

V Padole safari končí a zpět je třeba se vrátit po stejné ose. Kdo by se chtěl vyhnout turistickým přejezdům přes Kreuzbergpass, může si sednout do prvního dopoledního spoje a dojet z Rotwandu až do Padoly skibusem.

13.30 Návrat skibusem

Z Padoly vyráží skibus každou hodinu a kotví až u kabinkové lanovky pod Rotwandem, takže cesta zpět ubíhá o poznání rychleji. Přímo u nástupní stanice můžete zapadnout do krásné dřevěnice ze světlého masivního dřeva nebo vyjet kabinkou vzhůru a pokračovat v návratu. Podél této i sousední lanovky z Moosu se vinou sáňkařské dráhy – sáňky se dají půjčit přímo na místě, ovšem boty na přezutí je třeba mít vlastní.

15.00 Sluneční terasy s výhledem

Na odpolední posezení na sluneční terase se nejlépe hodí chaty na jižním úbočí Helmu. Nejkrásnější výhled má Hahnspielhütte ve vrcholových partiích anebo Helmhanghütte těsně nad Sextenem.

17.00 Špeková tradice

V Innichenu/San Candidu, malém městečku se starobylým centrem, můžete navštívit nejstaršího rodinného producenta jihotyrolského špeku – Senfter. Přímo na hlavním náměstí má velkorysý špkový obchod i s bufetem. Jihotyrolský špek je jedinečný nejen díky zdejšímu suchému klimatu, ale i poměrem uzení a sušení – schwarzwaldská šunka se udí déle, jemné italské prosciutto naopak vůbec. Südtiroler Speck je někde mezi tím: maso se nasolí a okoření, týden se udí za studena a pak okolo 22 až 24 týdnů zraje na horském vzduchu. Maso si přitom Senfterovi dovážejí hlavně z Německa, kde ho prý mají libovější než v Itálii.

19.00 Večerní lyžařský nášup

V úterý a v pátek se lyžuje na Haunoldu/Monte Baranci nad městečkem Innichen pod umělým osvětlením i večer – od 19 do 22 hodin. Malý spletenec členitých červených a modrých sjezdovek, které jsou s převýšením 300 m tak akorát na jednu výživnou jízdu, obstarává expresní a krytá 4sedačka.
Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity!

Soutěžte s Jižním Tyrolskem

Zaregistrujte se do naší soutěže a získejte tím šanci vyhrát sedmidenní lyžařskou dovolenou pro dva. Vítěz získá pobyt v jednom z vybraných hotelů a dva skipasy Dolomiti Superskipass.

www.suedtirol.info/soutez

Kde se ubytovat Tipy na zajímavé a prověřené ubytování najdete zde: www.suedtirol.info/prazdniny